PAYLAŞ

İstanbul’da yaşayanlar için iş ve trafik stresinden uzak, haftasonları ve tatillerde gezilecek güzel yerleri sizler için listeledik. Listemizdeki bu yerler İstanbul çevresinde gezilecek güzel tatil yerleridir.

1. SAPANCA GÖLÜ

İstanbul’a 138 km mesafedeki Sapanca Gölü, doğa içinde dinlenmek ve trafikten, gürültüden uzakta zaman geçirmek için çok güzel bir yer. Sapanca Gölü’nün en derin noktası 61 metre ölçülmüş. Bu göl aynı zamanda tatlı olmasından dolayı yörenin su ihtiyacınıda karşılamaktadır.

İster serpme köy kahvaltısı ister açık büfe kahvaltı seçenekleriyle göl çevresinde kahvaltı yapmanız mümkün. Genelde kahvaltılar 09:00 – 13:00 arası veriliyor. Kahvaltı sonrasında göl çevresinde huzurlu bir yürüyüş yapabilir ve dilerseniz bisiklet kiralayıp küçük bir turda yapabilirsiniz.

Sapanca Gölü nerede ve nasıl gidilir?

Sapanca Gölü’ne ulaşım için Avrupa yakasından geliyorsanız Fatih Sultan Mehmet Köprüsü‘nden TEM’ e bağlanmalı ve İzmit (Doğu) girişinden Sapanca ayrımına sapmalısınız. İstanbul Sapanca Gölü arası mesafe 130km (1sa 45dk), İzmit merkez ile Sapanca Gölü arası ise 38km (47dk). Ankara’dan 320km (3sa 20dk) sonra göle varılabiliyor. Göl turuna çıkıp Abant Gölü’nden gelmek isteyenler ise 145km (1sa 30dk) yolu katetmeleri gerekiyor. Özel aracınız yoksa ve otobüsle ulaşım sağlamak isterseniz de Sapanca’ya hareket eden birçok otobüs firması bulunuyor.

2. ABANT GÖLÜ VE TABİAT PARKI

İstanbul ile Abant Gölü arası 279 km’dir. İstanbul – Abant Gölü arası mesafe süre olarak yaklaşık 3 saat 9 dakika sürmektedir. İster günübirlik ister konaklamalı olarak değerlendirebileceğiniz harika bir hafta sonu kaçış rotası.

Abant Gölü’nün uzunluğu yaklaşık 900 metre ve en derin yeri 18 metre. Yaklaşık 1350 metre yükseklikte bulunan Abant Gölü, 1.5 kilometrelik bir alanı kaplıyor. Tatlı su gölü olan Abant Gölü’nün kuzeybatı bölümü yarı bataklık halde. Sarı ve beyaz nilüfer çiçekleriyle dolu olan Abant Gölü tabiat parkı olarak anılıyor.

Abant Gölü çevresinde bulunan oteller, restoranlar ve aktivite alanları misafirlere eğlenceli bir tatil alternatifi olmaktadır. Göl çevresi eğlence, dinlenme, spor, avcılık ve piknik yapmaya uygundur. Kamp alanları mevcuttur.

Abant Gölü Tabiat Parkı Giriş Ücreti;

Yaya Girişi: 4 TL
Motorsiklet: 6 TL
Otomobil: 12 TL
Çadır Yeri : 18 TL

3. BALLI KAYALAR TABİAT PARKI

İstanbul’a 1 saat mesafede ve Gebze Sanayi Bölgesi ile dip dibe olmasına rağmen, bir şekilde varlığını sürdürmeyi başaran bu 1. derece doğal sit alanı, tam haftasonları kaçıp gelmelik. Dere kenarında yürüyüş, tahta masalarda piknik bu bölgede yapmak mümkün. Bunun yanında buradaki en iyi aktivite, kaya tırmanışı ‘dır. Ayrıca, Türkiye’nin en çok tercih edilen kaya tırmanış yerlerinden biridir.

Vadi içindeki mağara ve kayalıkları kovan olarak kullanan arılar, burada oldukça fazla bal üretirlermiş. Ballı Kayalar Tabiat Parkı’da adını buradan almaktadır.

4. ADALAR

Adalar ilçesi; Marmara Denizinde bulunan dokuz adadan oluşur. Bu adalar içinde; Büyükada, Burgazada, Sedef Adası, Heybeliada ve Kınalı Ada’da sürekli olmak üzere düzenli bir yerleşim bulunmaktadır. Kaşık Adası, Tavşan Adası, Sivri Ada ve Yassıada’da ise yerleşim yoktur. Adalar ilçesinin merkezi Büyükada’dır. Adalar ilçesine ulaşım düzenli olarak yapılan vapur seferleri ile sağlanır. Kısa da olsa şehrin kalabalığından uzaklaşıp unutamayacağınız bir gün geçirmek istiyorsanız ortalama 1 saatlik vapur yolculuğu sonrası adalara ulaşmak mümkün.

Adalar Ücreti: Yolcu taşıma bileti üzerinde de yer aldığı üzere 7,50 TL‘dir. 0-6 yaş altı ücretsizdir. Fiyat indiğiniz iskeleden değişkenlik gösterebilir. Bu tarife Adalar içindir, hangisinde inmek istediğiniz sizin tercihinizdir.

Adalar’da denize girebilir, bisiklet kiralayabilir, piknik yapabilir veya faytonla (tercihimiz değildir) turlayabilirsiniz.

5. AĞVA

İstanbul’dan 97 kilometrelik bir yolu aşarak ulaşabileceğiniz Ağva’ya özellikle yazın giderseniz, Göksu Deresi’nde veya Kilimli, Kadırga koylarında yüzebilirsiniz.

Olta balıkçılarının avlanabilecekleri çok sayıda mekâna ev sahipliği yapan beldenin tarihini tanımak için Gürlek Mağarası, Hisar Tepe, Sungurlu Mahallesi gibi yerleri gezebilirsiniz. Patikalar aracılığıyla iç kısmındaki doğa harikası Saklı Göl’e ve Kurudere Şelalesi’ne ulaşabileceğiniz yerleşimde Yeşilçay’dan Kilimli Koyu’na uzanan yürüyüş rotasını deneyebilirsiniz.

6. KİLYOS

Sarıyer İlçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer alan Kilyos, konaklama seçenekleri bakımından zengindir. Köyde dilerseniz balık dilerseniz et-mangal keyfi yapabilirsiniz. Denize girmek için İstanbullular’ın ilk tercih ettiği yerlerden biridir. Denize girmek için kamuya açık alanlar dışında Beach Club’ları da tercih edebilirsiniz.

7. ACARLAR LONGOZU, POYRAZLAR GÖLÜ, KARASU, MEMDUHİYE KÖYÜ

Sakarya il sınırı içinde bulunan herbiri ayrı güzellikte olan bu yerler, İstanbula, özel aracınız ile yaklaşık 2.5 saat mesafe uzaklıkta. Acarlar Longozu, Karasu sahili, Poyrazlar Gölü, Kentpark, Ormanpark keşfedilmek üzere sizleri bekliyor.

Bunların dışında TEKİRDAĞ, ŞARKÖY, UÇMAKDERE, MÜREFTE, ERİKLİ YAYLASI, ÇİFTE ŞELALE, DİPSİZ GÖL, YUVACIK BARAJI gibi İstanbul çevresinde gezilecek birbirinden muhteşem yerler bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *