PAYLAŞ

Gezgin Piyanist olarak tanınan Emel Turan ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine ilgisinden dolayı teşekkür ederiz :)

– Öncelikle hoş geldiniz, Emel Turan kimdir biraz kendinizden bahseder misiniz ?

Merhaba arkadaşlar ben Emel yani Gezgin Piyanist. İstanbul doğumlu çılgın bir ikizler burcuyum. Belki dışarıdan bakıldığında farklı görünüyor olabilirim ama aslında içimde küçük bir çocuk ve çılgın bir karakter yatıyor. İlkokul ve Lise öğrenimimi İstanbul’da tamamladıktan sonra içimdeki gezme aşkı kendini göstermeye başladı. İstanbul’dan sıkılmıştım ve yeni yerlere gitmek istiyordum.Ama bu yer öyle bir yer olmalıydı ki doğasıyla beni mest edecek ve bana huzur verecekti. İşte o yer tam olarak Muğla’nın güzel ilçesi Fethiye’di. Okumak için mi gidiyordun gezmek için mi derseniz gezmek ağır basıyordu. 😊 Ama böyle düşündüğüme bakmayın üniversitede başarılı bir öğrenciydim ve sınıf ikincisiydim. Neden birinci olamadın derseniz gezmek her zaman ağır basmıştı 😊 İki sene boyunca Turizm ve Seyahat bölümünü okudum. Aynı zamanda Anadolu üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümünü de aynı anda yürütüyordum. Fethiye’de okuduğum süre içerisinde hafta sonları ve tatillerde Türkiye’nin birçok şehrini gezmiştim. Üniversite bittikten sonra ise artık Türkiye içi gezmek beni mutlu etmiyordu.. Okuduğum bölümlerden de gezmenin benim için ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Mesleğime uygun birçok şirkette çalıştım ve yurt dışına çıkma fırsatım oldu. Şuanda da yurt dışı ile bağlantılı özel bir şirkette çalışıyorum.

– Gezgin Piyanist fikri nasıl ortaya çıktı ? Blog açmaya nasıl karar verdiniz ?

Mesleğiminde katkısı ile yurt dışına açılmıştım. Birçok ülkeyi bireysel yada iş gezileri ile geziyordum. Tabi bu süreç içerisinde araştırmalar yapıyordum. Nereye gitmeliyim ne yapmalıyım derken İnternette birçok bilgiye ulaşamıyordum. Durum böyle olunca da yetersiz bilgi ile yurt dışına çıktığımda vakit kaybediyordum. Daha sonra internette bulamadığım bilgilere yurt dışı deneyimlerimle sahip oluyordum. Sonra düşündüm , bu bilgileri insanlara nasıl iletebilirdim ? Bu düşünce ile kendime bir blog sayfası açmaya karar verdim. Yurt dışında yaşadığım tüm deneyimlerimi ve bilgilerimi sayfama yazıyordum. Artık içim rahattı. Bu süreçten sonra küçüklüğümde beri aklımda olan ve maddi imkansızlıklardan dolayı bir türlü öğrenemediğim piyano patlak verdi 😊 Her ne kadar küçüklükten öğrenilmesi gereken bir enstruman olduğunu, benim çok zorlanacağımı söyleselerde hiçbirine aldırmadım ve bir piyano kursuna yazıldım. Yaklaşık bir senedir piyano çalıyorum. Belki profesyonel olmayabilirim ama istediğim parçaları çalabiliyorum ve artık bir piyanisttim . Piyano çalmak hobilerim arasında ilk sırayı almıştı. Evet bir blog sayfası açmıştım ama henüz bir isim bulamamıştım. Kısa bir süre sonra Gezgin Piyanist koymaya karar verdim. Hem geziyordum hem çalıyordum . İşte bu isim tam olarak beni tanımlıyordu.

– İsimden de geldiği gibi piyano çalıyor musunuz ? Eğer öyle ise sizi nereden dinleyebiliriz ? Herhangi bir sosyal medyada paylaşımınız var mı ?

Evet piyano çalıyorum. Sayfamı tamamlaması için son zamanlarda açmış olduğum bir YouTube kanalım da bulunuyor .İlerleyen zamanlarda çaldığım parçalarıda buraya koymayı düşünüyorum. Tabi bunun için okuyucularımın desteğine ihtiyacım olacak 😊
– Gezgin Piyanist dışında başka bir blog sayfasında yazıyor musunuz? Yazıyorsanız ne üzerine yazıyorsunuz?

Şuan için başka bir blog sayfasında yazmıyorum. Belki ilerleyen zamanlarda alanım olan konularda yazabilirim.

– Kaç kişilik bir ekibiniz var? Tek başınıza seyahat etmeyi seviyor musunuz?

Herhangi bir ekibim yok. Seyahatlerim ya iş gezilerim oluyor yada bireysel olarak yapmış olduğum geziler. Ama şunu söylemeliyim ki seyahat gezilerim iş gezilerimden daha fazladır.

Gezilerim bazen çok samimi arkadaşım ile bazen ise tek başıma yapıyorum. Evet tek başına gezmek arkadaşlarımla yaptığım geziler kadar eğlenceli olmayabiliyor ama tek gezmenin de kendine göre avantajları oluyor. Sora sora Bağdat bulunur diyorlar ya artık sormaya bile gerek yok teknoloji çok gelişti. Eğer elinizde akıllı bir telefonunuz varsa sizin için gezmek çok kolay. Yani kısacası yanımda biri olsun yada olmasın gezmenin her halini seviyorum.

– Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

Bugüne kadar 42 ülke gezdim ve gezmeye devam ediyorum. En çok beğendiğim yer neresi diye soruyorsunuz ama ben bir ikizler burcuyum ve bunun kararını vermek benim için çok zor 😊 Her ülke çok güzel ve birbirinden farklı. Bütün ülkeleri seviyorum.

– İlk defa Yurtdışı veya yurtiçi seyahat yapacak gezginler için öneriniz nedir?

Yurt içi gezmek çok kolay artık herkes bunu yapabiliyor. Yurt dışına gelince ilk yurt dışı deneyimi her zaman biraz ürkütücüdür.Bilmediğiniz bir ülke, bilmediğiniz bir kültür ve en önemlisi nasıl iletişim kuracağınız. Öncelikle en az giriş seviyesinde yani kendinizi ifade edebilecek bir İngilizcenizin olması gerekiyor gerisi çok kolay. Eğer ilk yurt dışı deneyiminiz olacaksa ve buna cesaretiniz yoksa yanınıza bir arkadaş bulmanızı tavsiye ediyorum. Ama tek başınıza mutlaka seyahat yapmanız gerekiyor ki bir sonraki gezilerde ( yalnız kalırsanız ) tek başınıza gidebilecek özgüvene sahip olabilesiniz. Ne farkeder ki ha yurt dışı ha yurt dışı ? Bir süre sonra her yer sizin ülkeniz gibi oluyor.

– Bir kadın gezgin olarak, okuyucularımıza önerileriniz nedir ? Zorlukları var mıdır ?

Bir kadın gezgin olmak bazen biraz zor olabiliyor. Gece geç saatlerde dışarı çıkamıyor yada attığınız adımı birkaç kez düşünerek proaktif bakıyorsunuz. Bunları yaptığınızda rahat ediyorsunuz. Tabi bundan önce iyi bir araştırma yapmak ve kendinize iyi bir rehber bulmanız gerekiyor. İşte tam olarak burada beni rehber olarak görebilirsiniz. Çünkü yazılarımda önemli olan bilgileri, detayları ve tecrübelerimi okuyucularıma yazmaktan çekinmiyorum. Eğer bu söylediklerime dikkat ederseler hiçbir sorun yaşamayacaklarına garanti veriyorum.

– Bunların dışında eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Öncelikle sayfanızda bana da yer verdiğiniz için teşekkür ederim . Okuyucularım tüm sosyal medya hesaplarında beni Gezgin Piyanist olarak bulabilirler. Gezmeyi sevmeyenlere dünyanın güzellikleri gösteriyor, gezmeyi sevenlere ise rehber oluyorum. Ben harekete geçeli çok oldu şimdi sıra sizde..

Seyahate çıkmaya hazır mısınız? Hadi dünyayı birlikte gezelim..

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *