PAYLAŞ

Aklından Bir Ülke Tut ile tanınan Berra Demirel ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine ilgisinden dolayı teşekkür ederiz.

  • Berra Demirel kimdir bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

1983 yılında İstanbul’da doğdum. Bu şehirde büyüdüm, bu şehirde okudum. Şu ana kadar çeşitli şirketlerin yurt dışı satış pazarlama departmanlarında çalıştım. 2009 yılında evlendim. Şehir hayatının köleleştirdiği, bir hamster çarkının içinde dönüp duran beyaz yakalı hayatımı, eşim Murat ile birlikte çıktığımız en büyük hayalim olan Dünya turu için bıraktım. Haziran 2016’dan beri yoldayız.

  • Aklından Bir Ülke Tut fikri nasıl oluştu? Süreç ile ilgili detaylı bilgi verebilir misiniz?

Üniversiteyi bitirdikten sonra iki yıl İngiltere’de yaşadım. İlk kez yurtdışına çıkmıştım. Farklı bir ülkede bulunmak inanılmazdı. 2006 yılı yazında tek başıma interrail yaptım. Sonrasında gezme ile ilgili hayallerim daha da arttı. Evlendikten sonra esim de hayallerime ortak oldu. Aklından Bir Ülke Tut bu şekilde oluştu.

  • Bugüne kadar kaç ülke / şehir gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

Şehirleri saymadım çünkü çok fazla. Ama şu ana kadar 65 ülkede bulundum. En beğendiğim sadece bir tane değil. Haksızlık olur çünkü. Ama ilk üçte Peru, Endonezya, Amerika Birleşik Devletleri var.

  • İlk defa yurtdışı veya yurtiçi seyahat yapacak gezginler için öneriniz nedir?

“Seyahat etmenin önündeki tek engel kapının önündeki eşiktir” der bir Bosna atasözü. İlk adımı attıktan sonra gerisi geliyor. Rahat olmak lazım. Kervan yolda düzülüyor çünkü ve yol insana öğretiyor bir çok şeyi. Seni yaptığın planların dışına çıkartıyor.

  • Bunların dışında eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Adım atmaktan korkmasınlar. Dil bilmemek, az parayla gezmek hiç sorun değil. Çünkü gerek yurt içinde gerek yurt dışında çok az parayla hatta bir çok yerde ücretsiz pek çok seçenek var. Yolda para kazanmak mümkün, gönüllü işler yaparak ücretsiz konaklamak mümkün, karayolunun kullanıldığı yerlerde otostopla gezmek mümkün. Bu yüzden çok da düşünmemek gerek.

  • Takipçilerimiz sizi ve yazılarınızı nereden takip edebilirler?

Aklından Bir Ülke Tut adlı facebook ve Instagram sayfalarından takip edebilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *