PAYLAŞ

Süper bir aile !  4 yaşındaki oğulları ile birlikte gezen çift ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifle okuyunuz.

Öncelikle hoş geldiniz, Atlas’la Serüven kimdir biraz kendinizden bahseder misiniz ?

Hoşbulduk. Biz Selin, Deniz ve Atlas.. Yeni yerler keşfetmekten, hayatı kitaplardansa kendi deneyimlerimizden öğrenmeyi tercih eden, doğa ile iç içe olmaktan çok büyük keyif alan bir aileyiz. Kendimizi üçgen takımı olarak adlandırıyoruz. Doğma büyüme İstanbulluyuz ama Deniz tarafından kökenimiz Trakya.

Önceliğimiz Atlas’ın büyürken etrafını ve yaşamında ihtiyaç duyacağı özellikleri deneyimleyerek öğrenmesi oldu. Ağacı resimlerden televizyondan değil doğadan öğrensin gibi. Bu karı koca birlikte aldığımız bir karar oldu. Bizce çok güzel bir karar oldu.Sonuçlarından hepimiz memnunuz.


– Atlas’la Serüven fikri nasıl ortaya çıktı ? Seyahat deneyimlerinizi yazdığınız blogunuz veya bir sayfanız var mı ?

Aslında ilk zamanlarda böyle bir blog kurmak gibi bir fikrimiz hiç yoktu. Bunun yerine evlendiğimizde satın aldığımız bir “anı defterimiz” vardı. Geleneksel bir yaklaşımla her tatil sonrasında bu defteri dolduruyorduk. İleride hem biz bu defteri açıp baktığımızda yüzümüzde tatlı bir gülümseme olsun, hem de çocuklarımız da anne babalarının maceralarına tanık olsun diye. Ama çağa ayak uydurmak lazım, defterde el yazısıyla nereye kadar gidebilirdik ki 😊

Bir yandan da, biz bu seyahatleri yaparken etrafımızdan sürekli şu tür sesler yükseliyordu. “Bravo, valla çocukla nasıl böyle geziyorsunuz”, “Aman küçücük çocuğu nerelere sürüklüyorsunuz, hem ne hatırlayacak ki?”, “Biz de gitmek istiyoruz ama bizimki durmaz ki”, “Biz sizinle gezmek istiyoruz” vs vs.. En çok da şu cümleyi duyuyorduk. “Üff yine bir yerdesiniz, biraz da yerinizde oturun” 

Biz de dedik ki; madem öyle, deneyimlerimizi herkesin görebileceği bir platformda paylaşalım. Başkaları da çocukla gezmenin o kadar zor olmadığını, hatta çok da keyif verdiğini görsün. Belki gezmeyi çok isteyip de cesaret edemeyen çocuklu ailelere ilham olur, bir yerden yol göstermiş oluruz.

Deneyimlerimizi de Atlas’ın ismini verdiğimiz https://www.atlaslaseruven.com adresinde paylaşmaya başladık.


– Gezmek için bir sponsorunuz var mı ? Yoksa tamamen kendi imkanlarınızla mı geziyorsunuz ?

Şimdiye kadar tüm gezilerimizi kendi imkanlarımızla gerçekleştirdik. Gezilerimizin maliyetini düşürmek için de bazı püf noktalarımız oldu. Sponsor bulmayı hiç düşünmemiştik. Ancak deneyimlerimizi sosyal medyada paylaşmaya başlayıp, pek çok gezginin sponsorlu gezilerini görünce olabilir diye aklımızdan geçirdik. Tabiki sponsorumuzun olmasını isteriz. Ancak bu konuda bir girişimimiz hiç olmadı. Belki ileride… 😊

Gezmek dışında iş hayatınız veya aile hayatınıza nasıl zaman ayırabiliyorsunuz ?

Biz tüm gezilerimize ailecek çıkıyoruz. Atlas’ı da iki seyahat dışında tüm gezilerimizde yanımızda götürdük. Dolayısıyla gezmek bizim için aile hayatımızdan bağımsız bir kavram değil.

İş hayatımızda da şu sıralar şanslı bir dönemdeyiz. Deniz ISO denetçisi olduğu için denetim yapmadığı zamanları dilediği gibi değerlendiriyor. Selin de bir süredir kurumsal hayata ara verdi. Dolayısıyla hep uygun 😊

Daha öncesinde ise sıkı bir planlama yaparak tüm resmi tatilleri ve yıllık izinlerimizi farklı yerleri görmek üzere değerlendiriyorduk.

– Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

Şimdiye kadar 15 farklı ülke gezdik ağırlıklı Avrupa’da. Ama tekrar tekrar gittiğimiz ülkeler ve şehirler de oldu. O yüzden sayısal olarak değerlendirmek ne kadar doğru bilemiyoruz.

Hepimiz için İspanya’nın yeri çok ayrıdır. Atlas’ın da ilk yurt dışı seyahati olduğundan okulda İspanyaya gitmek istiyorum diye ağlamışlığı var 😊 Bunun dışında Londra’ya hayran olduğumuzu söylesek yalan olmaz. Ama nerede yaşamak istersiniz derseniz cevabımız : Almanya

–Çocuklu gezginlere verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, pediatrik açıdan uzman değiliz, bir pedagogtan da destek almıyoruz. Bazı konularda bilinçlenmek için Atlas’ın okulundan ve kitaplardan yararlanıyoruz. Tabi ki her çocuk farklı bir karakterde bunun da farkındayız!

Çocuklu gezilerde bizce en önemli nokta birlikte hareket etmek ve bu doğrultuda iletişim kurmaktır. Tüm seyahatlerimizde birbirimizin ihtiyaçlarının olduğunu bilir ve bunlara uygun planlama yaparız. Örneğin ufaklığın oyun ihtiyacı için gezdiğimiz şehirlerdeki oyun parklarını mutlaka ziyaret ederiz. Hem onu mutlu etmiş oluruz, hem bize güzel bir mola olur, hem de büyüklere hitap eden yerleri gezerken itiraz etmez.

Bebeklerle seyahat sırasında ise, bebeğinizin rutinini bozmamak çok önemli. Uyku saatini veya yemek saatlerini kaçırmadığı takdirde hastalık gibi bir durumu yoksa size sorun çıkartmayacaktır. Uyku saatlerini kaçırmak demek o sıralarda otelde takılmak anlamına da gelmeyebilir. Bebek arabası veya kanguru imdadınıza yetişebilir. Bu konuya etraflıca blogumuzda da yer vermiştik. İlgilenenler çocuklu seyahat başlıklı yazımızdan da faydalanabilir.

Çocukla ilk defa seyahate çıkacaklar için önerilerimiz ise tüm endişelerini bir kenara bırakıp önce yakın yerlere kısa süreli geziler düzenlemeleri. Sonrasında mesafe uzatılabilir. Çocuğun tepkilerine göre değişiklikler yapılabilir. Bazı deneyimleriniz kötü anılar bırakabilir. Bunların hepsi yaşanması gereken doğal bir süreç, siz bol keyifli zamanların tadını çıkartın.


– Takipçilerimiz sizi ve seyahatlerinizi nerelerden takip edebilirler ?

Tüm gezilerimizi hem instagramda @atlas_seruven hesabımızdan yayınlıyoruz. Hem de dönüşte önemli kısımlarını olabildiğince detaylı https://www.atlaslaseruven.com isimli blogumuzda paylaşıyoruz.

Bunun dışında dileyenler bizi facebookta Atlas’la Serüven sayfasından takip edebilir.

Ayrıca çok yeni bir youtube kanalı (Atlas’la Serüven) açtık ve videolarımızı buradan paylaşmaya başladık. Yakında bu kanalda da daha aktif olacağız.

– Bunların dışında eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu fırsatı tanıdığınız için çok teşekkür ederiz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *