PAYLAŞ

Rehber programından tanımış olduğumuz Mert Savaş ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine teşekkür ederiz. Keyifle okuyunuz :)

  • Mert Savaş kimdir bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Mert Savaş aslen Artvin Arhavili olan çocukluğu Kocaeli Gölcük ve Ankara’da devam eden kendisini sonuna kadar ”angara bebesi” olarak gören 1974 doğumlu Galatasaray sevdalısı bir muhabirdir. evliyim. Bartu adında bir oğlum Mevsim adında bir kızım var. Mesleğe 1994 yılında Ankara TRT Dış yayınlar Haber Müdürlüğü’nde başladım. 4 yıl boyunca haber takibi, siyaset ve spor programı hazırlayıp sundum (Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda) 1998 yılında İstanbul’a kanal 6 televizyonu’na geldim. kanal 6, Reha muhta’la show Haber’de, Cine5 haber ve Fatih Altaylı ile kanal1 Haber’de sıcak haber ve canlı yayın muhabirliği yaptım. depremlerde, toplumsal olaylarda ve sıcak gelişmelerde yüzlerce canlı yayın yaptım. Anadolu yolları ile tanışmam Tgrt Televizyonu’nda yayınlanan Telekritik programı ile başladı. kısa bir dönem daha haber muhabriliği yaptıktan sonra Kanaltürk Televizyonu’nda Dolu Dolu Anadolu programı ile 2009 yılında Türkiye’yi kendi sunduğum program ile gezmeye başladım. 7 yıl aralıksız boyunca her hafta yeni bir bölüm hazırladım. yazları Dolu Dolu Tatil programı ile Ramazan aylarında ise 4 yıl 30 gün boyunca her gün bir başka şehirden olmak üzere canlı yayın programlarını hazırlayıp sundum. 1 yıl Anadolu’ya ara verip belki de dünyada kimsenin daha önce yapmadığı belki de yapamadığı ”Gör’düğün gibi” adlı her hafta ayrı bir ülkenin düğünün ekrana geldiği bence gelmiş geçmiş en kaliteli gezi belgesel programlarından birini hazırlayıp sundum. 8 ayda 28 ülkenin düğününe gittim. Uganda, Tanzanya, Brezilya, Endonezya, Malezya, Kazakistan, Kırgızistan ve Gürcüstan düğünleri gerçekten muhteşemdi. Üniversiteler dahil olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluştan ödüller aldım.

  • Teve2 Rehber programına nasıl başladınız? Fikir nasıl oluştu? Süreç ile ilgili detaylı bilgi verebilir misiniz? Rehber programı hakkında bize detaylı bilgi verebilir misiniz?

2017 yılında Beyaz tv’de Mert Savaş’la cennet köşeler programı ile yolculuğum devam etti. 2018 yılının Mart ayında TEVE2 televizyonu ile Rehber programını yapmak için anlaştım. Rehber, daha önce hazırladığım Anadolu programlarından aslında çok farklı. Rehber’de öncelik doğa ve insanlara yol göstermek. Çay kaç lira su kaç lira sloganımız. Gittiğimiz yerleri tüm detayları ve fiyat bilgileri ile ekrana getirmeye çalışıyoruz. Bizi izledikten sonra akıllarda hiç bir soru işareti bırakmamaya çalışıyoruz.

  • Bugüne kadar kaç ülke / şehir gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

Türkiye haritasında görmediğim yer yok belki 40-50 ilçe kalmıştır. En az 3 kere ülkeyi dolaştığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Avustralya hariç bütün dünyayı gördüm sayılır. İstanbul gibi şehir Türkiye gibi ülke dünyada yok. New York gitmeye asla bıkmayacağım bir şehir. Türkiye’de şurası burası diye ayrım yapmam imkansız. Sadece ne istediğinizle ilgili cevap verebilirim. mesela kebap seviyorsanız Gaziantep, zeytinyağlı için Çeşme, Balık için Cunda diye örnekler verebilirim. Tunceli ve Sinop’u görmeyen Türkiye’yi gördüm demesin. Bu ülkeyi doyasıya gezmeden yurt dışını gezmeye gidenleri anlamıyorum.

  • İlk defa yurtdışı veya yurtiçi seyahat yapacak gezginler için öneriniz nedir?

Seyahate çıkacaklara en büyük tavsiyem çok bavulla gitmeyin ve gittiğiniz yerde kaybolun. Toplu taşıma araçlarını kullanın, yerel lezzetlerin tadına bakın. gitmeden mutlaka otel işini çözün, kalacağınız yerlerle ilgili yorumları okuyun. bloggerların fikirlerini ciddiye alın ve doyasıya eğlenin…

  • Kendinize ait bir blog sayfanız var mı ?

Blog sayfam yok hep hevesleniyorum ama ihmal ediyorum tembel sayılırım. instagram en rahat takip edileceğim yer.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *