PAYLAŞ

Türkiye’nin kusursuz en iyi tatil beldelerinden biri olan yer Çeşme !

Deniz, kum ve Güneş derken yavaştan yaz mevsimi yaklaşıyor. Bizde fırsattan yararlanıp RotaSensin ekibi olarak Çeşme yaza ne kadar hazır diye bir bakalım dedik ve gezimize Alaçatıyla başladık :) Ancak Alaçatı yazımızı daha önce yazdığımızdan dolayı bu yazımızda Çeşme’nin diğer şirin yerlerini size tanıtmak istedik.

Aracınız ile İzmir-Çeşme arası mesafe otobanı kullanarak yaklaşık 1 saat sürüyor. Aracınız yoksa  çeşme otobüslerini kullanarakta gitmeniz mümkün elbette. Ve tabi ki yol boyunca size eşlik eden ve Çeşmeye geldiğinizi anlatan yel değirmenlerini de unutmamak lazım :)

Çeşme gezilecek yerler arasında 3 bölgeye ayrılmış demek mümkün. Çeşme marina bölgesi, Çeşme Alaçatı bölgesi ve Çeşme ılıca bölgesi olarak ayrılabilir.

Çeşme marina bölgesine baktığımız zaman, hemen hemen her tatil yerinde bulunan araba girmeyen sadece yayalara ait bir çarşısı var. Burda çok samimi ve sıcak bi ortam var. Çarşı’nın içinde hediyelik eşya mağazalarından, kıyafetten, ayakkabıya kadar birçok alışveriş seçeneği mevcut. Alışverişin yanında birbirinden harika tatlı ve yemek yerlerini denemeniz mümkün.

Çarşının sonlarına doğru gidince artık sahile yaklaşıyorsunuz. Sahil tarafında ise asıl Marina olan bölge geliyor karşımıza. Çeşme Kalesini’de burada görmeniz mümkün.

DSC_0990

DSC_0982

II. Beyazıt’ın 1508 yılında yaptırmış olduğu Çeşme kalesi ilk kurulduğu yıllarda denizin tam kıyısında bulunmaktadır. Ancak yıllar geçtikte denizin doldurulması ile kale bugünkü konumuna alınmış. Şuan da Kale müze olarak kullanılmakta isteyen girip gezebilir sanırım fiyatı 8 TL civarı idi. Tarihi eserlerdende bahsettikten sonra Marina’ya doğru gidelim isterseniz. Deniz kenarının dibinde olan marina içinde alışveriş yapabileceğiniz dükkanları ve yemek yerlerini bulabilirsiniz.

DSC_1001

DSC_0995

Buradaki ünlü yemek yerleri Balık restoranları diyebiliriz. Denize karşı rakınız ile birlikte balığınızı afiyetle yiyebilirsiniz. Ve tabi ki buraya gitmişken damla sakızlı dondurmanın tadına bakmayı da unutmayın :)

DSC_1002

Herşeyi yaptık gezdik yedik içtik tarihi eser gördük ettik peki denize nerede gireceğiz ?

İlk olarak Paşalimanını önerebiliriz. Paşalimanı’nda çok sayıda villa var. Villaların alt tarafından denize girebilirsiniz, suyu güzel ve temiz, tabi Çeşme’nin her yerinde olduğu gibi biraz da soğuk. Burada halka açık tesislerin yanı sıra başka özel olarak girip eğlenebileceğiniz beaclerde mevcut. Ve tabi ki Çeşme’nin en çok tercih edilen yerlerinden bi tanesi de Ilıca. Ilıca Çeşmenin en çok tercih edilen dolayısıyla da en kalabalık olan yerlerinden biri.  Ayrıca Shereton gibi tercih edilen popüler otellerde burda. Çeşmeye gelip tabiki Boyalık’a uğramadan olmaz. Boyalık ‘ın denizi de oldukça güzel ve temiz. Her yerde olduğu gibi burada da halkla açık tesisleri veya özel Becahleri tercih edebilrisniz.. Boyalık birbirinden keyifli tesisleriyle gerçekten tam kafa dinlemelik sakin bir yer. Türkiye’nin en büyük ve modern konaklama tesislerinden biri olan: Altınyunus Tatil Köyü ve Marinası da burada bulunuyor.

Bir de aya yorgi koyu mevcut. Çeşme merkezine yaklaşık 1km uzaklıktaki bu bu koyda beach clublar mevcut genelde geceleri faaliyet gören bu yerler gündüzleride denize girme alanı olarak kullanılıyor. Ancak buradaki beach clublara giriş ücretli 30-40 TL arası değişiyor giriş ücreti. Giriş biletine yanında bir içeceğinizi karşılıyorlar.

Bunların dışında yeni açılan yerler gözümüze çarpıyor. Fly inn beach ve Fun beach bu yerlerden birisi diyebiliriz Çeşme’nin Çiftlik mahallesi tarafında kalan bu yerler aya yorgi’ye rakip olarak gösterilebilir. Buralarada giriş ücretli olup biletle birlikte yanında ücretsiz içkinizi alabilirsiniz.

DSC_0957

Vee tabiki bunların dışında Alaçatı’ya gitmeniz de mümkün.

https://www.rotasensin.com/turkiye/alacati.html

“ALAÇATI” yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

Çeşme size harika bir yaz geçirmeniz için her türlü fırsatı sunuyor. Eğer daha önce hiç gitmediyseniz yaz için planları yapmayı başlayın. Herkese şimdiden iyi tatiller bol keyifler :)

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *