PAYLAŞ

Turna.com kurucusu Abdulkadir Kırmızı ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisine ilgisinden dolayı teşekkür ederiz.

Keyifle okuyunuz.

– Abdulkadir Kırmızı kimdir bize biraz kendinizden bahseder misiniz ?

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Lisans, Marmara Üniversitesi Ekonomi Bölümü Master ve Yeditepe Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon alanında Doktora derecelerim var. 13 Yıl boyunca Yeditepe MBA’de Girişimcilik, Innovasyon ve Bilgi Yönetimi alanlarında Öğretim Üyesi olarak çalıştım.
İş hayatımın 20 Yılı Bankalarda geçti. Sırasıyla Akbank, Dışbank, Fortis ve Vakıfbank’ta özellikle teknoloji yönetimi alanında olmak üzere çeşitli düzeylerde görev aldım. Fortis ve TEB’in birleşmesi sürecini yönettim. Vakıfbank’ın teknolojik dönüşüm sürecinde anahtar bir rol üstlendim.
2012 Yılında Türkiye’nin ilk ve en büyük online araç kiralama platformu Otorento’yu kurdum. Halen Otorento’da kurucu ortaklığım devam ediyor.
2014’de online uçak bileti satın alma platformu olarak Türkiye’nin global markası olması hedefiyle Turna.com’u kurduk. Halen Turna.com’da CEO olarak görev yapıyorum.

– Bize Turna.com hakkında bilgi verir misiniz ?

Turna.com, Türkiye’nin en çok beğenilen online uçak bileti platformu.

Turna.com’un en önemli özelliği kolay kullanılabilir olması. Tasarım üzerinde çok ince çalıştık ve kurulduğumuz yıl Altın Örümcek ödülünü de bu sayede aldık.

Klasik uçak bileti platformlarından bizi ayrıştıran çok yenilikçi özelliklerimiz var. Bunların başında, müşterilerimizin her uçuşlarından puan kazanabildikleri ve kazandıkları puanlarla bedava uçabildikleri bir sadakat programımız var. Turna puanlar sayesinde 5-6 uçuştan biri bedavaya gelebiliyor. Bunun yanında, tüm uçuşların 1 yıllık fiyat grafiklerini sunuyoruz. Uçuş fiyat grafiğini sunabilmek için kendi geliştirdiğimiz algoritmamızı kullanıyoruz ve doğru sonuçları verebilmek için her gün 2 milyondan fazla uçuş verisi işliyoruz. Ek bir özellik olarak Türkiye’de ilk defa bizim geliştirdiğimiz ve başka bir örneği bulunmayan kredi kartı puanları ile uçak bileti satın alabilme imkanımız var. Müşterilerimiz kartlarında biriken (World, Bonus, Axess, Maximum, Cardfinans, Paraf vb.) puanları Turna’ya aktarıp uçuşlarında bu puanlardan yararlanabiliyorlar. Elit üyelik seviyesindeki müşterilerimiz arkadaşlarını davet ettiklerinde ömür boyu arkadaşının satın aldığı tüm biletlerden %10 oranında puan kazanabiliyorlar.

Çok fazla satış yaptığımız için, havayolları ile özel anlaşmalar yapıp çok uygun fiyatlarla müşterilerimize sık sık kampanyalar sunabiliyoruz. Bu kampanyalarda herhangi bir yerde bulunamayacak kadar uygun fiyatlarla müşterilerimizin seyahat etmesini özendirmeye gayret ediyoruz.

Önemli bir konudan daha bahsetmekte yarar var. Müşterilerimize 7/24 destek veren yetenekli bir çağrı merkezimiz var. Bunun ötesinde, sektörde yalnızca Turna.com’da olan ve satış sonrası müşterilerimizi rahat ettiren bir özelliğimiz daha var. Müşterilerimiz iptal işlemlerini online olarak yapabiliyor. Bunun için telefonla bizi aramasına gerek kalmıyor. Yakın zamanda bilet değişikliği işlemlerini de online olarak yapmaya başlayacağız. Bu sayede yalnızca satış sürecinde değil, satış sonrasında da destek ihtiyacına en kolay çözümleri üretmek istiyoruz. En avantajlı fiyatları sunmak yetmez, aynı zamanda ihtiyaç duyduğunda müşterinizin yanında olmanız gerekiyor.

Tüm bu özellikler aslında müşterisini anlamak için çok çaba haracayan ve onun ihtiyaçlarına dönük bir yaklaşımın ürünü. Uygun fiyatın yanında sunduğumuz ek özellikler kulaktan kulağa duyulmamızı  sağlıyor ve müşteri sayımızın katlanarak artmasına neden oluyor. Bu durum bizi büyük bir reklam masrafından da kurtardığı için kazancımızı müşterilerimizle paylaşma yoluna gidebiliyor ve daha uygun fiyatlar sunabiliyoruz.

– Turna.com olarak sektördeki yeriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sektörün en büyük oyuncularından biriyiz. Beklentilerimizin de üzerinde müthiş bir büyüme ivmesi yakaladık. Kasım 2016’da, bir önceki yılın aynı ayına göre satışlarımızı 12 kat artırdık. Aylık 3 milyonun üzerinde ziyaretçimiz ve 100.000’in üzerinde uçak bileti satışımız var ve bu sayılar her geçen gün katlanarak artıyor. Amacımız yalnızca Türkiye pazarında değil, tüm Dünya’da Türkiye’nin online uçak bileti markası olarak başarılı olmak. Önümüzdeki yıl Almanya pazarında da yer alacağız.

– Turna.com’un yapmış olduğu ve yapacağı projelerle ilgili bilgi alabilir miyiz ?

Turna’nın sunduğu hizmetlerin kaliteli olmasına alışkın bir müşteri kitlemiz var. Bu nedenle yaptığımız her konuda sektör standartlarının çok üzerinde beklentilerle karşılaşıyoruz.  Turna’nın kalitesine uygun olması için çok ince çalışıyoruz. Android uygulamamızı geçen ay hayata geçirdik. Sırada IOS uygulaması var. Bunu da önümüzdeki 2 ay içerisinde müşterilerimize sunacağız. Ayrıca, iptal işlemlerinde olduğu gibi, değişiklik işlemlerini de telefondan online’a taşıyacağız. Sürekli müşteri deneyimi üzerinde A/B testleri yapıyoruz ve müşterilerin tercihleri doğrultusunda tüm süreçleri gözden geçirip kolaylaştırmaya gayret ediyoruz. Bunun için Üniversiteler ile de işbirliği yapıyoruz. Orta vadede Globalleşme hedeflerimize uygun olarak Avrupa’da yaygınlaşmaya başlamayı planlıyoruz. Sektöre getirdiğimiz yenilikleri Avrupalıların da beğenisine sunacağız.

– Turna.com üzerinden en çok hangi ülkelere ilgi gösteriliyor ?

Turna.com verilerine göre top 10 yurtdışı destinasyon şu şekilde sıralanıyor :

  1. Bangkok
  2. Amsterdam
  3. Paris
  4. Berlin
  5. Bakü
  6. Belgrad
  7. Seul
  8. Lviv
  9. Londra
  10. Viyana

– Girişiminizin en zor yanları nelerdir ?

Bu işte herşeyden önce insan kaynağınızın çok iyi olması gerekiyor. Ekibe yeni insanları dahil ederken, müşteri odaklı düşünen, kendini müşterinin yerine koyabilen, dinamik ve yetenekli insanlar arıyoruz. Akademik geçmişimin de etkisiyle, yaptığımız her şeyi tamamen bilimsel temellere dayandırıyoruz. Kullanıcı deneyimi de dahil her şeyi ölçüyoruz ve bu ölçümler üzerinden aksiyonlar alıyoruz. Ekibe yeni alacağımız insanlar için de bir ölçme ve değerlendirme sistemimiz var.  Çok sayıda başvuru olmasına karşın, istediğimiz kriterlerde yeni ekip arkadaşları bulmakta zorlanıyoruz.

– Sizce başarı nedir ? Başarılı olmak için ne yapılmalı ?

Başarının bütünsel bir bakış açısı ile elde edilebileceğini düşünüyorum. Yaptığımız işin bir çok yönü var ve her birinin ayrı ayrı ve bütün olarak çok iyi ve uyum içinde çalışması gerekiyor. İşin küçük bir kısmının aksaması halinde bile sonuç elde etmek zorlaşır. Bu nedenle bütünü kaçırmadan detaylara odaklanabilmek çok önemli. Bunun yanında iyi bir plan ve iyi bir ekiple altından kalkılamayacak pek az şey vardır. Çok yetenekli bir ekibimiz var ve yaptığımız her şeyi birlikte değerlendirip, birlikte karar veriyoruz.

– Bunlar dışında eklemek istedikleriniz var mı ?

Turna.com bu ülkenin insanları tarafından oluşturulan bir değer. Biz uçak bileti satın alma deneyimini, Turna’nın temsil ettiği aşk ve özgürlük kavramlarının üzerine bina ediyoruz. Turna’yı  keşfedenler sürekli kullanmaya devam ediyor ve etraflarına da anlatmaya devam ederek çığ gibi büyütüyorlar.

Seyahat eden herkesten özellikle Turna’yı mutlaka denemelerini rica ediyorum. Seyahatte yaşayacakları mutluluğu seyahatlerini planlarken de hissetmeleri için…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *