PAYLAŞ

Marmara bölgesi çevresinde bulunan saklı kalan güzellikleriyle aslında bize çok yakın uzaklıklardan göz kırpan 9 ada vardır. Bunların tabi ki bazıları meskun değildir. Yerleşim yerlerine sahip olanların birkaçını mutlaka ziyaret etmişizdir. Bazen günübirlik bazen konaklayarak o huzurlu ortamlarda bulunmuşuzdur.

Özellikle Büyükada’yı yoğunlukla ziyaret eden biri olarak söylüyorum; adaları 1 saat bile ziyaret etmek İstanbul’dan çok uzaklara gitmiş gibi, sanki yeni bir ülkedesiniz gibi hissettiriyor.


 

BÜYÜKADA

Adalar arasındaki prenses diyebiliriz bu ada için. Konaklama seçenekleri ve gece eğlencesi için çok zengin mekanlara sahiptir. Aya Yorgi kilisesi adanın gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir. Ada da otomobil yasağı olduğundan havası da oldukça temizdir. 8 bine yakın nüfusa sahip bu adaya, ziyaret amaçlı gelenler yoğunluk yaratmaktadır.

 

 

HEYBELİADA

Heybeliada ikinci en büyük adadır. Denize bırakılmış bir heybeye benzediğinden dolayı bu ismi almıştır. Adada birden fazla tepe bulunmaktadır ve bu tepelerle meşhurdur. Bu tepelerden en yükseği Değirmentepe’dir. Büyük bir yeşilliğe sahiptir. Bu temiz havası sebebiyle de çok tercih edildiğini söyleyebiliriz.

 

 

KINALIADA

Kınalıada küçük adalardan sayılır. İsmini ise uzaktan bakıldığında eski dönemde kızıl bir görüntüye sahip olmasından almıştır. Kınalıada fazla ağaçlık bir ada değildir hatta kayalık olduğunu söyleyebiliriz. Adanın en tepesinde bulunan radyo ve televizyon antenleri de oldukça dikkat çekicidir. İstanbul çevresinden yaz mevsiminde deniz, kum, güneş üçlüsü için en çok tercih edilen adadır.

 

 

BURGAZADA

Yalıları, villaları eskiye ait sokakları ile tertemiz, sade, muhteşem bir görünüme sahiptir Burgazada. Ada yuvarlaktır ve sadece tep bir tepesi vardır o da Bayraklı Tepe’dir. Sahil kısmındaki restoranlarını ziyaret etmenizi ve yaz mevsiminde plajlarında vakit geçirmenizi öneririz. Kısa süreli tatiller için oldukça uygundur. Yerleşim yeri olarak kiraları oldukça yüksek olduğundan dolayı zengin kesimin yaşamak için tercih ettiği bir adadır.

 

 

SEDEF ADASI

Yukardan bakıldığında bitki örtüsünün sedefi andırmasından dolayı bu küçük ada ismi böyle belirlenmiştir. Yerleşim açısından çok az bir kesim tercih etmektedir. Ada da kullanılan iki plaj mevcuttur.

 

 

Her birini tek tek gezmenizi sağlayacak günübirlik turlar var, bu güzellikleri gördüğünüzde dönmek bile istemeyebilirsiniz :)

Keyifli günler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *