PAYLAŞ

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=KsMEBEcxzYA” width=420 height=200 maxwidth=420 ]

Washington D.C.

Amerika gezimize Washington D.C le devam edelim :)

Amerika denilince akla ilk gelen görüntü New York’daki ünlü Özgürlük Anıtı ise ikincisi de beyaz kubbeli yapı olarak da tanınan Washington D.C.’deki “Capitol Hill” dir. Washington D.C kalabalık olduğu kadar bir o kadar da sakin ve rahatlatıcı, huzur bulunan bir özelliğe sahip. Şehrin göbeğinde bulunan parklarda, sıkılmadan vakit geçirebilir bu sırada da çevrenizde çimlerde koşuşturan küçük ve tatlı sincaplar görebilirsiniz. Tabi ki burada yapılacak bir sürü aktivite de var. Ancak bu aktiviteler dışında görülmesi yerlerde var bunlardan bazıları :

BEYAZ SARAY

Beyaz Saray Amerika Cumhurbaşkanlarının kaldığı saray. Buraya girmek ve gezmek mümkün ama içini gezmek için nerdeyse 6 ay öncesinden konsolosluktan başvuru yapmanız gerekiyor. Şayet alamazsanız dışından fotoğraf çekilmek elbette mümkün. Biz oraya gittiğimizde Obama’nın basın toplantısına denk geldik. Tabi ki Obama’yı görmek hiç de kolay bi durum değil.

Ancak yine de Sarayın içini linkten interaktif tur aracılığıyla da görebilirsiniz. :)

http://www.whitehouse.gov/about/inside-white-house/interactive-tour

United States Capitol Building

National Mall

Capitol, Reflecting Pool, Lincoln Memorial, Washington Monument’ın bulunduğu ve içinde birçok parkın bulunduğu ulusal park. Potomac nehri kıyısında uzanan ve geniş bi alana yayılmış bir yeşilliğin çevresinde bulunan bir yer.

National-Mall-Washington-DC

CAPİTOL

ABD’nin kongre binası olan US Capitol…Burayı çoğu filmden de hatırlarsınız. Merdivenleri tırmanıp içini gezebilirsiniz. Tabi biz o merdivenleri yazın sıcağında biraz zor çıktık :)

IMG_1193

Washington Monument

169 metre ile dünyanın en yüksek dikilitaş ünvanına sahip olan bu anıt, Amerika’nın ilk cumhurbaşkanı George Washington anısına yapılmış. Kurşun kalemi anımsattığı için yerliler arasında ‘the pencil’ olarak nitelendirilen bu anıt, Amerika tarihinin en önemli simgelerinden sayılıyor. Biz gittiğimiz zaman Washington Monument, depremden zarar gördüğünden uzunca süreceğe benzeyen bir tadilat vardı her tarafında iskele kuruluydu. Oldukça büyük bir dikili taş. Burası şehrin manzarasını izlemek için elbette mükemmel bir yer. Eğer bu sene giderseniz bizce tadilatta bitmişken gidip görün deriz :) ancak bunun için öncelikle bilet almanız ya da rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Biletler kısa süre de tükendiği için biz önceden rezervasyon yapmanızı öneririz.

Washington DC sunset

Washington Monument (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reflecting Pool & Lincoln Memorial

Burası Washington Monument’ın tam arkasındanda bulunuyor ve yaklaşık olarak 700 metre uzunluğunda bir havuz. Washington Monument’ın öbür ucunda ise Lincoln anıtı bulunmaktadır. onun sağında ve solunda Vietnam ve Kore savaşı anıtları. Kore Savaşı anıtında Türkiye’nin de adı var.

korean-war-memorial-very

vietnam_images_yaww_thumb_large0_600

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Botanic Garden

Capitol binasının yakınında olan Botanic Garden çeşit çeşit ve görmediğiniz binlerce bitkinin olduğu yer. Burada bitkilerle ilgili her türlü bilgiyi rahatlıkla alabilirsiniz.

arch_USBotanicRen3_mainimg

botanicgarden-washingtondc6

 

 

 

 

 

 

 

 

Chinatown

Ve Chinatown … Amerika’nın hemen hemen bir çok eyaletinde olan Chinatown tabi ki burda da eksik kalmamış J Çin’in kültürel özelliklerini yansıtan bir ‘Arkadaşlık geçiti’ var. Ayrıca burda Çin Yeni Yılı her sene çok ihtişamlı bir festival ile kutlanıyormuş :)

2761798491_6efe70f9fc_b

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizim gezdiğimiz başlıca yerler buralar oldu ama bunun dışında gezilicek daha çok yer var Şimdiden iyi eğlenceler :)

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *