PAYLAŞ

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk” width=420 height=200 maxwidth=420 ]

Bir yurtdışı gezimizle daha sizlerleyiz. Bu seferki durağımız Fransa’nın başkenti aşıklar şehri Paris…

Bir tur şirketiyle anlaşmalı olarak katıldığımız bu gezimiz İzmir’den İstanbul aktarmalı olup güzel ve sıkıntısız bir uçak yolculuğuyla başladı. Sevdiğiniz insanlar veya sevdiğiniz yanınızda ise güzel bir yolculuk olmaması düşünülemez zaten :)  İzmir’i saymazsak direk İstanbul’dan Fransa’ya gidişimiz yaklaşık 3,5 saat sürdü. Dediğim gibi sıkıntısız güzel bir yolculuk geçirdikten sonra Fransa’ya ayak basmış olduk :)

28082011056

Fransa’nın başkenti Paris, Fransa’dan daha çok Avrupa’nın başkenti olarak görülmeye başlanmış olup merkezi nüfusu yaklaşık 2,5 milyon civarında olduğu biliniyor. Paris denilince aklımıza ilk gelen şey tabiki de Eyfel Kulesi. Biz tur rehberimizden ayrılıp kendi başımıza maceraya atılalım dedik her zamanki gibi :) İngilizcemiz’de var nasılsa diye sora sora bağdat bulunur edasıyla attık kendimizi Paris sokaklarına. Eyfel Kulesi’ni ararken birinden yardım isteyelim çabuk bulalım hedefimize çabuk ulaşalım diye bir Fransız arkadaşa sorduk. Duymuşluğumuz vardı Fransızlar genelde milliyetçi bir yapıya sahip olup Fransızca’dan başka dilleri benimsemeyen bir toplum. Her neyse, İngilizce olarak Eyfel Kulesi’nin yerini sorduk ve adam bize tek kelime bile etmeden sırtını döndü. Beklendik bir hareket olmasına rağmen bize oldukça ters geldi ve bu konuda Fransızları kınıyoruz :)

Biz bir şekilde hedefimiz olan Eyfel Kulesi’ne ulaşabildik. Size şöyle söyleyelim ben ve sevgilimin hayatımızda gördüğümüz en muhteşem mimari yapı diyebiliriz. 1887-1889 yılları arasında yapılan bu dev mimari, yükseklik olarak 301 m. civarında olup herşeyiyle bizi bizden aldı diyebiliriz. Paris manzarasını izlemek için hemen kendimizi kulenin en üst katına atmak istedik.

beautiful-paris-rotasensin

Toplamda 3 manzara katı bulunan Eyfel Kulesi’nin, birinci kat en ucuz katı olup 4 Euro civarında, en pahalı katı ise üçüncü kat olup 12 Euro civarında bir fiyata sahip. Türk Lirasına çevrilince biraz pahalı gibi gözükebilir ancak inanın buna değer. Çıktığımızda gerçekten eşşiz bir manzarayla karşılaşınca herşeyi unutup sadece manzaraya ve hafiften esen Paris havasına kendimizi odaklamış olarak bulduk. Bu arada dipnot olarak belirtmek istiyoruz. Eyfel Kulesi’nin içinde ki restoranlar birazcık fiyat olarak pahalı. Size önerimiz manzara keyfinden sonra aşağı inerek oradaki restoranlar’da karnınızı doyurmanız.

31082011203

Evet sizlere kısaca Eyfel Kulesini anlattık. Sizlere önerimiz eğer bir gezi listeniz var ise kesinlikle Paris’in sembolü olan Eyfel Kulesini ilk sıraya yazmanız. Bu eşsiz güzellikten sizde yararlanın ve aşıklar şehrini mutlaka ziyaret etmenizi isteriz :)

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *