PAYLAŞ

Her şey kampanya bildiriminin telefonlarımızın ekranına gelmesiyle başladı diyebiliriz. Yoksa Marsilya bizim için listelerin başında bulunan, beş yıldızlı bir gezi rotası değildi.

Uzun filtrelemeler,kısa beklemeler ve bir iki tarih denemesi sonucunda

 Bingoo!

90 liralık Marsilya bileti karşımızda.

Marsilya Fransa’nın en büyük ikinci kenti ve Côte d’Azur bölgesinin merkezi olarak kabul ediliyor. Liman bölgesi İzmir Foça’yı anımsatırken uzun alışveriş caddesi Paris rüzgarı estiriyor diyebiliriz. Kalabalık nüfusu ve kozmopolit yapısı sebebiyle şehirde dikkatli olmakta fayda var.

Côte d’Azur bölgesini keşfe çıkmak gibi bir planınız var ise Marsilya en uygun bileti  yakalayabilceğiniz bir aktarma noktası diyebilirim. Fakat  yeme içme ve konaklama için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bir şehrin pahalı olduğunu magnetlerin 1 euro olmamasından anlarım ve burda 1 euro karşılığında alacağınız en iyi şey yarım litre su.

Havalimanı Ulaşımı

Havalimanı çıkışında L91 otobüsü 15-20 dakikada 8,30 euro karşılığında sizi Saint-Charles metro istasyonuna ulaştırıyor. Saint Charles metro istasyonu neredeyse şehir merkezinde diyebiliriz. Yürüyerek ya da metro ile bir iki durak sonra merkeze ulaşabilirsiniz.

Ayrıca havalimanından 82S otobüsü ile de daha uygun bir fiyata şehir merkezine ulaşmanız mümkün.

Şehir İçi Ulaşım

Ulaşım için tüm araçlarda aynı bileti kullanabilirsiniz. Tekli bilet 1.60 euro, 10 binişlik kart ise 13,50 euro ayrıca 1 ya da 2  günlük city pass marseille ile de ulaşım sağlayabilir ve avantajlarından faydalanarak müzelere indirimli olarak girebilirsiniz.

05:30-00:30 saatleri arasında metro,tramvay ve otobüsleri kullanabilirsiniz.

Benim tavsiyem ise yürümek çünkü Marsilya büyük ölçüde yürüyerek gezebileceğiniz bir şehir ve müthişli sokakları sizin tesadüfen girmenizi bekliyor.

Konaklama

Marsilya konaklama açısından alternatifi bol bir şehir değil ne yazık ki. Alternatifler azaldıkça fiyatlar da artıyor dolayısıyla. Biz konaklama için Vieux-Port bölgesini tercih ettik.

Fakat bu bölgede her zaman uygun fiyatlı bir otel bulmak mümkün olmayabiliyor. O yüzden airbnb güçlü bir alternatif olarak listenizde yer alabilir.

Eski liman dışında La corniche, La Joliette, La Canabiere, Belsunce, Le Panier ve Saint Charles bölgelerinde konaklayabilirsiniz.

Marsilya suç oranı yüksek bir şehir olduğu için konaklamaları dikkatli seçmek gerekli diye düşünüyorum.

MARSİLYA GEZİLECEK YERLER

  • Vieux Port

Eski liman bölgesi şehrin fragmanı gibi, yüksek ihtimalle başlangıç noktanız olacak. Limanın etrafı cafeler ve deniz restoranları ile çevrili. Çok tanıdık bir yerde yürüyormuş hissi uyandıran bir bölge. Fakat diğer bölgelere göre biraz daha pahalı fiyatlara deniz payı da dahil ne de olsa.

  • Marsilya Katedrali

Le panier  ve eski limana çok yakın bir konumda bulunan katedral Bizans ve Roma mimarisinin örneklerinden bir tanesi aynı zamanda 19.yüzyılda Fransa’da hayata geçirilmiş tek katedral olma özelliğine sahip.

Girişleri ücretsiz.

  • Le Panier

Le Panier renkli duvarları, pembe panjurları ve dar sokakları ile şehrin en tatlı bölgesiydi bana göre. Etrafta çok fazla cafe, konsept dükkan,sanat galerisi var. Hediyelik eşya arayışı içerisindeyseniz Le panier kesinlikle doğru tercih, daha farklı hatıralar ile döneceğiniz garanti.

Sokak sanatının en güzel örneklerini, yokuş ve merdivenleri bir de camlardan sarkan çamaşırları görmeye hazır olun.

  • Gare De Saint Charles

Ulaşım için mutlaka kullanacağınız bir tren garı içerisinde şehirlerarası otobüs terminali,metro ve trenleri barındırıyor.Marsilya’dan Nice ya da başka bir yere geçmek isterseniz yolculuğunuz burada başlıyor. Hızlı trenler ile Lyon ya da Paris’e geçiş yapabilirsiniz. Yani Marsilya’ya ucuz bilet buldum ama Paris’e de geçseydimin cevabı işte bu tren garı. Garın diğer kısmı İspanyol merdivenleri görümünde Afrika ve Orta doğu kolonilerini temsil ettiği söyleniyor.

  • PALAİS LONGCHAMP

Şehrin en görkemli yapılarından biridir. Marsilya’ya içme suyunun getirilmesini kutlamak amacıyla inşa edilmiştir.İçerisinde Fransa’nın ilk hayvanat bahçelerinden birini içerisinde barındıran saray Marsilya’da görülmesi gereken en özel yerlerden.

  • MUCEM

Avrupa ve Akdeniz medeniyetleri müzesi olarak bilinen Mucem 2013 yılında Marsilya’nın Avrupa kültür başkenti olması ile açılmıştır.Akdeniz kültürünü tanıtmak amaıyla açılan müze türlü etkinlikler,seminerler ve festivallere ev sahipliği yapmaktadır. 11.00-18.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Girişi 9,5 euro olan müzenin etrafını dolaşmak ücretsiz ayrıca ana binanın üstünde kafe haline getirilmiş bir terası bulunuyor. Marsilya’nın en güzel manzaralarını burada yakalayacağınıza eminim.

  • La Canebiere

Marsilya’nın en ünlü alışveriş caddelerinden biri olan Canebiere ufak bir Paris havası estiriyor. Cadde üzerinde ünlü markalar ve Galeries Lafayette Marseille bulunuyor.

OPERA DE MARSEİLLE

Marsilya,harıl harıl görülmesi gerekenler listesi yapılacak bir şehir olmaktan çok uzakta. Herkesin başka bir köşesini seveceği farklı bir akdeniz şehri. Nice kadar büyüleyici olmayabilir fakat olmaktan mutluluk duyacağınız bir dokuya sahip.

PAYLAŞ
Önceki makaleTeve2 Rehberi Mert Savaş ile Röportajımız
Sonraki makale“Aklından Bir Ülke Tut” Kurucusu İle Röportajımız
Hayatımız sonunu bulamadığımız, önünü göremediğimiz yollardan ibaret çoğu zaman ve bu yollar kendimizi bulduğumuz anlardan ibaret. Aklımızdaki karmaşalardan, zihnimizdeki kaygılardan şu evin arkasındaki ağacı görerek o agacın meyvesini yiyerek sıyrılıyoruz belki de. Bakmak eylemi görerek anlam kazanıyor hayatımızda. Bir adım ötemizde ya da binlerce km uzağımızdaki her yer bir bakış uzağımızda olsun diye yazmak hatırlamak gerekli. Belki birinin ufkuna dokunur paylaştıklarım diye ilk satırlarımı yazıyorum. Çünkü paylaşmak önemli!

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *