PAYLAŞ

Belgrad, Sırbistanın başkenti olan, Tuna ve Sava nehirlerinin arasına kurulmuş büyük bir şehirdir.Sırpça ismi Beograd denilen bu şehir Türkçe manasına bakacak olursak “Beyaz Şehir” anlamına geliyor. Konumundan dolayı bir çok savaş geçirmiş işgal edilmiş olan Belgrad, ne kadar yıkılsada tekrar tekrar inşa edilip günümüze kadar uzanmış.

Yazları genelde 21 derece kışları ise 4 derece olan Belgrad en soğuk ayı Ocak, en sıcak ayı ise Temmuz ve Ağustos’tur.
Biz Şubat ayını tercih ederek Türk Hava Yolları’nın İstanbul – Belgrad uçuşunu satın aldık. Uçuş süremiz yaklaşık 1 saat 40 dakika sürdü.

Kalacak yer olarak önceden ayarlamış olduğumuz “Apartment Nena” yı seçtik yaklaşık 30 Euro olan bu otel gayet temiz ve güzeldi. Pek çok otel alternatifi bulunan Belgrad için Booking.com ‘dan araştırıp sizde kalacak yerinizi ayarlayabilirsiniz.

fotoğraf 4

Şehiri gezmek için yola çıktığımızda önceden edindiğimiz bilgiler doğrultusunda Kalemegdan parkına ziyarete gittik. Şehirde yaklaşık 70 Tane park bulunmaktadır. Parklarıyla ünlü olan bu şehir bunun dışında da Anıtlar, müzeler, sanat galerileri gibi bir çok yapıya ev sahipliği yapar.

fotoğraf 2

fotoğraf 3

Şunu belirtelim, gezdiğimiz yerler arasında özellikle Belgrad Hisarı şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlere ekleyebilirsiniz. Tesla müzesi ve Ulusal müze de görülmesi gereken diğer önemli yerler arasında yer alıyor. Şehir merkezi olan Cumhuriyet Meydanına gittiğimizde bir çok restoran ve kafeler yer alıyor. Kafelere gelmişken söz sizlere buradaki yemek kültüründen biraz bahsedelim. Eğer yöresel yemek lezzetinden yararlanmak isterseniz gitmeniz gereken yer Skadarlija’dır.

fotoğraf 1

Burada, sırp salatası, sopska salatası, kavrulmuş biber, meyveli turta ve pilavlı sazan gibi yemekler deneyebileceğiniz yöresel yemeklerdir. Geleneksek sırp yemekleri genellikle etle yapılıyor pek et sevmiyorsanız dünya mutfağı denemenizi tavsiye ederiz.

Birazda alışverişten bahsedelim. Alışveriş sevenler için Aleksandra Bulvarı yada Terazije Meydanı tercih edebileceğiniz yerlerdir. Buralarda marka ürünler dışında yerel ürünleri de bulmanız mümkün.

Son olarak Gece hayatından bahsedelim, Andergraund, Belgrad’ın en popüler mekanları arasında yer alır. Kalemegdan Kalesi’nin altında yer alan ve yıl boyunca açık olan bu mekana gidip eğlenebilirsiniz. Eğer daha sakin bir gece geçirmek isterseniz, korolar, tiyatrolar ve orkestralar gibi organizasyonlara da katılabilirsiniz.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/rotasensin/public_html/wp-content/themes/Newsmag/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *