PAYLAŞ

Okuyucularımızdan gelen bir gezi yorumu emailini yayınlıyoruz.

Sömestr tatili için okulların kapanmasını fırsat bilerek yurt dışı seyahat planı yapmak istedik ve internetten tur paketlerini incelemeye başladık. Çocukların ilk tercihi Amerika olsa da, ben ve eşim daha ekonomik bir tur planlıyorduk. Uzun zamandan beri gidip görmeyi istediğimiz İtalya, tur planımızın ilk tercihiydi. Çünkü hem romantik bir tatil geçirmek istiyorduk, hem de tarihin mistik kokusunu biraz içimize çekmek, hepimizin için iyi olacağı kanaatindeydik. Roma Turu için en uygun uçak biletini ve oteli bulduktan sonra, Roma’yı nasıl gezebileceğimize karar vermek zorundaydık. Önümüzde iki seçenek vardı. Ya kendi imkânlarımız ile elimizde haritalar ile gezecektik, ya da kendimize özel bireysel bir rehber bulup, turumuzu bu şekilde tamamlayacaktık. İnternetten Roma Rehber şeklinde arama yaptığımızda, Ertürk Durmuş Bey’in sitesine rastladık. Kokartlı ve profesyonel bir rehber olduğunu görünce, tercihimizi Ertürk Bey’den yana kullanmak istedik. Hemen web sitesindeki iletişim bilgilerinden irtibat kurup, detaylı bilgi aldık. Daha ilk görüşmemizde bile, bizde bıraktığı olumlu ve sıcak intiba, ne kadar doğru bir tercih yaptığımızın göstergesiydi.

Tüm gezi planını kendisine bıraktığımızı, çocuklarımızla beraber unutulmaz bir Roma tatili yaşamak istediğimizi belirtip seyahat tarihimizi, Roma’ya iniş saatimizi ve kalacağımız oteli kendisine ilettik. Seyahat günü geldiğinde, Roma havaalanına indiğimizde bizi karşıladı ve tahsis ettiği özel transfer aracı ile bize otelimize kadar eşlik etti. Açıkçası yabancı ülkelerde rehber tutma konusunda çok çekimser olsam da, Ertürk Bey tüm fikirlerimi değiştirdi. Profesyonel, bilgili ve işini hakkıyla yapan bir rehber olması ve aynı zamanda aynı dili konuşabildiğimiz biri olması bizim için avantajdı. Ertesi sabah otel lobisinde kararlaştırdığımız saatte buluştuk. Yine her zaman olduğu gibi tam saatinde gelmişti buluşma yerine. 10-12 yaş 2 çocuğumuzun olması nedeni ile hem bizim hem de çocukların hoşuna gidebilecek yerlerin gezi planını çoktan hazırlamıştı bile. Bütün ailemizi memnun edebilecek gezi planını incelediğimizde, Roma gezimizin şimdiden çok eğlenceli olacağını düşünmeye başladık.

Önce kısa bir şehir turu ile başlayan gezimiz, o kadar güzel ilerliyordu ki, sorduğumuz her soruyu yanıtlıyor, gördüğümüz her bina, yapıt, tarihi kalıntılar ve merkezler için çok detaylı sunum yapıyordu. Roma şehri konusunda, Roma’da doğup yaşamış bir İtalyan vatandaşından bile daha bilgili olduğunu söyleyebilirim. Bizim en ekonomik ve bütçemize uygun restaurantlarda yemek yememizi sağlayıp, en uygun alışveriş merkezlerinden alışveriş yapmamızı sağladı. Rehberden ziyade, aileden biri gibi davranması bizi çok mutlu etti. Ertürk Bey’in web sitesinde “Kişiye özel rehberlik hizmeti” sunduğunu okuyunca, açıkçası bunun ne anlama geldiğini pek kestirememiştim. Ama kendisinden bu hizmeti almaya başlayınca, ne derece haklı bir ibare olduğunu anlamıştım. Gerçekten de kişiye özel rehberlik yapıyordu. Klasik ve sıkıcı rehberlik hizmetleri gibi, robot gibi her şeyi ezbere anlatıp geçen rehberlerden değildi. Açıkçası kendimizi arkadaşımızla tatile çıkmış gibi hissettiriyordu.

Roma turumuz esnasında ufak ta olsa tatsız bir olay yaşadık. Küçük kızım gece yarısı otelde aniden rahatsızlandı ve ne yapacağımızı bilemeyince, gecenin bir yarısı Ertürk Bey’i aramak zorunda kaldık. Hemen yardımcı oldu ve en uygun sağlık merkezinde tedavi olmasını sağladı. Bir rehberden çok, arkadaş gibi davrandı dememin nedenlerinden biri de buydu aslında. Bu yazı aslında Ertürk Bey’e hitaben yazılan bir teşekkür mektubudur. İşini bu denli seven ve hakkını veren bir rehber olmasının yanı sıra, iyi bir arkadaş olduğu için de kendisine çok teşekkür ederiz.

Altınyunus Ailesi adına – Selim Altınyunus

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *