PAYLAŞ

igneada_harita1İğneada , Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı şirin bir yöredir. Karadeniz’in batı kıyısı bulunmakta , komşu ülke Bulgaristan ile sınır (Beğendik Köyü) olma özelliği de taşımaktadır. Bölge İstanbul’a yaklaşık 2.5 saatlik uzaklıktadır. Son yıllarda yolları genişletilmiş olsa da yolun  yaklaşık son bir saatlik kısmı orman içerisinden devam ettiği için haliyle virajlı ve kısmen dardır , biraz dikkatli olmak gerekebiliyor.

Bir sahil yöresi olmasının yanı sıra dünyada az sayıda bulunan ; Longoz Ormanları ‘nı da bünyesinde barındırması yönü oldukça önemlidir. Bitki örtüsünün büyük bir kısmını gür ormanların oluşturması sebebiyle oksijen bakımından zengin bir atmosfere de sahiptir.

igneada longoz ormanları

İğneada (Demirköy) belki de bir çok kişi tarafından sadece deniz ve ormanıyla bilinse de tarihi açıdan önem taşıyan önemli yerlere de sahiptir. Örneğin Fatih Sultan Mehmet‘in İstanbul’u fethederken kullandığı toplar ve gülleleri de ”Samocuk Dökümhane-i Amire” isimli dökümhanede döktürmüştür ve tarihi miras olarak önem arz etmekte , görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum.

fatih sultan mehmet dökümhanesi

İğneada da tarım , ormancılık , avcılık  ve hayvancılığın yanı sıra , mevsime göre balıkçılık da yaygındır.

Konaklama açısından bakacak olursak ; bölgede çok sayıda pansiyon ve kiralık evler bu duruma çare olabilmektedir. Ayrıca bir kaç yıl önce faaliyete geçen beş yıldızlı İğneada Resort Otel alternatif konaklama yerleri arasına katılmıştır.

igneada sahil

Bölgenin denizinden bahsedecek olursak her geçen gün daha çok kirlenen Marmara denizine oranla daha temizdir ,  Karadeniz kıyısı olması sebebiyle suyu biraz serin ve derinleşebilen bir yapıya sahiptir. Tatil için yakın bölgeleri tercih edenler için gidilmesi görülmesi gereken bir yer olduğu kanaatindeyim. Ege ve Akdeniz kıyılarından daha geç sezonu açılmakta olan yöre , farklı yerler arayanlar ve tabiri caizse biraz kafa dinleyip temiz hava almak isteyenler için uygundur.

İğneada’da Neler Yapmalı : 

* Limanda taze balık yenmeli.

* Grupla ve rehber eşliğinde Orman Gezisi yapılmalı.

* Bölge çevresindeki gür yeşillik alanlarda sabah kahvaltısı yapmalı.

* Beğendik sınır köyüne gidilip Bulgaristan’ın komşu köyü görülmeli.

* Fatih Sultan Mehmet dökümhanesi görülmeli.

* Bunaltan yaz sıcaklarında serin sularında yüzülmeli.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *