PAYLAŞ

Amsterdam.. Hollanda’nın başkenti Türk gençlerinin “kesin gitmeliyiz” dedikleri, çılgın eğlencelerin, gece hayatının, birbirinden eşsiz mimari güzelliklerin bir arada bulunduğu yer Amsterdam !

Burada yapacak, gezilecek çok fazla yer ve aktivite mevcut.Bu yüzden elimizden geldikçe sizleri de sıkmadan bu güzel şehir’den önemli yerlerinden ve aktivitelerinden kısaca bahsedicez.

Öncelikle Amsterdam dendiğinde çoğu kişinin özellikle Türk Gençleri’nin aklına gelen iki şey vardır Red Light District ve Coffee Shop lar :)

Sizlere ikisinden de bahsedicez ancak unutmadan kısa bir sosyal mesajla şunu hatırlatmak isteriz uyuşturucu Öldürür , uyuşturucu kötüdür kullanmayalım kullandırmayalım !

Biz İstanbuldan aktarmalı olarak Schiphol Amsterdam Airport’a inişimizi yaptık. Kalcak yerimiz olan Hostelimize gidip yerleştikten sonra bu güzel şehrin tadını çıkarmak için kendimizi sokağa attık. Bu arada kalcak yer olarak Hostel dışında dilerseniz konaklamanızı ev kiralama seçeneğini kullanarakta gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle kalabalık gidecekseniz ev kiralama seçeneğini sunmak isteriz dileyen olursa booking.com’dan fiyatlarına bakabilir.

Konaklama işimizi hallettikten sonra, “neler yapalım nerelere gidelim?” olayımıza gelmiş bulunuyoruz. Sokaklara baktığımızda
arabadan yada genel olarak motorlu taşıtlardan daha çok bisiklet görmeniz mümkün. Dilerseniz bisikletinizle rahatla şehri dolaşmanız mümkün. Biz şimdi sizlere Amsterdam’a gidipte mutlaka görmeniz gereken yerleri sıralamak istiyoruz.

İlk gittiğimiz yer Red Light District oldu sizlere burayı kısaca tanıtalım. Bildiğiniz gibi Amsterdam’da fahişelik son derece legal bir meslek olarak görülüyor. 18 yaşını dolduran herkes gidip orada rahatlıkla çalışabilir. Uymaları gereken tek şey ordaki kurallara uygun olarak sokaklarda değil de izin verilen bölgelerde mesleğini sürdürmek.

4733685170_c7da99231d_z

Sizlere buranın kuralı hakkında biraz bilgi vermek isteriz. Kesinlikle camlar’daki kadınların fotoğraflarını çekmeyin eğer görürlerse gerçekten agresifleşiyorlar ve saldırgan hale gelebilirler. Bölgede “Live Sex Show” olarak adlandırabileceğimiz çeşitli etkinliklerde mevcut.Bu nedir? diyenler için “seks tiyatrosu” diyebiliriz. Oraya girip bu işi canlı olarak tiyatro izler gibi izlemeniz mümkün.

Dilerseniz bu video’dan da daha detaylı inceleyebilirsiniz Red Light’ı.

Bu sokakta aynı zamanda Coffee Shop lar mevcut. Bu Coffee Shop lar her türlü uyuşturucu maddesinin her türlü çeşidini bulabilirsiniz. ( uyuşturucuya hayır! )
İnsanlar rahatlıkla kafelerden kullanacağı şeyi alıp kafe önünde bulunan masa sandalyelere gidip uyuşturucu maddesini tüketebiliyor.

IMG_0445

IMG_0456

Bu tür şeylerden uzaklaşıp daha biraz da yerlerden bahsedelim :) Sıradaki durağımız ise müzeler.Önemli müzelerin bulunduğu Museumplein bölgesinde. İlk müzemiz “Rijksmuseum”. Hollanda’daki en büyük sanat ve tarih müzesi olup
Vermeer, Rembrandt, Jan Steen gibi sanatçıların eserlerini burada görmeniz mümkün. Museumplein bölgesinde ki diğer önemli müzeler ise;
Van Gogh Museum, Stedelijk Museum, Anne Frank House diye sıralanıyor. Sizlere Anne Frank House ‘dan bahsetmek istiyoruz. Özellikle kapısında uzun kuyruklar olan ve Amsterdam’da gezilecek en önemli yerler arasında yer alan bir mimari.

IMG_0448

Buradan çıkıp gezimize devam ettiğimizde Vondelpark parkını görmeden olmaz dedik. Bir ağacın yeşilliğin ne kadar değerli olduğunu ne kadar eşsiz güzelliğe sahip olduğunu hatırlatan bir yer. Ülkemizde ne yazık ki bu kavram oluşmuş değil. Uzunluğu bilinmez ama git git bitmeyen her yer yeşillik olan ve bize ormanı anımsatan çok güzel bir yerdi.

IMG_0444

IMG_0453

Görülecek yerleri sizlere kısaca yazdık. Burada çok rahat ingilizceniz ile anlaşmanız mümkün. Trafik olarak sıkıntı etmeniz gereken tek şey ise bisikletlilerin çok hızlı kullanması buna dikkat edin. Aniden ordan burdan hızlı bir şekilde bisikletliler çıkabiliyor :)

Onun dışında söyleyeceğimiz şey eğlenceyi seven, kural tanımayan ve hayatı dolu dolu yaşamayı seven biri iseniz buraya gitmenizi kesinlikle öneriyoruz burası tam size göre ;)

İyi eğlenceler


Warning: A non-numeric value encountered in /home/rotasensin/public_html/wp-content/themes/Newsmag/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *