PAYLAŞ

Sosyal medyada Gezgin Kız olarak tanınan gezginlerimizden Hamide Tekin ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine ilgisinden dolayı teşekkür ederiz.

Öncelikle hoş geldiniz, Gezgin Kız kimdir biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar herkese, ismim Hamide, 31 yaşındayım. Eskişehir’de doğup büyüdüm, kaderin cilvesi üniversite sınavında yine Eskişehir’deki bir okulu kazandım. Hem Endüstri Mühendisliği hem İsletme okudum. Mezun olunca aslında hiç yaşamak istemediğim ama maalesef iş imkanlarının çoğunu barındıran metropolümüz İstanbul’a taşındım. Sekiz yıl bir bankada uzman olarak çalıştım, her gün saatlerce İstanbul trafiğine maruz kaldım, tek başına İstanbul’la mücadele etmeye çalıştım. Sekiz senenin ardından 2017 yılında radikal bir kararla Almanya’nın Münih şehrine taşındım, bir buçuk senedir burada yaşıyor ve bir Alman şirketinde yönetici olarak çalışıyorum. Bir yandan yeni hayatıma ve işime alışmaya, yeni arkadaşlar edinmeye, Almanca öğrenmeye ve arta kalan zamanlarda ise mümkün olduğunca seyahat etmeye uğraşıyorum.

Gezginkiz.net fikri nasıl ortaya çıktı ? Blog açmaya nasıl karar verdiniz ? Blogunuzun içeriği nedir ?

Eskiden adı “Hayata Dokunan Satırlar” olan blogumu 9 sene önce açmıştım. Çocukluğumdan beri yazmayı cok sevdiğim için ve günün birinde kendi kitabımı yazma hayalini kurduğum için kendimi geliştirme gayesiyle yola çıkmıştım aslıan bakarsanız. Uzun seneler hayatla, okuduğum kitaplarla ya da izlediğim filmlerle ilgili yazılar yazdım. Son üç yıldır yurtdışında iş bulma, taşınma, yerleşme, yeni hayat kurma konularına odaklandığım için ve çalışma iznim sayesinde vize problemi yaşamadan sık sık seyahat edebildiğim icin blogun adını ve tarzını değiştirdim. Şimdi daha çok gezilerim ve Almanya’daki deneyimlerimle ilgili yazıyorum.

Gezginkiz.net dışında başka bir blog sayfasında yazıyor musunuz? Yazıyorsanız ne üzerine yazıyorsunuz?

Başka bir blogum yok, zira bir yandan calışıp bir yandan da seyahat ettiğim şehirlerle ilgili gezi rehberi yazmak ve instagram hesabımı yönetmek oldukça zaman alıyor. Ancak düzenli şekilde Hürriyet Seyahat için gezi yazıları yazıyorum, orada daha geniş bir kitleye hitap etme imkanı buluyorum.

Kaç kişilik bir ekibiniz var? Tek başınıza seyahat etmeyi seviyor musunuz?

Eşim ekipten sayılır mı Herhangi bir ekibim, hatta ekipmanım bile yok. Seyahatlerimin çoğunu eşimle, bazılarını arkadaşlarımla, bazılarını ise tek başına yapıyorum. Arkadaşlarımla gittiğim seyahatlerde genelde gezip görmek yerine eğlenmeye odaklanıyorum, tek başına olanlarda ise sakin sakin keşfetmeye. Ama sanırım en çok eşimle cıktığım seyahatleri seviyorum, hem kasılmadan gezebiliyorum onunla hem de harika fotoğraflar çekiyor kendisi.

Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

İlk yurtdışı seyahatime beş yıl önce 2013 senesinde iş için Almanya’ya gelerek yapmıştım. Aradan geçen beş yılda 23 farklı ülkede onlarca farklı şehir görme fırsatım oldu. Hepsinde çok güzel yerler görüp çok güzel anılar biriktirdim, ama sanırım 11 ayrı şehrini gezdiğim İtalya en sevdiğim ülkeler listesinde tepeye oturur. İklimi, insanı, tarihi, doğası, dili, mutfağı kısacası her şeyiyle eşsiz bir ülke İtalya.

İlk defa yurtdışı veya yurtiçi seyahat yapacak gezginler için öneriniz nedir?

Yukarıda da bahsettiğim gibi ilk yurtdışı deneyimimi 25 yaşında, başkalarına göre geç sayılabilecek yaşta yapmış olan biri olarak önerim öncelikle hayal kurmaktan hiç vazgeçmesinler. Emin olun olmasını çok istediğiniz ve olması için emek harcadığınız her hayal bir gün gerçekleşiyor. İlk tecrube için kültürü bize daha yakın olan ülkeleri tercih edebilirsiniz ya da kimlikle bile gidebileceğiniz Avrupa’ya göre nispeten daha ucuz ülkeleri seçebilirsiniz. İngilizce biliyorsanız dünyanın neresinde olursanız olun derdinizi anlatabileceğinizi unutmayın. Henüz bilmiyorsanız da işte size bir kişisel gelişim noktası.

Ülkemiz o kadar güzel ki, yurtiçinde şahane yerler var görülecek. Ayrıca evinizdesiniz, kendi diliniz, kendi kültürünüz. Tren bileti, uçak bileti ya da uçak biletini aldıktan sonra geri kalan tek şey çantayı hazırlap yola düşmek. İnanin gerisi kendiliğinden geliyor.

Bunların dışında eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Unutmayın, bu hayata sadece bir kez geliyoruz ve hakkını vererek yaşamak sadece ama sadece bizim elimizde. Biliyorum, hayatın rutin koşturmacasında kaybolup gidebiliyoruz bazen ama kaybolduğunuzu hissettiğiniz an durun ve derin bir nefes alın. Okuyun, çok okuyun. Dil öğrenin, yararlı hobiler edinin ve birilerine yardım edin. Mutlu bir hayat sürdükten sonra gördüğün ülke sayısı sadece bir istatistikten ibaret oluyor! Sevgiler,

Gezgin Kız instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Fotoğrafları;

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *