PAYLAŞ

Hindistan, sahip olduğu kültür zenginliği ve insan çeşitliliği sayesinde sadece günümüzde değil geçmişte de Uzakdoğu Asya’da gizemli seyahat noktaları arasında yer almayı başarmıştır. Hindistan, Nepal, Çin, Pakistan, Bangladeş, Sri Lanka ve Myanmar gibi ülkelere komşudur ve birçok denize kıyısı olan bir ülkedir. Hindistan’da 20’nin üzerinde resmi dil vardır ve farklı dine sahip olan birçok insan olduğunu görüyoruz. Hindistan’da gezilebilecek yerler, ülkenin bu özelliği baz alındığı zaman çok fazla olduğunu görüyoruz. Yazımızda sizlere Hindistan’a gittiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken yerlerin listesini vereceğiz.

Rajasthan

Hindistan’da görülmesi gereken yerler arasında olan Rajasthan, ülkenin kuzey batısında bulunur ve Pakistan’la sınır komşusudur. Bu güzel eyalette Tar Çölü’de yer almaktadır. Bu çölünde bulunmasıyla beraber turistler için bir cazibe noktası haline gelmeyi başarmıştır. Pakistan’a gittiğiniz zaman ziyaret listenizde bu güzel eyalette bulunuyor Aravalli Range adlı sıradağlarda yürüyüş yapma imkanını mutlaka değerlendirmelisiniz. Rajasthan’ın başkenti ise Pembe Şehir olarak tanınan Jaipur’dur.

Agra

Agra, Hindistan’ın en fazla ziyaret edilen noktaları arasında yer almaktadır. oğul İmparatorluğu’na başkentlik yapmış lan bu şehirde romanlar ve şiirlerde karşımıza çıkan Tac Mahal bulunur. Tac Mahal, dönemin hükümdarlarının eşlerine duyduğu aşkı anlatmaktadır. İnşası ise 17 yüzyılda yapılmıştır. Tac Mahal’e ek olarak şehirde 16. Yüzyıldan kalma olan Agra Kalesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Kerala

Tropik güzelliği ile dikkatleri üzerine çeken Kerala, Hindistan’ın güneybatısında yer almaktadır. Tarihi dokusu, beyaz kumlardan oluşan sahilleri ve palmiye ağaçlarıyla eko-turizme meraklı olan kişilerin mutlaka görmesi gereken bir yerdir. Eyalette sık sık düzenlenen festivallerden en dikkat çeken ise; tapınak festivalleridir. Eyaletin başkenti olan Kochi’de balıkçıların avlnmasına tanık olabilirsiniz.

Varanasi

Hindistan gezi rehberi içerisinde Varanasi’nin de mutlaka yer aldığını söyleyebiliriz. Varanasi’den Ganj Nehri geçmektedir ve şehir ülkenin manevi başkenti olarak tanınır. Şehrin geçmişinin de 3 bin yıl öncesine kadar dayandığını söyleyebiliriz. Hatta halk arasında gezegenin en eski şehirleri arasında yer almaktadır. Şehri gezdiğiniz zaman karşınıza her yerde dini binalar çıkabilir. Bu binaların şehrin siluetini oluşturduğu düşünülmektedir. Shri Kashi Vishwanth tapınağından Alamagir Camii’ne kadar farklı inançları temsil eden birçok yapı bulunmaktadır. Ek olarak her gün 60 binden fazla kişi Ganj Nehri’nde yıkanmaktadır.

Hindistan renkli yapısı ve farklı inançları içerisinde bulundurmasına tarihi yapıları da eşlik edince her yıl turistlerin mutlaka uğradığı yerler arasında olmayı başarmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *