PAYLAŞ

Gecce yazarlarından Berrak Tangülü ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Kendilerine ilgisinden dolayı teşekkür ederiz.

– Berrak Tangülü kimdir bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Kendimden kısaca bahsedecek olursam; 1980 İstanbul doğumluyum. 4 kardeşin en küçüğüyüm. Yeni Dünya Koleji ve sonrasında Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat bölümünden mezunum. Gazeteci Kenan Erçetingöz’ün kurucusu olduğu Türkiye’nin en güçlü magazin ve mekan portalı olan gecce.com ve geccemekan.com ’da 5 senedir mekan editörlüğü ve köşe yazarlığı yapıyorum. 

Henüz 18 yaşındaydım babamı kaybettiğimde. Üniversite sınavlarına yeni girmiştim. Kozmetik malzemeleri üreten bir fabrikamız var, ‘’Pineapple’’ markasının üreticisiyiz. 18 yaşında işlerin ucundan tutmaya başladım.

Aile işimiz olan kozmetik üretim fabrikamızın başında 5 sene yöneticilik yaptıktan sonra kendi şahıs firmamı kurup İtalya’dan ithal ettiğim kozmetik ürünlerinin satış ve pazarlamasını yapmaya başladım. Henüz 24 yaşında tek başıma İtalyan bir kozmetik markasının Türkiye distribütörlüğünü aldım. Bu maceram da 5 sene kadar sürdü. Daha sonra hem İtalyancamı geliştirmek hem fotoğrafçılık eğitimi almak için bir süre Floransa’da yaşadım. Geri döndüğümde de köşe yazarlığına başladım. 


– Gecce.com da yazmaya nasıl başladınız? Nasıl bir süreç işliyor?

Kenan Erçetingöz’ün beni ortak tanıdığımız arkadaşlar vasıtasıyla ve sosyal medyada görüp beğendiği paylaşımlarım sebebiyle ofisine davet edip iş teklif etmesiyle başladım. 
Yeme, içme, oteller ve seyahat yazıları yazıyorum. Genelde İstanbul’daki restoranları yazıyorum ama Gaziantep’ten Adana’ya, Afyon’dan Bodruma ve tüm Türkiye’nin lezzet şehirlerine de uzanıyorum. Çok iyi rehberlik edecek yazılarım oluyor. Yurtdışından şehirler de yazıyorum. Anlayacağınız nerelere gidiyorsam hepsini tüm şeffaflığıyla aktarıyorum.

Yıllar içinde sosyal medyada da oldukça yoğun bir ilgi görmeye başladım. Özellikle @berrakberroo adlı instagram hesabım ve www.berrakmekanlarda.com adlı web sitem etkileşimi yüksek bir güce sahip. Ayrıca gezdiğim, gördüğüm, yediğim, içtiğim heryeri ve herşeyi benimle beraber kanlı canlı yaşatan videolarımı yüklediğim bir youtube kanalım var. İsmi ”Berrak Berroo”.

– Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?

Tam rakam bilmiyorum ama 45-50 ülke görmüşümdür sanırım. Ben dünyada en çok İstanbul’u severim. Sonra Londra ve New York gelir. İtalya’yı da genel olarak severim. En çok etkilendiğim ülke her zaman Türkiye’dir. Çocukluğumdan beri genelde yurtdışında gezmiş olduğumu ve ülkemi klişe noktalar dışından bilmediğimi görmediğimi farkettikten sonra Türkiye’yi daha çok gezmeye başladım ve ülkeme gerçekten bir kez daha hayran oldum.

En beğendiğim ülkelerden biri de ”Londra” yı çok sevdiğim için İngiltere olabilir. Kuzey Avrupa’daki İskandinav ülkelerini de çok beğeniyorum. Uzakdoğu ülkelerini de her zaman farklı, egzotik ve güzel bulmuşumdur. Amerika’nın yeri bende ayrıdır. Dolayısıyla aslında gittiğim heryerde güzel bağlarım olmuştur. 


– İlk defa yurtdışı veya yurtiçi seyahat yapacak gezginler için öneriniz nedir?


Önce ülkemiz sonra yurtdışı derim. Rize’yi çok beğeniyorum. Özellikle bahar aylarında mutlaka görülmesi gereken bir cennettir diyebilirim. Muğla’ya bağlı pek çok yer olduğunu düşünürsek  Muğla ilimiz de çok güzeldir. Gastronomik ve kültürel açıdan açıdan Adana, Gaziantep, Urfa, Hatay, Mardin gibi illerimiz de gezilip görülmelidir derim. Yurtdışına gelirsek de en yakınlardan başlamalarını ve yavaş yavaş ilerlemelerini tavsiye ederim. Komşumuz Yunanistan yeme içme ve doğal güzellikler açısından keşfedilesi bir ülkedir. Sonrasında kültürünü ve tarihini koruması konusunda hayran olduğum İtalya’nın her bölgesi keşfedilmelidir diye düşünüyorum. Güney Fransa sahilleri de etkileyici olacaktır. Daha sonrasında tüm Avrupa ve doğru mevsimlerde Uzakdoğu rotaları ele alınabilir.

– Kendinize ait bir blog sayfanız var mı veya gecce dışında yazdığınız bir sayfa?

Kendime ait bir blog sayfam var: www.berrakmekanlarda.com Gecce dışında inşallah yakında hürriyet.com.tr‘de yazıyor olacağım.Türk Havayolları’nın Skylife dergisinde de 3 tane yazım yayınlandı bugüne kadar.


-Bunların dışında eklemek istediğiniz bir şey var mı?


Berro ismi nereden geliyor? Soyadınız mı? şeklinde sorular alıyorum sık sık. Hemen açıklayayım buradan da: 

Ben instagramda samimiyetim ve doğallığımla sevildim. Bunu ismimi hiç değiştirmemiş olmamdan bile anlayabilirsiniz. Instagramımı açtığım ilk günden beri ismim berrakberro diye geçer. O zamanlar sadece kendi arkadaş çevrem beni takip ederdi tabiki. Arkadaşlarım bana adımı kısaltarak ‘’Berro’’ derler. O yüzden berrakberro yapmıştım…

Ben yaşam tarzımı sosyal mecralara aynen olduğu gibi aktaran ve bunu yaparken her zaman samimi ve doğal davranan biri oldum. Yazar olmamın verdiği avantaj ve kalemimin gücü ve yazdıklarımın da sevilmesi sayesinde insanlar tarafından daha çok kabul gördüm. Ayrıca her paylaşımımda içeriklerim uzun, zengin ve doyurucudur. Bu emeğimi insanlar gördüler ve bana saygı duydular. En önemlisi de ben ilk günden beri tüm dm’lere ve yorumlara cevap veren biri oldum. Beni takip eden insanlara her zaman değer verdim. Bunu gören bloggerlar da sonradan baktım takipçilerine cevap vermeye başladılar:) Ama her zaman söylediğim birşey var. ‘’Samimiyet’’ ve ‘’olduğun gibi olmak’’ rol yapmamak, birilerine benzemeye çalışmamak, saygı ve sevgi bunlar başarının en önemli püf noktalarıdır.

– Takipçilerimiz sizi ve yazılarınızı nereden takip edebilirler? 


Instagram hesaplarım;
https://www.instagram.com/berrakberroo/

https://www.instagram.com/mekanrehberi/

https://www.instagram.com/siradisioteller/

Youtube kanalım: https://www.youtube.com/dashboard?o=U&ar=2

Blog Sayfam: www.berrakmekanlarda.com

Geccemekan’daki köşem: http://www.geccemekan.com/yazarlar/berrak-mekanlarda/grill-polonez-vadi-istanbul-ete-doyuran-mekan

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *