PAYLAŞ

Günümüzde dil öğrenmenin ne denli önemli bir konu olduğu artık hepimizin malumu olmuştur. Bugün kariyer basamaklarında önemli bir yer edinmek isteyen herkesin yabancı dilde öncelikli tercihinin de İngilizce olması gerekliliği de açıktır. Zira; dünyanın günden güne daha da küçüldüğü, iletişim olanakları ve teknolojik imkanların baş döndürücü bir şekilde ilerlediği çağımızda teknoloji dili haline gelen İngilizce’yi bilmeden diğer ülkelerle ve insanlarla anlaşma sağlamak oldukça zor olacaktır.

Bununla birlikte dil öğrenmek sadece kariyer için değil; yurtdışı seyahatlerinde iletişim kurmak gibi durumlarda da işimize yarayacaktır. Kısaca, İngilizce öğrenmek özellikle günümüzde geçmişte hiç olmadığı kadar çok önem arz etmektedir.

Bu denli hayati bir konu olan İngilizce öğrenmenin zorunluluğunu her birimiz biliyoruz. Ancak, bu noktada sorduğumuz en önemli soru; “Nasıl pratik İngilizce öğrenirim?”

Bu yazımızda sizlere pratik şekilde dil öğrenmek için yapılabileceklerden bahsetmek istiyoruz. Yazıyı yazarken danıştığımız CELT Eğitim Fatih Dil Okulu şubesine teşekkür ediyoruz.

Bu arada CELT Eğitim’in uluslararası bir dil eğitim merkezi olduğundan ve Türkiye şubesinin ise İstanbul’un Fatih ilçesinde kurulduğunu da belirtelim. CELT Eğitim’in en önemli özelliği ise kursiyerlerine birebir eğitim sunması. Özellikle TOEFL ve IELTS gibi uluslararası geçerliliğe sahip olan akademik dil yeterliliği sınavlarına hazırlanma imkanı sunan CELT Eğitim’de elbette ki farklı amaçlarla İngilizce öğrenmek için programlar da var. Kursun en önemli özelliği, tüm programı kişiye özel geliştiriyor olması.

Şimdi dilerseniz; bu, alanında uzman kurumun önerileri ile daha pratik nasıl İngilizce öğrenilir hep birlikte bakalım.

İngilizce’yi hayatınızın her alanında kullanmaya çalışın.

Dil öğrenmede en önemli kavram, belki pek çoğunuzun da daha önce duyduğu, öğrenmek istediğiniz dilde düşünebilme kavramıdır.

Zira, pek çok kişi İngilizce bilse de bu dilde düşünemedikleri için doğru iletişimi kuramayabiliyor.

Burada bahsetmek istediğimiz konu aslında şudur. İngilizce konuşurken veya yazarken anlatacaklarınızı aklınızda önce Türkçe belirleyip sonra birebir İngilizceye geçirmek yerine doğrudan İngilizce belirleyebilecek seviyeye gelmek. İşte bu aşama İngilizce düşünmek olarak adlandırılabilir.

İngilizce düşünmeyi sağlamanın en iyi yolu ise, hayatın her alanında İngilizce’ye dair bir şeylerin yer almasıdır. Çok klasik olacak ama İngilizce dizi-film izlemek bunun en bilinen ve en gelişmiş yollarından biridir. Özellikle izlediğiniz dizi veya filmi orijinal altyazı ile izlemenin faydalarına gerçekten şaşıracaksınız.

Bununla birlikte, eğer interneti sık kullanıyorsanız her gün en az bir İngilizce haber sitesini ziyaret etmenizi tavsiye edebiliriz. Burada yer alan metinleri okumanın özellikle gündelik İngilizce üzerine çok ciddi faydaları olacaktır. Ayrıca burada yer alan haber videolarını da izlemeye çalışın.

Profesyonel destekte kişisel program şart

Tabi ki bilginin bu denli yaygınlaştığı günümüzde herkes kendi kendine sadece yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri dahi istikrarlı bir şekilde uygulayarak bile İngilizce öğrenebilir.

Ancak ne yazık ki pek çok insan, bunları sürekli yapma noktasında tahmin ettikleri kadar istikrarlı olamayabiliyor. Bu yüzden de kendilerine dil öğrenme noktasında yardımcı olacak kurumlara gidiyorlar.

Elbette ki böyle eğitim kurumlarının faydası görülecek. Ancak, bu tarz kurslara kaydolup da beklediklerini bulamayanların sayısı da oldukça fazla.

Bu noktada en faydalı kurs çeşidi ise özellikle yurtdışında okumak gibi hedefleri bulunan kişiler için verilebilecek kişiye özel kurslardır. İngiltere’de veya Amerikada üniversite okumak gibi yüksek akademik hedefleri olan kişilerin buralara gelebilmek için anadilleri ölçüsünde İngilizce öğrenmelerinin daha kolay bir yolu olduğunu düşünmüyoruz. Bu şekilde kurslara gidildiğinde başarının geleceği şüphesiz herkesin takdiridir.

İşin anahtarı, yukarıda da belirttiğimiz gibi İngilizce düşünce sistematiğini sağlamaktır. Bunu da kursiyer ile birebir ilgilenen bir kursta elde etmek kaçınılmaz olacaktır.

Sık sık pratik

Yine oldukça sık karşılaşılan ancak çok fazla uygulanmayan bir tavsiye: Sık sık pratik yapmak.

İngilizceyi hangi seviyede öğreniyor olursanız olun, pratik yapma imkanına sahip olduğunuzu unutmayın. Az da bilseniz çok da bilseniz İngilizce pratik yapabilirsiniz. Hele ki teknolojinin bu denli geliştiği günümüzde akıllı telefonlarda yer alan birtakım uygulamaları kullanarak dahi pratik yapma imkanı bulunmaktadır.

Burada en önemli nokta, konuşmaktan ve pratik yapmaktan çekinmemektir. Ne seviyede olursanız olun, insanlarla anlaşmaya başladıktan sonra gerisinin geleceğini bilin. Dolayısıyla, pratik yapma imkanından asla çekinmeyin ve hatta bu imkanları sürekli kovalayın.

Bu kısa gibi görünen tavsiyelerin sadece birine dahi uysanız, kendinizdeki gelişmeyi göreceksiniz. Burada eklenecek son bir şey ise; İngilizce öğrenmenin hayat boyu devam eden bir süreç olduğudur. Dolayısıyla, asla vazgeçmeyin ve tamamen öğrenme diye birşey olmadığını da aklınızdan çıkarmayın. Dil öğrenmek, ömür boyu sürecek bir yolculuktur, bunu unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *