PAYLAŞ

Avşa Adası son yıllarda Marmara Bölgesi tatil yerleri arasında daha popüler bir hale gelerek en gözde tatil mekanları arasında yerini almaya başlamıştır. Adanın İstanbul’a yakınkonumu sebebiyle daha çok tercih edilmeye başlayan Avşa Adası, Balıkesir’e bağlı üç büyükadadan biri olarak şarabıyla ünlenen bir tatil beldesidir. Bizans İmparatorluğu zamanında sürgün yeri olarak kullanılan adanın Afissia, Afussia, Afossua ve Türkeli Beldesi gibiisimlerinden sonra Avşa Adası olarak son adını almıştır.

Avşa Adası’na Ulaşım

Avşa Adası’na ulaşım feribotlarla sağlanmaktadır. Bursa,Tekirdağ ve İstanbul’a yakın tatil yerleri arasında yer alan Avşa Adası’naİstanbul’dan, Erdek’ten veya Tekirdağ’dan kalkan feribotlarlasize en yakın ulaşım yolunu seçebilirsiniz. İstanbul’unAnadolu ve Avrupa Yakasından kalkan İDO seferleri ile 2 saat 45dakika içinde Avşa Adası’na ulaşabilirsiniz.

Balıkesir-Erdek’ten kalkan gemiler ile 1,5-2.5  saatlik bir deniz yolculuğunun ardından Avşa Adası’na varıyorsunuz. Tekirdağ’dan ise bütün sene boyunca kalkan araçlı feribotlar ile 3,5 saatte Avşa Adası’ndasınız.

Avşa Adası’nda Yapılabilecek Aktiviteler?

Masmavi denizi, altın sarısı kumsalı ve yemyeşil doğasıyla adete cennetten bir köşe olan Avşa Adası yapabileceğiniz birçok aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Gezebileceğiniz ve denize girebileceğiniz Altınkum, Kumtur, Tavşanlı, Karadut ve İncirli Koylarının yanı sıra adadaki şarap fabrikalarını, manastırı ve tarihi Çınaraltı’nı ziyaret etmeyi unutmamalısınız Şarap fabrikalarını gezerken yapacağınız tadımlarda muhteşem lezzetler tadabilirsiniz. Avşa Adası’nın merkezinde 7/24 hareketli olan bir hayat vardır. Sahil boyunca görebileceğiniz cafe, restaurant, barlar ve discolar bulunmaktadır. Sabah pek çok cafenin verdiği kahvaltı hizmetiyle beraber kumpirden pideye, ciğerden balığa kadar pek çok yeme-içme seçeneğini bulabilirsiniz. Adada akşam saat 9’da başlayan ve 02.00’ye kadar süren canlı müzik mekanların yanı sıra eğlencenin  03.30’a kadar devam ettiği discolarda da eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Avşa Adası’nın çarşısında hediyelik eşya dükkanları, giyim mağazaları, kitapçılar, dövme dükkanları ve marketlere kadar aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Aynı zamanda Avşa Adası merkeze çok yakın olan Yiğitler Köyü’de adanın yine çok tercih edilen turistik yerlerinden birisidir.

Avşa Adası Konaklama Seçenekleri

Avşa Adası tatilinizde eviniz konforunda konaklayabileceğiniz300’den fazla apart-pansiyon, az sayıda butik otel ve bahçeli villa bulunmaktadır. Avşa’dakonaklama ucuzdur. Çünkü pansiyon sayısının fazla olmasındandolayı rekabet çoktur. Avşa Adası otel ve pansiyonlarına tatilegelmeden önce rezervasyon yaptırmak size büyük bir avantajsağlar. Adaya geldiğinizde yaşayacağınız zaman kaybınınyanında sezondaki doluluk sebebi ile yaşayabileceğiniz konaklamasıkıntısını önceden rezervasyon yaptırarakengelleyebilirsiniz. Adada kalabileceğiniz birçok otel, pansiyon,apart ve kiralık ev bulabilirsiniz. Tatilinizde zamanınızı iyideğerlendirip yemek yapma zahmetinden kurtulmak istiyorsanız yarımpansiyon oteller sizin için daha uygundur. Avşa Adası’ndakiyarım pansiyon hizmet veren ve en çok tercih edilen oteller BaharAqua Resort, Altınkum Tatil Konakları, Afissia Garden Otel, ZeusOtel, Ayberk Otel ve Ertol Apart’tır. Adadaki yarım pansiyonoteller konumları ve sunduğu hizmetlere göre fiyatlarda farklılıkgösterebilir. Adadaki çoğu konaklama yeri denize yakın mesafedeolmasına rağmen denize sıfır otelleri veya apartları tercihetmeniz sizin için daha avantajlıdır.

Merkezde ve Yiğitler Köyü’nde bulabileceğiniz konaklama seçenekleri arasında Yiğitler Köyü daha sessiz bir tatil yapmak isteyen tatilciler için tercih edilebilir. Avşa Adası’nda havuzlu otellerde genellikle bu bölgede hizmet vermektedir. Avşa Adası’nın merkezinde denize sıfır tatil keyfi yapmak isteyenlerin en çok tercih ettikleri otellerin arasında Anı Motel, The Park Otel, Zeus Otel, Ayberk Otel, Ertol Apart, Yürekli Otel yer almaktadır. Adanın sessiz kesimi olan Yiğitler tarafında ise Avşa Adası’nın tek havuzlu ve aqua parklı oteli Bahar Aqua Resort tatilcilerin gözde mekanlarından birisidir. Yine Yiğitler mevkiinde bulunan havuzlu oteller arasında Altınkum Tatil Konakları, Afissia Garden Hotel tatile gelenlerin tercih ettiği konaklama yerleridir.

Avşa Adası’nda Acil Durumlar

Tatilinizde yaşayabileceğiniz herhangi bir sağlık probleminde bir uzman hekimle ile birlikte sağlık ocağı hizmet vermektedir. Ayrıca 7/24 ambulans hizmeti vardır. Tedaviniz için gerekli olan bütün ilaçları bulabileceğiniz eczanelerde mevcuttur. Daha ağır hastalık durumlarında ise Avşa Adası’ndan Erdek Devlet Hastanesi’ne en kısa sürede deniz ambulansı ile ulaşabilirsiniz.

Sizde Avşa Adası’na tatile gelerek bu doğa harikası olan adanın masmavi denizi ve yemyeşil doğasıyla dolu huzurlu ve keyifli bir tatil fırsatını kaçırmayın.. 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *