PAYLAŞ

Salda Gölü, Türkiye’nin en derin tatlı su gölü, suyunun temizliği, beyaz kumu ve turkuaz rengiyle birlikte oluşan güzel manzarasıyla “Türkiye’nin Maldivleri” olarak adlandırılıyor.
Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde yer alıyor.

Konum için tıklayınız.

RotaSensin ekibi olarak kamp yapmak için çıktığımız Güney yolculuğu sırasında tamamen rotamız dışında olan ve şans eseri internette bulduğumuz Salda Gölü gezisi bizim için muhteşem bir deneyim oldu.

SALDA GÖLÜ’NDE NEREDE KAMP YAPILIR ?

Salda Gölü’nde halk plajında, belediyenin kamp alanlarında ve diğer kamp alanlarında kamp yapabilirsiniz. Biz Eylül ayı başında gittik, gündüzleri sıcak ancak geceleri çok soğuk oluyor. Özellikle çadırda kalmayı düşünenler için, yanınıza mutlaka kalın birşeyler almayı unutmayın.

SALDA GÖLÜ ÖZELLİKLERİ

-Mars’ın yüzey özelliklerini taşıyan Dünya’daki iki bölgeden birisi olarak bilinmektedir. ( Diğer yer Kanada’nın kuzey bölgesi olarak bilinmektedir )
-İçeriğindeki magnezyum, soda ve kil nedeniyle, göl suyunun sivilcelere iyi geldiği söyleniyor.
-Salda Gölü’nde bulunan su yılanları zehirsizdir ve insanları görünce kaçar.
-Göl, çevresindeki kamp alanları ve tesisler bulunmaktadır.
-Göl etrafı kamp ateşi yakmak için uygundur.
-1989 yılında Doğal Sit Alanı ilan edildiği için çevresine yapı yapmak yasaklanmıştır.
-Türkiyenin en derin ikinci, dünyanın da en temiz beşinci gölü.
-Göz kamaştırıcı manzaraya sahip.

SALDA GÖLÜ’NDE YÜZÜLÜR MÜ ?

Gölün killi yapısının bataklık etkisi yapması ve gölün bir adımda inanılmaz derinleşmesi yüzünden bazı insanlar Salda’da yüzmenin tehlikeli olduğu ve yasak olduğunu söylemekte. Ayrıca, Salda’nın plajlarında yüzmek yasaktır yazısı da varmış. Her sene burada 1-2 kişi de boğulmuş. (2016 yılı hariç) Bazı insanlar,bu boğulmaları tamamen insan hatası olarak değerlendiriyor. Belirlenen alanlardan suya girilmeye devam ediliyor.

Biz de onlardan aldığımız cesaretle suya girdik. Ancak bel seviyesinden ileri açılmadık. Zaten suya girip ilerlediğinizde kıyıdan çok açılsanız bile yeteri miktarda sığ olduğunu göreceksiniz. Eğer siz de yüzmeye karar verirseniz, kesinlikle açılmayın, sadece belirlenmiş plajlarda göle girin.

Belirlenmiş plajlar:
-Yeşilova Belediyesi Halk Plajı
-Doğanbaba Halk Plajı
-Salda Orman Bakanlığı Tabiat Parkı

Ufak bir Salda Gölü videomuz ;

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *