PAYLAŞ

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=fCPC6-6n5Uo” width=400 height=200 maxwidth=400 ]

İngilterenin en popüler noktası şüphesiz Londra, Londra’ da değil bir hafta bir ay ve belki de daha fazlasını dolu dolu geçireceğiniz pek çok aktivite bulabilirsiniz. Peki bugünlerde Avrupaya başkaldıran İngiltere; sadece Londra’ dan mı ibaret? Kısıtlı zamanını popüler noktaların dışında geçirmek isteyenler için küçük bir güney İngiltere analizi yaptık:

Southampton

İngiltere’nin güneşli Güney Sahilinde ve Londra’ya yalnızca bir saatlik mesafede bulunur. Uzun bir denizcilik geçmişine sahip bir şehirdir. Şehri sarmakta olan Orta Çağ’dan kalma iç surlar bulunmaktadır. Merkezin etrafında geniş parklar bulunmaktadır. Şehirde Avrupa sanat tarihini gözler önüne seren Southampton Sanat Galerisi, denizciliğe ilgisi olanlar için Maritime Müzesi, yeşil alan sevenler için Queens Parkı ve Central Park, doğal besinleri sevenler için Hampshire Çiftçi Pazarı, yeni yerler keşfetmek isteyenler için Hythe Ferry ile denize açılıp tarihi New Forest, gece hayatını sevenler için West Quay Road bulunur. (Wikipedia)

Southtampton, İngiltere’ nin sanayi şehirlerinden birisi, dolayısıyla küçük İngiltere şehirlerine göre modern ve gelişmiş bir kent olduğunu söylemek mümkündür. Yine de kasaba havasından uzaklaşmış değildir.

Tarihte limanından dolayı, ticaret ve zenginlik noktalarından biri olmuştur. Yine liman nedeniyle, ikinci dünya savaşında yerle bir olmuştur.Ayrıca Titanic, yola bu kentten çıkmıştır. Bugun,birçok denizcilik müzesine evsahipliği yapmaktadır.

Başka bir bilgi; fen bilimleri ve mühendislik alanında kendini kanıtlamış üniversitesi ile bilim dünyasına da önemli katkıda bulunmaktadır. Şehirde önemli bir miktarda öğrenci nufusu bulunmaktadır.

Şehrin her noktasına yürümek, bisikletle yeşillikler içindeki büyük parkları gezmek mümkündür. Kısaca Soton diye de anılmaktadır. Kamu huzuruna oldukça önem verilen bu kentte, şu günlerde aşırı milliyetçi toplulukların eylemlerine tepki için yürüyüşler yapılmaktadır.

New Forest Milli Parkı

Southamptondan bineceğiniz bir otobüs ya da trenle, Hampshire bölgesinde bulunan, 30 dklık mesafedeki bu milli parka ulaşabilirsiniz. Bu büyük alanda atlar, geyikler, tavşanlarla hatta biz görmedik ama domuzlar ile yürüyüş yapabilirsiniz. (http://www.new-forest-national-park.com/ ) Merkezinde ise butik restoranlar, kafeler ve hediyelik alabileceğiniz dükkanlar bulunuyor. New forest özellikle midilleri ile biliniyor, bu alanda MÖ 500.000 den beri bu tür atların bulunduğu kanıtlanmış. Adının yeni olduğuna bakmayın, bu bölgenin isimlendiirlmesi ve kuruluşu 1079 yılına dayanıyor.

20160702_164844

Parkta bireysel ve grup spor antremanları yapanları, hayvanlarını gezdirenleri görmeniz mümkün. 400-500 yıllık meşe ağaçlarının altında yürürken, doğa ile iç içe olmanın mutluluğunu yakalayacaksınız.

Bournemouth

Bournemouth yazları sıcak havası, uzun sahil şeridi ile İngilizlerin popüler tatil noktalarından birisi. 400.000 nüfusunun önemli bir oranı öğrenciler oluşturuyor. Özellikle yazları tüm ülkelerden dil okullarının merkezi olmuş durumda. Şehrin havası genel olarak turizm kokuyor. Yerel ve akdeniz mutfak restoranları, publar,gece klulupleri, geniş caddeler,parkları ve sincapları ile insanların dışarıda vakit geçirmesi üzerine şekillendirilmiş bir yapı mevcut. Deniz sporları ile ilgilenenler de yine bu bölgedeki imkanları kullanabilirler.

20160703_183815

Bu arada bölgedeki Türk nufusun ve tabii ki Türk mağazaların dikkat çekici fazlalığını da belirtmeden geçmeyelim.

Haziran ayında Ege ve Akdeniz kıyıları sıcaktan yanarken, burada ceketinizle denize girenleri seyreleyip, içeceğinizi yudumlayarak manzaranın tadını çıkarmayı da tercih edebilirsiniz. Sezondaki en yüksek sıcaklığın ancak 26’C ye ulaştığını belirterek, tercihi size bırakıyoruz.

En kalabalık noktalarından biri, merkez sahilin ortasında uzanan uzun iskele üzerinde yerleştirilmiş minik lunapark ve etrafındaki kafeler.

7219eaa5-ea40-4a6f-b6d3-74da131f5dc6

Isle of Wight

İngiltere’ nin en geniş ve nüfus olarak ikinci büyüklükteki adaya Southamptondan feribotlar ile ulaşabilirsiniz. Yağmursuz bir günde adanın etrafını bisikletle dolaşmak keyifli olabilir. Bisikletinizi adadan da kiralayabilirsiniz ancak 17:00 ye kadar turunuzu tamamlamış olmanız gerekiyor. Adada ayrıca yüreyek de kısa turlar yapabilirsiniz. Sahil şeridine paralel olarak izleyebileceğiniz patikalar boyunca deniz ve yeşilin mükemmel bütünlüğünü hayranlıkla seyredebilirsiniz. Eğer yürüyüşü tercih edecekseniz tüm ayakkabınızın çamura batması ihtimalini göz önüne alarak tercih yapmanızı öneririz.

Ada da büyük alışveriş mağzaları, yine turistik dükkanlar sıralanmış durumda. Yine de çok kalabalık olmayan bu bölgede, sessizlik ve tamamen doğa ile iç içe olmak istiyorsanız; içerilere doğru gittikçe insan bile göremeyeceğiniz küçük köyler ve kamp alanları mevcut.

Poole

Yine İngilizlerin ve hatta Avrupanın yazın tercih bölgelerden biri olan Poole, doğal bir liman olma özelliği taşıyor. Bu yüzden geçmişten bugüne kadar tüm marine sektörü ve ticaret için, günümüzde de turizm için çok popüler bir durak olmuş durumda.140.000 nüfuslu kentin, sahil şeridinin büyük bir bölümünün; gözünüzün alabildiğine balıkçı teknelerinden tutun, tek direkli yelkenliler; katamaranlardan tutun, inanılmaz lüks yatlar ile dolu olduğunu söyleyebiliriz.

Kordon boyunca dizilmiş kafe ve restorantları ile İzmir kıyı şeridini andırmaktadır. Yine bu kordon boyunca tekne turları ile kıyı şeridini gezebilir, beyaz tortul kayaları ve altın kumdan sahil şeridini kısa sürede gezebilirsiniz.

Eski şehrin içerisinde, yüzyıllık evleri ve köprüleri görmek mümkün. Buradaki nufusun da şehrin tarihi gibi yaşlı olduğu da gözlemlerimiz arasında..

20160707_170527

Poole kıyı şeridinde, zamanla aşınmış tortul kayalar

Quay, Poole Dorset

20160707_152804

Balıkçı tekneleri ile de balık tutmayı sevenler saatlik kiralama yapabiliyor ya da turlara katılabiliyorsunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *