PAYLAŞ

Yaşadığımız coğrafya da dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde hayvanlara yapılan zulümler aralıksız devam ederken, aynı zamanda güzel adımlar da atılmıyor değil. Geçtiğimiz günlerde Yeni Zelanda’da hayvanların insanlar gibi duygusal bireyler olarak tanınmasının ardından bir güzel proje de İngiltere’de hayata geçiyor.

Londra, Birmingham ve Manchester şehirlerinde geçici olarak uygulamaya konulan bir proje kapsamında şehrin içinden geçen minik nehirler ve su kanallarının kenarlarına “ördek yolları” yapıldı. İnsanların yürümek ve bisiklet sürmek için kullandıkları bu dar alanda “başka canlıların da hayatının bir akışı olduğunu ve tek önemli olan şeyin bizim koşuşturmacamızın olmadığını” vurgulamak amacıyla hayata geçirilen bu proje şu anda İngiltere’nin nehirler boyunca 3220 kilometrelik bir alanını kaplıyor.

Ördeklerin nehirlerin kenarında dilediğince yürümesine olanak sağlayan bu güzel düşünce Canal&River Trust adlı kuruluş tarafından uygulamaya koyuluyor. Nehrin habitatının bozulmaması ve hayvanların doğal yaşamlarına dikkat çekilmesi amacıyla toplanan bağışlar aracılığıyla yolların kenarına beyaz şeritler çekiliyor ve bu alana tatlı ördek silüetleri çiziliyor. Üstünde yazan slogan ise “Alanını Paylaş!”.

Genellikle köpeklerini yürüyüşe çıkaran insanlar, bisikletçiler ve patenciler tarafından kullanılan bu yollar çok dar olması sebebiyle kuruluşun bu konuda bir başka mottosu daha var “Adımına Dikkat Et!”. Yollarda yaya önceliği esas alınıyor ve herhangi bir trafik cezası sistemi olmadığından dolayı tamamen insanların doğaya ve birbirine olan saygısı ilkesiyle düzen sağlanıyor. Ördeklerin bu yollara ne kadar uyum sağlayacağı şimdilik bilinemese de doğadaki canlılar arasında ortak bir yaşam alanı yaratabilme konusunda bizlere umut veriyor. Bu yollarla ilgili görselleri #sharethespace etiketiyle internette bulabilirsiniz.

Kaynak: Gaia Dergi

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *