PAYLAŞ

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=OpQFFLBMEPI” width=420 height=200 maxwidth=420 ]

Veee tahmin ediyoruz ki hepimiz yazı çok özledik. Özellikle geçen aylarda yaşadığımız dondurucu soğuklardan sonra bu ay güneşi görünce içimiz gerçekten ısındı ve özlemimiz ikiye katlandı :) Tabi ki bizim için yaz denilince akla ilk gelen yer Çeşme dolayısıyla da Alaçatı oluyor. Çeşme elbette ki her mevsim gidilesi yerlerden bi tanesi. Kışın tabi ki çok rüzgârlı olduğundan dolayı çoğu kişi açısından pek tercih edilmese de yazın vazgeçilmez mekânlarından. Alaçatı’yı nerden anlatmaya başlasak bilmiyoruz. harika bir yer burası. İlk olarak Çeşmeye yaklaşırken meşhur Çeşme değirmenlerini görmemizle başlıyor heyecanımız :) Daha sonra Alaçatı’ya yaklaşıkça Rumlardan kalan müthiş taş evleri görüyoruz. Alaçatının ilgi odağı haline gelmesinin nedenlerinden birisi de kesinlikle bu taş evler.

pervane

1

Alaçatının en meşhur şeylerinden bi tanesi de damla sakızı. Damla sakızını kesinlikle Çeşmeye gidipte yemeden dönmeyin. Özellikle damla sakızlı limonlu dondurmasını, damla sakızı reçelini ve damla sakızlı muhallebisini. :) Biz damla sakızını çok sevdiğimizden dolayı alaçatıdan dönerken de damla sakızı reçellerimizi almadan dönmüyoruz. Bizce sizde denemediyseniz bu muhteşem tadı kesinlikle denemelisiniz.

Ve gelelim meşhur olan başka bir yere yani Alaçatının meşhur çarşısına. Alaçatı çarşısına ister gece ister gündüz gidin orada hiç sıkılmayacağınızın garantisini verebiliriz. Arnavut kaldırımlı sokaklarda, her yerde karşınıza renkli panjurlu evler ve onları süsleyen mor begonviller çıkacak. Ve tabii ki buradaki evlerin hepsi restore edilmiş bi halde . Buradaki kafelerde arkadaşlarınızla buluşup mutlaka oturmalı güzel vakit geçirmelisiniz. Ayrıca Sokak aralarında birçok yerde sanatçıların, ressamların hünerlerini sergileyip satış yaptıkları birçok dükkân var Alaçatı’da. Bunları da gezebilir farklı şeyler satın alabilirsiniz.

3

4

6

Alaçatı’nın bir diğer özelliği de, dünyanın en çok tercih edilen rüzgar sörfü merkezlerinden biri olması. Bu zamana kadar da uluslar arası bir çok yarışmaya ev sahipliği yapmışlığı vardır. Ve tabi Alaçatı sahillerinin sığ olması da sörf öğrenmek isteyenler için ayrıca bi avantaj. Ve onun yanı sıra Alaçatı bi sürü güzel beachlere de ev sahipliği yapıyor. Gittiğiniz zaman kendinizi gerçekten yurt dışında bi yere gitmiş gibi hissedecek ve güzel vakit geçireceksinizdir.

Alaçatı da nerde kalınır derseniz de bizce burdaki taş butik otellerde kalınmalı. Artık hepimizin de bildiği gibi Türkiye’nin en güzel butik otelleri Çeşmede. Burada büyük bi oteldense butik otel tercih etmeniz bizim tavsiyemiz. Bu butik otellerde Alaçatı’nın yerel tatlarıyla donatılmış kahvaltı bulabilir, akşamda egeye ait sağlıklı yiyecekler yiyebilirsiniz. Hemde gerçekten sıcakkanlı insanlarıyla tanışmış olursunuz.

DSC_0934

İşte çeşme hem doğasıyla hem renkli, güzel kokulu begonvilleriyle , sörf için uygun olmasıyla, sıcakkanlı insanlarıyla gerçekten insanı cezbeden bi yer. Hem sosyalleşmek hemde her anınızı sıkılmadan dolu dolu geçirmek için muhteşem gözde bi tatil mekanı :)

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *