PAYLAŞ

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul, dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri. Restoran ve kafelerde dünyanın farklı mutfaklarından lezzetler bulabilirsiniz; ancak İstanbul’u asıl İstanbul yapan birbirinden güzel sokak lezzetleridir. Eminönü’nde tramvaya yetişmeye çalışırken, Kadıköy sahilinde yürürken, Sultanahmet’te gezerken; 24 saat uyumayan bu şehrin her yerinde karşınıza çıkabilecek en güzel İstanbul sokak lezzetlerini bu yazımızda listeledik…

1)Balık Ekmek 

Eminönü, Kadıköy, Üsküdar’ın meşhur sokak lezzeti. İstanbul’a geldiyseniz, sahil kenarında yer alan balık ekmek arabalarına uğramadan geri dönmeyin. Dilerseniz Eminönü’nde yer alan sandallarda oturarak da deniz üstünde yemek yemenin keyfine varabilirsiniz.

2) Kokoreç 

İstanbul sokak lezzetleri deyince kokoreci atlamak olmaz. Ilık bir bahar akşamı sokakta yürürken her an her yerde karşınıza çıkabilecek kokoreç arabaları, daha 500 mt ileriden kokusuyla sizi cezbeder.

3) Mısır

Süt mısır ya da közde mısır, İstanbul sokaklarının en meşhur lezzetlerinden. Özellikle yayaların fazla olduğu noktalarda bu lezzetli mısırlar ile 1.5 TL’ye karnınızı doyurabilirsiniz.

4) Turşu Suyu 

Eminönü ya da Kadıköy’e yolunuz düşerse, sahil kenarında bulabileceğiniz turşucu arabalarından turşu suyu içmeyi ihmal etmeyin. Başta boğazınızı yakabilir ama hem faydalı hem de lezzetli olan bu İstanbul sokak lezzetini denemeyi ihmal etmeyin.

5) Poğaça ve Simit 

Şehrin hemen her sokağında bulabileceğiniz iki farklı lezzet. Sabahları sokaktan geçen satıcı amcaların “sıcak simiiit” nidalarıyla uyanmayan var mı?

6) Midye dolma 

Özellikle geceleri en çok tercih edilen sokak lezzetlerinden biridir. Hele bir de içki içtiyseniz ve gecenin ilerleyen saatlerinde mideniz kazındıysa, bol limon sıkacağınız midye dolma ile karnınızı doyurabilirsiniz.

7) Kestane

Kış aylarının vazgeçilmezi. Kokusunu takip ederek bir kestane arabasını rahatlıkla bulabilirsiniz. İş çıkışı vapurdan inip de çıkışta bekleyen kestane arabalarına uğramadan eve gitmeyin.

8) Kağıt Helva 

Hem çocuklar hem de yetişkinler için ideal bir lezzet. Yaz aylarında sahilde yürürken karnınız acıkırsa kağıt helva satan amcalara hemen her yerde rastlayabilirsiniz.

9) Nohut Pilav

İstanbul sokak lezzetlerinden bahsederken nohutlu pilavı atlamak olmaz. Yaz kış demeden yiyebileceğiniz bir lezzet.

10) Tavuklu Pilav

Şehrin her köşesinde bulabileceğiniz tavuk-pilav arabalarında satılan tavuklu pilavın tadı en lüks restoranlarda bile yok.

11) Ekmek arası köfte 

Köfte arabaları, İstanbul’un vazgeçilmez elemanları. Özellikle maç çıkışlarında büyük ilgi gören tükürük köftesi hem kokusu hem de lezzeti ile midenizi bayram ettirecek.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *