PAYLAŞ

Avrupa’nın en gözde ülkelerinden birisi olan Ukrayna hakkında ülkemizden turistlerinde de son zamanlarda en çok ziyaret ettiği seyahat noktalarından birisi olmaya başladı.

Ukrayna

45 milyonu geçkin nüfusu, muhteşem tarihi ile Ukrayna dünyanın yeni yükselen ülkeleri arasında yer almaktadır. 1941 yılında bağımsızlığını ilan eden 1991 yılında ise Sovyetler birliğinin dağılmasından ardından da ülke olarak tanındı. Avrupa’nın en geniş yüzölçümüne sahip ülkenin para birimi Grivna kısaltması ise UAH olarak geçmektedir. 2018 Ocak ayı itibari ile 1 UAH 28 Grivna’dır. Yarı başkanlık sistemi ile yönetilmektedir ve yasama, yürütme ve yargı bağımsız olarak görev yapmaktadır. Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko başbakan ise 2018 yılı itibari ile Vladimir Groysman’dır. Bölgesel yönetim mevcuttur, oblast diye adlandırılan her bir bölgenin yönetim birimi mevcuttur. Ülkede okuma yazma bilme oranı %97 ile en eğitimli ülkeler arasındadır. Ayrıca yine Ukrayna’da üniversite bitirme oranı %60 ların üstündedir.

Ukrayna gece hayatı

Ülke turizminin en önemli nedenlerinden birisi de Ukrayna gece hayatı ile ünlü olmasıdır. Türkiye ile kıyaslandığında Ukrayna’da eğlence hayatı daha ucuz olduğundan kaynaklı tercih edilmektedir. Ayrıca Ukraynalı Slav kızlarının güzelliği de dillere destan olunca birçok Türk erkeği tarafından tercih edilmektedir. Ülkenin başkenti Kiev gece hayatı başta olmak üzere, Odessa, Lviv, Kharkiv gibi şehirlerde gece eğlence hayatı oldukça ünlü. Haftanın neredeyse her günü çalışan Ukrayna gece kulüpleri fiyatlar ise oldukça uygun. Yazın Odessa eğlence hayatı ile bir adım daha öne çıksa da şehirde eğlence için en iyi şehir Kiev olarak bilinmektedir. Basit bir örnek vermek gerekirse 1 milyon nüfusa sahip Dnipro kentinde 25 adet gece kulübü bulunmaktadır. Avrupa’nın en iyi night club ve diskolarına sahip ülkede hafta sonları gece eğlencesine düşkün birçok Türk vatandaşını görebilirsiniz. Ülke hakkında daha detaylı bilgi almak için Ukraynada.net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ukrayna gezilecek yerler

Ülke 4 mevsimin yaşandığı tarihi ve doğal alanları ile Ukrayna gezilecek yerler oldukça zengindir. Dünyanın tüm ülkelerinden birçok turisti her sene kendine çekmektedir. Özellikle tarihi mekanları, doğal parkları ve Çernobil bölgesi ile ünlüdür. En çok turistik şehirleri Kiev, Odessa, Kharkiv, Lviv ve Odessa’dır. Yaz aylarında Odessa kenti Karadeniz sahilindeki en turistik şehri olma konumundadır. Ülkede 6 adet uluslar arası uçuş yapan havaalanı bulunmakta olup, Türkiye’den THY, Pegasus, Onur air Atlas jet firmaları ülkeye seferleri vardır. Ukrayna’nın meşhur gezilecek yerleri arasında Aşk tüneli, Karpatlar Bukovel kayak merkezi bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *