PAYLAŞ

Tarihi bir liman kenti olan Sinop, doğası, kültürü ve tarihi yerleri ile Türkiye’de görülmesi gereken yerlerden biridir. Doğal bir limana sahip olan şehirde gezecek çok fazla yeriniz olacak. Şehre birkaç günlük bir gezi planladıysanız, Sinop’ta gezilecek yerler ile ilgili bu yazımızı okumadan planınızı tamamlamayın…

1)Hamsilos Koyu 

Türkiye’nin en kuzey noktasında yer alan bu koy, dünyada kendiliğinden oluşan tek koy olma özelliğine de sahiptir. Sinop’ta yapılacaklar listenize bu koyu da eklemeyi unutmayın.

2) Sinop Kalesi 

Milattan Önce yedinci yüzyılda bölgeyi korumak amacıyla yapılan Sinop kalesi, tarihe tanıklık etmiş, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir kaledir. Sinop’ta görülmesi gereken yerler arasında yer alır.

3)Boyabat Kalesi 

Sinop’a geldiğinizde Boyabat’ı görmeden geri dönmeyin. Boyabat’ta bulunan bu tarihi kale, şato görünümü ile sizi cezbedecek.

4) Tarihi Sinop Cezaevi 

Sinop’un tarihi yerlerinden biri olan Sinop Cezaevi, 1999 yılında kapatıldıktan sonra müzeye çevrilmiş, şehre ziyaret için gelenlerin mutlaka uğradığı yerlerden biri olmuştur. Burada çok ilginç şeyler göreceksiniz.

5) Sinop Arkeoloji Müzesi 

Şehirde kültürel bir gezi planınız varsa, mutlaka Sinop Arkeoloji Müzesi’ne de uğramanızı tavsiye ediyoruz. Sinop’ta gezilmesi gereken yerler arasında bulunan bu müzeyi 5 TL’ye ziyaret edebilirsiniz.

6) Paşa Tabyaları 

19.yüzyılda yapılan Paşa Tabyaları, Sinop’ta gezilmesi gereken yerler arasında. Dünyada en önemli tabyalar arasında yer alan Paşa Tabyaları, artık organizasyonlara hizmet veriyor.

7) Balatlar Kilisesi 

Sinop’ta tarihi yerlerden biri de Balatlar Kilisesi. 600’lü yıllarda Bizans döneminde yapılan kilise, Sinop’un merkezinde yer alır.

Sinop’ta Ne Yapılır? Ne Yenir? 

Sinop’ta birkaç günlük bir gezi planlıyorsanız, uyandığınız ilk gün şehirde güzel bir kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz. Şehirde köy kahvaltısı yapmak isterseniz Öztürk Restoran’ı tercih edebilirsiniz.

Tarihin ve yaşanmışlığın güzel bir temsilcisi olan Sinop şehrinde güne limanda devam edebilirsiniz. Limanda bulunan çay bahçelerinde çayınızı yudumlayabilir eşsiz manzarayı seyre dalabilirsiniz.

Sinop’ta Karadeniz mutfağından birçok güzel lezzeti bulabilirsiniz. Burada Mısır Çorbası, Nokul, İçli Tava en meşhur lezzetlerden. Ayrıca Sinop mutfağında mantı da özel bir yere sahip. Tatlılarda ise Prenses tatlısını mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/rotasensin/public_html/wp-content/themes/Newsmag/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *