PAYLAŞ

Doğa, tarih, kültür ve sanatın şehri Bursa, geldiğinizde yapmadan dönmemeniz gereken aktiviteler, görmeden dönmemeniz gereken yerler, yemeden dönmemeniz gereken lezzetlerle dolu. Köklü bir geçmişi ve Osmanlı’nın ilk başkenti olma unvanı ile Bursa’da görmeniz ve mutlaka yapmanız gereken 9 şeyi bu yazımızda listeledik…

1) Meşhur İskenderini Yiyin 

İskender deyince Bursa, Bursa deyince aklımıza İskender gelir. Damakta tadını bırakan meşhur Bursa İskenderi’ni önünde sıra beklediğinize değecek bir yerde; Kebapçı İskender’de yiyin. Küçük bir restoran olmasına karşın, şehrin en meşhur yerlerinden.

2) Cumalıkızık’ta Gezin 

Bursa’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alan Cumalıkızık köyünü gezmek için önce arabanızı bir otoparka park edin ve yolunuza yaya devam edin. Eski köy evleriyle dolu otantik sokaklarında gezerken bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyin.

3) Akşam Yemeğinizi Arap Şükrü Sokağı’nda Yiyin

 

Bursa gezisi yaparken burada kaldığınız sürede bir akşam yemeğinizi Arap Şükrü sokağındaki restoranlardan birinde yiyin. Şehirde özellikle son 50 yıllık dönemde büyük bir değişim geçiren sokak, eğlencenin ve rakı balık keyfinin en iyi adresi.

4) Kayak Yapın 

Bursa’ya kışın gidiyorsanız, Uludağ’a çıkmadan geri dönmeyin. Burada kayak otellerinden birinde kalıp, eğlenceli kış aktivitelerine katılabilir, keyifli bir kar tatili yapabilirsiniz.

5) Kapalı Çarşı’da Alışveriş Yapın 

Bursa gezinizden dönerken sevdiklerinize eliniz boş dönmek istemiyorsanız, alışveriş için Kapalı Çarşı’yı tercih edebilirsiniz. Şehirden almak isteyeceğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz.

6) Ulucami’yi Ziyaret Edin 

Bursa’da gezilmesi gereken yerler arasında yer alan Ulucami, şehrin Osmanlı dönemine ait tarihi eserlerinden yalnızca biridir.

7) Botanik Park’a Gidin

Bursa’ya fazla soğuk olmayan bir havada geldiyseniz, o halde Botanik Park’a gidip yürüyüş yapmayı ve bisiklete binmeyi ihmal etmeyin. Etrafı keşfetmek için arabadan inin ve yolunuza yaya olarak ya da bisikletle devam edin.

8) Saitabat’ı Görün

Bursa’nın doğal güzellikleri arasında yer alan Saitabat Şelalesi, şehirde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Etrafında yer alan çay bahçelerinde oturup çayınızı yudumlarken, şelaleyi izlemeyi ihmal etmeyin.

9) Tophane’ye Gidin 

Bursa’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olan Tophane, buram buram tarih kokar. Burada yer alan meşhur Tophane saatini görün, tepeden şehri izleyin, etrafta yer alan tarihi izlere şahitlik etmeyi de ihmal etmeyin.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *