PAYLAŞ

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=-03RtHUyu60″ width=420 height=200 maxwidth=420 ]

 

Geçtiğimiz yıl Türkiye pazarına giriş yapan ve dünya çapında adını duyurmuş olan BlaBlaCar platformunu, Bizde RotaSensin ekibi olarak BlaBlaCar’ı daha yakından tanımak ve sizlere tanıtmak için BlaBlaCar İletişim Müdürü İpek Akın ile keyifli bir röportaj yaptık.

Kendisine ilgisinden dolayı çok teşekkür ederiz. Keyifle okuyunuz..

 

blablacar-yolculuk-rotasensin

 

1- Öncelikle, RotaSensin takipçilerine kendinizi biraz tanıtabilir misiniz ? BlaBlaCar’daki göreviniz nedir ?

Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimimi aldıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Yaklaşık 6 yıl iletişim alanında görev aldım, onun yanı sıra müşteri hizmetleri ve proje yönetimi alanlarında da çalıştım. İlaç ve FMCG gibi farklı sektörlerde iç iletişim ve PR alanında farklı pozisyonlarda rol aldım. Teknoloji sektöründe kısa bir yurt dışı deneyiminin ardından bir danışmanlık firmasında proje yöneticiliği yaptım. 2015 Ocak ayından bu yana ise BlaBlaCar’da İletişim Müdürlüğü görevini yürütüyorum.

 

2- Bize biraz BlaBlaCar hakkında bilgi verebilir misiniz ?

2009 yılında ilk çalışanının alınmasıyla Fransa’da faaliyete başlayan ve şu an dünyanın en büyük şehirler arası yolculuk paylaşım ağı olan BlaBlaCar, aracında boş koltuklarıyla yolculuk yapan sürücülerle, aynı yöne gitmek isteyen yolcuları buluşturan bir platform.

19 ülkede faaliyet gösteren ve 20 milyondan fazla üyesiyle dünyanın en büyük şehirler arası yolculuk paylaşım ağı olan BlaBlaCar, aynı yöne giden sürücü ve yolcuları bir araya getiriyor, yol masraflarını kişiler arasında paylaştırarak seyahati herkes için daha hesaplı hale getiriyor. Ayrıca, üyelere, yeni insanlarla tanışarak eğlenceli bir yolculuk yapma fırsatı da sunuyor.

Dünyada hızla büyümeye ve milyonlarca insanın yolculuk anlayışını değiştirmeye devam eden Fransa merkezli şirket, Temmuz 2014’te Index Ventures, Accel Partners, ISAI ve Lead Edge Capital’dan aldığı 100 milyon dolarlık yatırımın ardından sırasıyla Türkiye, Hindistan ve Meksika pazarlarına giriş yaptı.

Geçtiğimiz günlerde ise Insight Ventures ve Lead Edge Capital’in önderliğinde, Vostok New Ventures’ın da katılımıyla 200 milyon dolarlık yatırım alan BlaBlaCar, toplamda 300 milyon dolardan fazla yatırım alarak Avrupa’nın en iyi finanse edilen startup şirketlerinden biri haline geldi.

 

3. BlaBlaCar sistemi nedir ? Nasıl çalışıyor?

BlaBlaCar’da sistem şöyle işliyor: BlaBlaCar’ın ücretsiz mobil uygulamasını indirerek ya da www.blablacar.com.tr adresine girip Facebook hesabınızla giriş yaparak profilinizi oluşturuyorsunuz. Böylece kullanıcıların birbirlerinin gerçek kimliklerini görmesini sağlıyoruz. Yeni eklenen bir özellik olarak web üzerinden sisteme girdiğinizde T.C kimlik numaranızı da ekleyerek T.C doğrulaması ile daha da güvenilir bir topluluk oluşturulmasına katkıda bulunuyorsunuz. Buna ek olarak üyelerimiz email adreslerini ve telefon numaralarını da doğruluyorlar.

Yolcuysanız, gideceğiniz yeri ve yolculuk yapacağınız tarihi seçiyorsunuz ve karşınıza sizinle aynı yöne yolculuk etmek isteyen sürücüler çıkıyor.

Kendi aracınızla yolculuğa çıkıyorsanız, profilinize aracınızın modelini ekliyor, yolculuğunuzun detaylarını ve aracınızdaki boş koltuk sayısını belirtiyorsunuz. Sistem size o yolculuk için koltuk başına bir masraf katkı payı öneriyor. Masraf katkı payı, kar gözetmeksizin yol masraflarını diğer yolcularla paylaşmanıza imkân verecek şekilde belirleniyor.

Ardından sıra profilleri inceleyerek yolculuk arkadaşlarınızı daha yakından tanımaya geliyor. BlaBlaCar’ın güvenilir topluluğunda, üyelerin fotoğraflarını ve kısa biyografilerini görebilir, potansiyel yolculuk arkadaşlarınız hakkında daha önceki yolculuklarında bırakılmış yorum ve puanlamaları inceleyebilirsiniz. İsterseniz de onlarla iletişime geçip aklınıza takılanları sorabilir, nasıl biri oldukları hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Yolculuk sonrasında ise hem yolcular hem de sürücüler birbirlerine puan verip, yorum yaparak hem güvenilir bir topluluğun oluşturulmasına katkıda bulunuyor hem de bir sonraki yolculukta diğer üyeler tarafından tercih edilme şanslarını artırıyorlar.

 

4- BlaBlaCar ‘ın aktif olduğu ülkeler neresidir? Bu ülkelere ek olarak yeni ülkeler düşünülüyor mu?

BlaBlaCar dünyanın 19 ülkesinde 20 milyondan fazla üyeye sahip. BlaBlaCar’ın şu anda faaliyet gösterdiği ülkeler: Türkiye, Fransa, İspanya, İngiltere, İtalya, Portekiz, Polonya, Hollanda, Almanya, Belçika, Lüksemburg, Rusya, Ukrayna, Romanya, Macaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Hindistan ve Meksika. Geçtiğimiz günlerde alınan 200 milyon dolarlık yatırımın, Brezilya, Asya ve Latin Amerika’daki diğer pazarlara açılmak üzere değerlendirilmesi planlanıyor.

 

5- BlaBlaCar’ı Türkiye pazarında başarılı buluyor musunuz ?

Türkiye’de Eylül 2014’ten beri faaliyet gösteren BlaBlaCar, kısa sürede büyük ilgiyle karşılaştı. Her geçen gün Türkiye’deki kullanıcı sayımızın arttığını ve kullananların yüksek memnuniyetlerini görüyoruz. Üyelerimizden gelen yorumlar oldukça pozitif. Örneğin, ailesinden uzakta yaşayan üniversite öğrencileri, BlaBlaCar’ın, ailelerini daha sık ziyaret etme imkanı sunan hesaplı bir seçenek olduğunu ve yalnız yolculuk etmek yerine yolculuğunu sohbet ederek geçirmenin daha keyifli olduğunu düşünüyor.

Ailesinden uzakta, farklı bir şehirde çalışan ancak hafta sonları ailesini görmek isteyen kullanıcılarımız da yolculuklarını paylaşarak hem yeni insanlarla tanışma fırsatı bulduklarını hem de yolculuk masraflarından tasarruf ederek ailelerini daha fazla görebildiklerini belirtiyor. Gezmeyi seven ve sık sık seyahat eden kullanıcılarımız ise BlaBlaCar’ın pratik, güvenilir ve hesaplı bir seçenek olduğunu söylüyor.

En fazla İstanbul, Ankara, İzmir çıkışlı yolculukların paylaşıldığı BlaBlaCar Türkiye’de, Bursa, Adana, Antalya, ve Kocaeli çıkışlı yolculuklar da oldukça fazla yer alıyor. Özellikle yaz döneminde yolculuk ilanı sayısı oldukça arttı. Bodrum, Çeşme, Antalya, Ayvalık, Kuşadası gibi destinasyonlar da sık yolculuk yapılan rotalar arasında eklendi.

Örneğin Ağustos ayında düzenlenen ve ulaşım desteği sağladığımız Zeytinli Rock Festivali’nde BlaBlaCar, festivale katılan gençlerin en çok tercih ettiği ulaşım araçlarından biri oldu. Festivalciler, Zeytinli yolculuğunda birbirlerine yol arkadaşı olarak, hem hesaplı hem de eğlenceli yolculuk yapma imkanı buldu. Tüm bu farklı deneyimler aslında, BlaBlaCar’ın Türkiye’de giderek yaygınlaştığını gösteriyor ve bu da bizi oldukça sevindiriyor.

 

6- Yakın zamanda BlaBlaCar ‘ın hayata geçireceği yeni projeler var mı?

Türkiye, BlaBlaCar’ın Avrupa dışına açıldığı ilk pazarlardan. Yolculuk paylaşımı kavramının da oldukça yeni olduğu ülkemizde kullanıcılarımızdan gelen öneriler ve geri bildirimler bizim için son derece değerli. Bu geri bildirimler doğrultusunda, sistemimizi her geçen gün daha da iyi hale getirmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde de sistemimize eklenen yeni özellikler olacak.

 

7- Son olarak, bunların dışında eklemek istediğiniz var mı?

İsmimizin nereden geldiğine ve Türkiye’de BlaBlaCar kullanıcılarının profiline dair ilginç bir bilgiyi de paylaşmak isterim:

BlaBlaCar kullanıcıları kayıt aşamasında, arabada yolculuk ederken ne kadar sohbet etmek istediklerine dair bir seçim yapıyorlar. Eğer sohbet etmeyi sevmiyorlarsa Bla, sohbet etmeyi seviyorlarsa BlaBla ve sohbet etmeye doyamıyorlarsa kendilerini BlaBlaBla olarak tanımlayabiliyorlar. Şirketin ismi de aslında buradan geliyor.BlaBlaCar Türkiye ile ilgili en dikkat çekici istatistiklerden biri ne kadar sohbet etmeyi seven bir ülke olduğumuz. Türkiye’deki kullanıcıların %99’u kendilerini BlaBla veya BlaBlaBla olarak tanımlıyor. Bu da yolculukların bol sohbetli geçtiğine işaret ediyor.

Buna ek olarak, paylaşmak istediğim bir diğer bilgi de bir yol güvenliği araştırmasının sonuçları:

Yakın zamanda BlaBlaCar ile dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden TNS Sofres araştırma şirketinin yapmış olduğu yol güvenliği araştırmasının sonuçları, yolculuk paylaşımının yol güvenliğini nasıl olumlu yönde etkilediğini göstermesi açısından enteresan.

Türkiye’nin de içinde yer aldığı 10 ülkede, alanında ilk kez yapılan “yolculuk paylaşımı ve yol güvenliği” anket çalışmasının sonuçlarına göre, araçlarda yolcuların varlığı sürücüleri daha duyarlı hale getirirken, yolculuğun daha güvenli olmasını sağlıyor. Örneğin, BlaBlaCar sürücülerinin %75’i, yolculuk paylaşımının kendilerini trafik kurallarına daha fazla dikkat etmeye yönelttiğini söylüyor. Sürücülerin %70’i ise, yolcuların puanlama ve yorumlarının onları daha güvenli bir sürücü olmaya teşvik ettiğini belirtiyor.

 

blablacar_ekip_festival-rotasensin

BlaBlaCar Ekip Fotoğrafı

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *