PAYLAŞ

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=KDxJlW6cxRk” width=400 height=200 maxwidth=400 ]

Momondo Türkiye Pazarlama Müdürü Serpil Öztürk ile gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajımız. Kendisine ilgisinden dolayı teşekkür ederiz.

Keyifle okuyunuz.

serpil_ozturk_momondo

Röportaj – RotaSensin
Marka: Momondo
Sözcü: Serpil Öztürk

Öncelikle, RotaSensin takipçilerine kendinizi biraz tanıtabilir misiniz? Momondo’daki göreviniz nedir?

Adım Serpil Öztürk ve global seyahat arama sitesi momondo’nun Türkiye sözcüsüyüm. İstanbul’da büyüdüm, Türkiye pazarı ile Türklerin seyahat tercihleri hakkında kapsamlı bilgiye sahibim. Lisans eğitimimi Uludağ Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimimi ise Danimarka’daki Aalborg Üniversitesi’nde iletişim ve kültür alanında tamamladım. Şubat 2016’dan beri momondo’da çalışıyorum ve markanın online pazarlama ve marka yönetimi aktivitelerinden sorumluyum.

Bize Momondo hakkında bilgi verebilir misiniz ?

momondo uçak bileti, otel ve araba kiralama fiyatlarını karşılaştıran bağımsız bir seyahat arama sitesi. Danimarka merkezli firmamız, 2006 yılında seyahat tutkunu teknoloji uzmanları tarafından kuruldu. Sahip olduğumuz benzersiz teknolojik altyapıyı, grubumuzun başka bir şirketi olan ve seyahat acentelerine yönelik çözümler sunan Speedfares’in zengin deneyimi üzerine inşa ettik. Büyük hava yolu şirketlerinden düşük maliyetli hava yollarına ve online seyahat acentelerine kadar fiyat karşılaştırması imkanı sunuyoruz. momondo tümüyle online bir şirket. Meta aramanın ortaya çıkması ve momondo’nun kurulması, seyahat endüstrisi için bir dönüm noktasıydı ve seyahat ürünlerinin satışına yaklaşımı değiştirdi.

Bugün artık birçok insan, uçak bileti, otel ve araba kiralamak, fiyatlarını öğrenmek için tek bir kaynaktan arama yapmanın ne kadar büyük bir kolaylık sağladığını öğrenmiş durumda. Farklı farklı sitelerde en iyi fiyatı bulacağım diye saatlerce arama yapmaya hiç gerek yok. Veriler, momondo’nun 2016 yılında, dünya çapında 300 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edileceğini gösteriyor.

Momondo ofis ve çalışanları ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Sunduğumuz hizmeti sürekli geliştirmek ve yeni başarılara imza atmak için her biri alanında uzman kişilerden oluşan uluslararası bir ekiple çalışıyoruz. Ekibimizin büyük bölümü, genel merkezimizin bulunduğu Danimarka’da görev yapıyor. Diğer yandan yalnızca birkaç yıl içerisinde momondo’daki çalışma arkadaşlarımızın sayısı 25’ten 180’e çıktı ve halen artmaya devam ediyor. Bünyemizde 30 farklı ülkeden kişiler görev yapıyor; başka bir deyişle bu çeşitlilik, uluslararası bir turizm markası olan momondo’nun DNA’sını oluşturuyor. Şirketimizin en önemli felsefelerinden biri de, kurumsal yapı içerisinde bir “aile” kültürü oluşturmak ve genelde küçük ölçekli şirketlerde görmeye alıştığımız girişimcilik ruhunu korumak.

Momondo’nun nasıl bir sistemi var? Nasıl çalışıyor?

Öncelikle, meta-search temelinde faaliyet gösteren diğer pek çok firma gibi, momondo’nun da doğrudan bilet satışı yapmadığını vurgulamak gerekiyor. Bizim üstlendiğimiz görev, çok sayıda acenta, havayolu, otel ve araç kiralama servisinin sunduğu verileri tek bir merkezde toplayarak, tüketicilere fiyat ve seçenekleri karşılaştırma imkanı sunmak. momondo üzerinden yaptığınız arama sayesinde en uygun seçeneği buluyor, ardından ilgili acentanın, havayolunun veya otelin sitesine yönlendiriliyor ve satın alma işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Üstelik bu hizmet için ziyaretçilerimize hiçbir ek ücret uygulamıyoruz.

Günümüzde mobil kullanımında ciddi bir artış söz konusu. Momondo’nun mobil kullanımında sıralaması nasıl ? Mobil kullanım ile ilgili çalışmaları var mı?

Uygulama üzerinden yapılan aramalarda ciddi, tıklamalar ve rezervasyonlarda yıllık yüzde 89 oranında bir artış olduğunu gözlemledik. Bu büyüme gösteriyor ki, kullanıcılar mobil cihazları üzerinden sadece arama yapmıyor, aynı zamanda telefonlarını, üstelik giderek artan bir oranda, uçuş rezervasyonu ve ödemeler için de kullanıyorlar.

Hızla artan mobil kullanıcıların taleplerini karşılamak adına, uçuş ve otel uygulamamızda, öncelikle iOS işletim sisteminde başlattığımız ve daha sonra Android işletim sisteminde de devreye girecek olan güncellemeler yaptık. Yenilenen uygulamada, kullanıcı ara yüzü, tasarım ve işlevsellik açısından yapılan iyileştirmelere yeni etkileşimler eklenerek kullanıcı deneyimi tümüyle elden geçirildi. Güncellenen uygulamamız ile kişiler seyahat esnasında dahi en uygun uçuşu ya da oteli bulabiliyor; bir nevi kendileri ‘en iyi seyahat acentesi’ haline geliyorlar.

En aktif olduğunuz pazarlar hangileri?

Şu an Türkiye, birçok Avrupa ülkesi, ABD, İngiltere, Çin, Rusya dahil, 35 pazarda faaliyet gösteriyor ve dünya çapında büyümemizi sürdürüyoruz.

Momondo’nun Türkiye’deki durumunu başarılı buluyor musunuz?

Türkiye pazarına iki yıl önce girdik. Bu pazarda her zaman büyük bir potansiyel gördük ve rakamlar başarımızın en büyük kanıtı. Türkiye web sitesinden yapılan aramalar son dönemde yüksek oranda arttı.

Yakın zamanda Momondo’nun hayata geçireceği yeni projeler var mı? Momondo gelecekte kendini nerede görüyor?

Web sitemizde yeni hayata geçirdiğimiz “Anywhere Search” (Herhangi Bir Yer Ara) özelliğinden bahsedebiliriz. Hedefimiz, insanlara dünyayı gezmeleri için ilham vermek, onlara imkan sunmak. Bu doğrultuda, sadece kalkış havaalanı ve tarih belirterek arama yapma imkanı sağlayan yeni bir özellik geliştirdik. Bunun yanı sıra kullanıcılar belli bir ülke (örneğin Hollanda), bölge (örneğin Toskana) veya kıta (örneğin Kuzey Amerika) için arama yaparak, belirtilen yerlerde bulunan şehirlere uçuşları ve bilet fiyatlarını görebilirler. Şimdilik detayları açıklayamasak da, kısa süre içinde heyecan verici başka özellikleri de devreye sokacağız.

Son olarak, bunların dışında eklemek istediğiniz var mı?

momondo olarak, herkesin seyahat ederek yeni insanlar ve farklı kültürler tanımaya imkanı olması gerektiğine inanıyoruz. Seyahatin, zihnimizi açtığı bir gerçek. Yeni bir şeyi deneyimlediğimizde, etrafı farklı gözlerle görmeye başlıyoruz. Bu vizyon doğrultusunda geçtiğimiz günlerde global kampanyamız ‘Let’s Open Our World’ün startını verdik. Herkesi, kampanya hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve (http://www.momondo.com.tr/letsopenourworld/) sitesini ziyaret etmeye davet ediyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *