PAYLAŞ

Ankara Türkiye’nin başkentidir. Ankara Anadolu’nun tam ortasında İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır.

Ankara’ya Nasıl Gidilir

Başkent Ankara, bölgesel olarak Türkiye’nin tam ortasında yer aldığı için nasıl gidilir sorusunu cevaplamamız hayli kolay. Hemen her şehirden Ankara’ya otobüs ve uçak seferleri olduğu gibi kendi özel aracınızla da gidebilirsiniz. Ankara’ya yol tarifi hemen her şehirde benzer özellikler göstermektedir.

1920 yılından beri Türkiye’nin Başkentliğini yapan Ankara 5 bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Ankara Tarihi miras açısından oldukça zengin bir kenttir.

Ankara kentinde yer alan gezilecek yerler şunlardır: Kurtuluş Savaşının önderi Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının bulunduğu 1953 yılında inşa edilen Anıtkabir, Çankaya ilçesinde bulunan 125 metre yüksekliğe sahip bir gözlem kulesi olan Atakule, MS. 7. yüzyılda Persler tarafından yapıldığı tahmin edilen Ankara Kalesi vardır.

Ayrıca Namazgah Tepesinin üzerine inşa edilen Etnografya Müzesi, Ulus semtinde Ogüst Tapınağı yanında yer alan Hacı Bayram Camii, Altındağ ilçesinde Kaleiçi Bölgesinde yer alan tarihi evler, 19 Mayıs 1919 yılında Mustafa Kemal önderliğinde meclis olarak açılan ve günümüzde müze olarak hizmet veren Cumhuriyet Müzesi, ülkenin 3. Meclisi olan ve Türkiye Cumhuriyetinin bugünkü Meclisi Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi.

Tipik karasal iklimin yaşandığı Ankara kentini ziyaret etmek için en uygun dönem Nisan ve ekim ayları arasıdır. Ankara kentinde bir uluslararası hava limanı bulunmaktadır. Kente birçok ülkeden direkt ya da aktarmalı ulaşım sağlamaktadır.

Kaynak: http://nasilgidilir.net

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *