PAYLAŞ

Kesfettik.com kurucusu Sevda Serbest ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Keyifle okuyunuz.

– Öncelikle hoş geldiniz, Sevda Serbest kimdir biraz kendinizden bahseder misiniz ?
Ortaokul döneminden beri elimden fotoğraf makinesini düşürmüyorum. Seyahat etmek ve anları dondurmak klişe ama en keyif aldığım şey. Uzun süre Milliyet.com.tr’de lifestyle konular editörü olarak çalıştım. Ayrıldıktan sonra bulduğum boşlukta yine bir yol üzerinde aklıma gelen ismi ile 2. yıl önce keşfettik.com’u ortaya çıkardım. Şimdilerde ise kurumsal bir şirketin dijital ekibinde yer alıyorum. Hem keşfediyor hem de kurumsal iş hayatıma devam ediyorum.

– Kesfettik.com fikri nasıl ortaya çıktı ?Blog açmaya nasıl karar verdiniz ?
Günümüzde artık herkes seyahat ediyor ama herkesin deneyimi, keşfettikleri farklı. Siz aynı rotayı izleseniz bile farklı bir deneyim elde ediyor, farklı keşiflerle karşılaşıyorsunuz. Buradan yola çıkarak keşfettik bayrağını taşımaya ve keşfettik dediklerimizi artırıp, paylaşamaya karar verdim. Keşfettik adından da anlaşılacağı gibi birden fazla kişinin keşfettiklerini paylaşabildiği ortak bir platform aslında. Çoğunluğu bana ait olsa da aralarında pilot, mühendis, gazeteci, pazarlamacı gibi pek çok farklı meslekten kişinin de seyahat ve yaşam deneyimleri yer alıyor. Aynı şekilde instagram hesabımda da #kesfettik hashtagi ile takipçilerimin de katkılarıyla artan bir keşif yolculuğumuz var. Pek çok okuyucumuz ve takipçimizden ‘’sizin rotanızı uyguladık, çok memnun kaldık’’ geri dönüşünü almak harika bir his.

– Kesfettik dışında başka bir blog sayfasında yazıyor musunuz? Yazıyorsanız ne üzerine yazıyorsunuz?
Keşfettik dışında Milliyet.com.tr Tatil sayfasında ve Health And Fittness dergisinin seyahat sayfasında yazı yazıyorum. Zaman zaman farklı web siteleri için de içerik oluşturuyorum.

– Kaç kişilik bir ekibiniz var? Tek başınıza seyahat etmeyi seviyor musunuz?
Daha çok eşimle geziyoruz. O da tıpkı benim gibi seyahatten ve yeni olan ne varsa keşfetmekten çok keyif alıyor. Seyahat sever herkesle gezmek ve elbette tek başına gezmek de beni mutlu ediyor.

– Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz ve en beğendiğiniz yer neresi oldu?
17 ülke oldu sanırım. Hepsinin yeri çok ayrı ama Hallstatt, trenden indiğimde güzelliği karşısında büyülenip ağladığım yer olmuştu.

– İlk defa Yurtdışı veya yurtiçi seyahat yapacak gezginler için öneriniz nedir?
Nelerden keyif aldıklarını iyi bilerek bir seyahat planlamaları onlara hem vakit hem de maddi anlamda çok avantaj sağlar. Görülmesi gerekenler listesinin dışına taşmaktan korkmasınlar. Seyahati pahalı ya da uygun hale dönüştürmek de bizim elimizde. Yola çıkmak bitirmenin yarısıdır, önce yola çıksınlar.

– Sizce seyahat sektörü ve seyahat blogları nereye gidiyor? Sektörün geleceğini nerede görüyorsunuz ?
Seyahat sektörü son zamanlarda kişiye özel seyahat turları, alternatif seyahat fikirleri ile nefes alıyor. Seyahat bloglarının da kendilerini takip eden kitleye alternatif şeyler önermesi, iki tarafın karşılıklı etkileşime girebilmesi ile hayatını sürdürebileceği fikrindeyim. Seyahat bloglarının bilgi vermekten çok hayal kurdurmaya iten, cesaret ettirebilen yönlerinin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Blogların yerini her ne kadar instagram ve anlık hikayeler alsa da, blog ve youtube kanallarının daha etkili ve uzun vadede kalıcı olduğu kanısındayım.

– Bir kadın girişimci olarak, okuyucularımıza önerileriniz nedir ?
Mahallenizdeki bir kafeyi, bir terziyi ya da dünyanın bir ucundaki yoga kampını… Nereyi isterseniz orayı keşfedin. Her keşfin mutlaka bir hikâyesi var.Size yakın seyahat bloglarından ilham almaktan ve etkileşime girmekten de çekinmeyin.

– Bunların dışında eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Çok teşekkürler ve herkese bol keşifler…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *