PAYLAŞ

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=hqwU7nv3hTM” width=420 height=200 maxwidth=420 ]

Trivago, Türkiye, İtalya, Yunanistan, Portekiz, Slovenya ve Sırbistan için PR lideri ve aynı zamanda  Content Marketing Türkiye, Yunanistan ve Portekiz bölge direktörü Esat Can Ünübol ile gerçekleştirmiş olduğumuz röportajımızı keyifle okumanız dileği ile…

Kendisine ilgisinden dolayı çok teşekkür ederiz.

trivago_akdeniz

Trivago Ekibi

-Öncelikle, RotaSensin takipçilerine kendinizi biraz tanıtabilir misiniz ? Trivago’daki göreviniz nedir ?

-Sabancı Üniversitesi Siyasal ve Toplumsal bilimler lisans programında okudum. 2011 yılından itibaren İstanbul’da çeşitli ajanslarda sosyal medya ekiplerinde çalıştım. Daha fazla deneyim kazanmak için yurt dışında iş bakmaya karar verdim ve 2012 Haziran ayında Trivago ailesine dahil oldum. 1,5 sene Akdeniz ülkeleri bölümüne bağlı olan Türkiye için PR sorumlusu olarak çalıştıktan çalıştıktan sonra Türkiye, İtalya, Yunanistan, Portekiz, Slovenya ve Sırbistan için bölge PR lideri oldum. Halen devam ettirmekte olduğum PR görevlerimin yanı sıra Content Marketing Türkiye, Yunanistan ve Portekiz bölge direktörüyüm.

-Bize biraz Trivago hakkında bilgi verebilir misiniz ?

– trivago, 2005 yılında Almanya’nın Düsseldorf şehrinde kurulmuş dünyanın en büyük otel arama motorudur. Bir metasearch engine olarak çalışan trivago, kullanıcılarına dünya üzerinde 900.000’den fazla oteli 250’den fazla rezervasyon sitesi üzerinden karşılaştırarak ideal otellerini en uygun fiyata bulmalarını sağlıyor. trivago sistemine entegre edilmiş 200 milyondan fazla otel değerlendirmesi ve 15 milyondan fazla fotoğraf ile her ay 120 milyondan fazla kullanıcı aradıkları oteli en kolay şekilde bulabiliyor.
Expedia tarafından 2013 yılında hisselerinin %61’i alınarak Expedia Inc. bünyesine katılan trivago şu anda 55 ülkede ve 33 dilde hizmet vermektedir. 2005 yılında Almanca dilinde açılan trivago, 2009 yılında Türkçe olarak Türkiye için de hizmet vermeye başlamış ev son iki yılda Türkiye’ye olan yatırımlarını hızlandırmıştır.
Ana ofisinin Düsseldorf’ta yer aldığı trivago’nun Leipzig, Mallorca, Şanghay ve Amsterdam’da da ofisleri bulunmaktadır. Avrupa’nın en hızlı büyüyen ve çalışan ortalaması en genç (28) şirketlerinden birisi olan trivago’nun toplamda 1000’in üzerinde çalışanı var.

-Trivago’nun nasıl bir sistemi var ? Nasıl çalışıyor?

-Dediğim gibi Trivago oteller için bir arama motoru ve fiyat karşılaştırma sitesidir. Metasearch arama motorları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye için de yeni olduğundan dolayı çoğu kullanıcı bizi rezervasyon sitesi olarak görebiliyor.
Kullanıcılar için sistemimiz şöyle işliyor; kullanıcı www.trivago.com.tr üzerinden ya da mobil uygulamamız üzerinden arama barına gitmek istediği destinasyonu, gezi noktasını veya otel adını aratıp giriş ve çıkış tarihlerini seçiyor. Oda seçeneğini de seçtikten sonra (tek/iki kişilik, aile ya da grup seçenekleri) yapılan aramaya göre en popüler oteller listelenmeye başlıyor. Bu listeleme yapılırken aynı zamanda anlaşmalı olduğumuz rezervasyon sitelerinde yer alan otel fiyatlarını da karşılaştırıp en uygun fiyatı hangi rezervasyon sitesinde bulabileceğini gösteriyoruz. Amacımız kullanıcıların aradıkları ideal oteli bulmaları olduğu için arama yapıldıktan sonra kullanıcılarımıza 100’den fazla filtre seçeneği sunuyoruz. Otel sonuçlarını popülerlik, öneri veya fiyat olarak sıralayabilirler, yıldız sayısı, değerlendirme, fiyat aralığı, otel özellikleri ve konaklama tipi gibi özelliklere göre filtreleyebilirler. Örneğin İzmir için arama yaptıktan sonra 4 yıldızlı, şehir merkezine 5km uzaklıkta, iş adamlarına uygun ve engelli parkı olan otelleri seçip şehir merkezine göre uzaklığına göre sıralayabilirsiniz. Daha sonra isterseniz liste üzerinden ya da entegre haritamız üzerinden otelleri inceleyebilirsiniz. Otelleri incelerken fotoğraflarını görebilir, rezervasyon sitelerinden entegre edilen değerlendirme puanlarını ve yorumlarını inceleyebilirsiniz. Eğer otel hoşunuza giderse otelin fiyatlarının bulunduğu rezervasyon sitelerini inceleyip hangi tip oda ve rezervasyon koşulları için sitelerin gösterdiği bütün fiyatları görebilirsiniz. Dilerseniz seçtiğiniz bir fiyata ya da sizin için bulduğumuz en uygun fiyat üzerinden “Göster“ butonuna tıklayıp rezervasyonunuzu tamamlayacağınız siteye yönlendirilebilirsiniz. Bu hizmetimiz kullanıcılar için tamamiyle ücretsizdir ve trivago kullanıcılardan asla ücret almaz. Kullanıcı rezervasyon sitesine yönlendikten sonra rezervasyon sürecine trivago asla dahil olmaz. Kullanıcıların internet ve ödeme güvenliği göz önünde tutulduğu için bu bilgiler rezervasyon sitesi ile kullanıcı arasında gizli kalmaktadır.

-Trivagoya en çok rağbet gösteren ülkeler hangileri ?

-trivago şu anda Avrupa’nın lider otel arama motoru durumunda. Avrupa içerisinde yaptığımız kullanıcı anketlerinde her 3 internet kullanıcısından 2’si trivago’yu tanıyor ve trivago’yu en az bir kere otel aramalarında kullanmış. Almanya başta olmak üzere İspanya, İtalya, Birleşik Krallık, Fransa ve Yunanistan trivago’ya en çok rağbet gösteren ülkeler. Son 3 senedir Kuzey Amerika ve Güney Amerika başta olmak üzere Uzak Doğu’da büyümemizi sürdürüyoruz. ABD içerisinde marka bilinirliğimiz son bir senede %420 artmış durumda.

-Yakın zamanda Trivago’nun hayata geçireceği yeni projeler var mı?

-trivago’nun şu anda üzerinde çalıştığı en önemli özelliklerden birisi Direct Connect özelliği. Bu özellik sayesinde otelciler de artık kendi belirledikleri fiyatları herhangi bir rezervasyon sitesine bağlı kalmadan trivago içerisinde gösterebilecekler ve kullanıcılardan doğrudan rezervasyon alabilecekler. Ayrıca trivago’nun 2016 planları içerisinde otelcilere ağırlık vermek var. Şu ana kadar otel bilgilerini rezervasyon sitesi üzerinden alıyorduk. Artık otelcilerin trivago’da yer alan otel profillerini kendilerini yönetmelerini, otel özelliklerini ve fotoğraflarını istedikleri şekilde düzenlemelerini ve internet içerisinde otellerinin performansının istatistiklerini görmelerini istiyoruz. Böylece kullanıcıya aradıkları oteller ile ilgili en güncel ve doğru içerikleri sunmak istiyoruz. Bu arada bu hizmetimiz de otelciler için ücretsizdir.

– Son olarak, bunların dışında eklemek istediğiniz var mı?
-Trivago genç olduğu kadar profesyonel ve eğlenceli de bir firma. Şirket kültürü yönetim tarafından değil çalışanları tarafından şekilleniyor. Bizim ofisimizi gören çoğu kişi Google ve Facebook gibi şirketlerle karşılaştırıyor ancak biz onlardan farklı olarak tamamiyle çalışan odaklı bir şirket kültürü oluşturmaya çalışıyoruz ve her çalışan internet sayfamızın tarasımından yaptığımız pazarlama çalışmalarına kadar olaya dahil oluyor ve fikirlerini belirtebiliyor. Şirket mottomuz “Work hard, play hard”. Beraber çalıştığımız gibi beraber eğlenmeyi de seviyoruz. Şirket her yıl bize söylemediği bir destinasyona tatile gönderiyor ve bütün çalışanlar 4 gün boyunca hem eğlenip hem de yakınlaşıyoruz. Şirket gelişimine ve sosyalleşmeye mümkün olduğunca çalışanları dahil etmek istiyoruz. Çalışanlarımızı sıkmak istemiyoruz ve istedikleri projeleri yapmalarına olanak sağlıyoruz. 60 farklı ülkeden gelen iş arkaşlarımla beraber uluslarası bir ortamda siz de çalışmak isterseniz kariyer sayfamıza bir göz atabilirsiniz. Şu anda benimle birlikte 12 Türk arkadaş da farklı departmanlarda çalışıyor ve Türkiye’den her türlü pozisyon için çokça başvuru alıyoruz.

trivago_offices_madrid

Trivago Madrid Ofisi

trivago_offices_helsinki

Trivago Helsinki Ofisi

trivago_offices_barcelona

Trivago Barcelona Ofisi

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=aFy5sLc8Sjs” width=420 height=200 maxwidth=420 ]

Trivago Blog;
Checkin blog: http://checkin.trivago.com.tr/

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *