PAYLAŞ

Yunanistan’a bağlı ufak bir ada olan bu ada adından da anlaşılacağı gibi sakızıyla meşhur. Diğer adalar gibi deniz kum güneş adası kimliği dışında tarihi bir adı var bu adanın.

Çeşme’den feribot ile sakıza gidişiniz yaklaşık 1 saat sürüyor. Sabah seferleri 9.30’da. Akşamları dönüş ise 18.30’da. Biz 1 gece konaklayıp ertesi gün 18.30’da döndük.

İlk gittiğinizde görebilirsiniz ki Alsancak kordon’dan farkı yok. Biz ilk gittiğimizde Don’un yerinde bir yer ayarladık öncelikle (kalacak yerinizi ayarlamanızı öneriyorum). Bu yer Türkleri çok seven sıcak kanlı bir amcamızın yeri. Sonradan amcamızla muhabbetimizi baya ilerleterek buranın köylerinin meşhur olduğunu öğrendik. Ancak köylere ulaşım yürüyerek pekte mümkün değil. Araba kiralamanızı öneriyorum.

Zaten yol olarak oldukça kolay olan sakız adasının yaklaşık 3-4 tane köyü mevcut. Köylere girdiğimizde teyzelerimizin sakız reçeli yapmak veya sakız ürününü çeşitli yerlerde kullanmak amacıyla evlerinin önüne oturup sakız ayıkladıklarını görebilirsiniz.

IMG_4606

Daha öncede dediğim gibi deniz kum güneş den daha çok mimari bir yer olarak bakabileceğiniz Sakız Adasının köylerinde sokaklarında her yerinden tarih kokuları alabilirsiniz.

IMG_4541

Köylerden çıkıp geri dönüş yolunda farklı yerler keşfetmeye devam edebilirsiniz. Biz çıkışta kendimizi bir balık restoranına attık. Yemekleri oldukça güzel ve leziz olan restoran da fiyatlarda o kadar uçuk sayılabilecek kadar değil.

IMG_4696

Onun hemen ardından otelimize dönüş yolculuğunda Alsancak kordon’a benzettiğimiz yerde küçük bir dükkan olan ve Türkiye’de pek de rastlamadığımız Yogurt Berry dükkanını görmüş bulunmaktayız. Bu dükkanı size kısaca açıklıyım. Bildiğimiz yoğurtu sanki dondurma gibi içine çeşitli çikolatalı, bonibonlu v.b malzemeleri koyarak size yoğurtlu bonibon zevkini tatmanızı sağlıyor.

IMG_4746

Artık hava karardı deniz kenarındaki cafelerden birine oturup buz gibi chios birasından tadıp akşamın keyfini çıkaralım dedik…

IMG_4467

IMG_4506

Biz, Sakız Adası ile ilgili sizlere daha fazla bir şey anlatmak istemiyoruz. Bunun sebebi bu kadar güzel ve Çeşmeden sadece 1 saatlik olan bir yere gitmenizi şiddetle tavsiye etmemiz. Özellikle yanınızda sevdikleriniz var ise birlikte tarihi yerler gezip yeni deneyimler kazanabilmeniz için oldukça avantajlı bir yer. Sakız adasından gelirken sakız reçeli almayı unutmayın :)


Warning: A non-numeric value encountered in /home/u5955848/public_html/wp-content/themes/Newsmag/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *