PAYLAŞ

Özellikle İstanbul’da yatırım yapmak, satılık gayrimenkul almak özen gerektiren bir işlemdir. Ve bu işlemin her aşaması, itina ile yapılması gerekir.

İl ve ilçe verileri, konum, coğrafya ve iklim özellikleri, ekonomik verileri gibi tüm faktörler değerlendirilerek, en ideal yatırım yapılmalıdır.

Ankara, İzmir, Bursa, Samsun gibi büyükşehirler ve ülkenin tüm bölgelerindeki şehirlerde ucuz satılık daire bulmak, kullanım ya da yatırım için değerlendirmek, özel bir marifet gerektirir. Peki ucuza daire bulmanın püf noktaları nelerdir? İşte detaylar…

Satılık Konut Opsiyonları

Tüm şehirler ve özellikle İstanbul’da ucuz satılık daire bulmak, mevsime göre değerlendirilebilir. Yılın kış aylarında çok kimse taşınmayacağı veya emlak yatırımı yapmayacağı için esasen cazip dönemlerdir. Tıpkı tekstil ve giyim mağazalarında olduğu gibi sezon sonu fiyatlarından yararlanmak, bir mevsim sonra gelecek büyük kazançlar manasına gelir.

Kasım ve Nisan ayı aralığında neredeyse tüm yurtta ekonomik fiyatlarla gayrimenkul bulmak çok kolay ve olağandır. İstanbul Satılık daire fiyatlarının yükseldiği sezonlar ise Nisan ayı ortalarında özellikle Haziran ayının başında en yüksek olduğu dönemlerdir. Yine okulların açılmaya yakın olduğu dönemler, Ağustos sonu ve Eylül başı, Ekim ayının ortalarına kadar gayrimenkul fiyatları pahalıdır.

 

Satılık Konut Fiyatları Nasıl Belirlenir?

İlçe, semt, bölge ve konum özellikleri temel olarak satılık menkullerin fiyatını belirleyen faktörlerdir. Buna ek olarak bina yapısı, daire içi dizaynı, oda sayısı, kat sayısı, ek özellikleri, site özelikleri, sosyal olanaklar, ulaşım ve lokasyon gibi ek donatılar, satılık daire fiyatlarının ne değerde olmasını belirleyen öğelerdir.

Sezon olarak gayrimenkulde ifade edilen yaz ayları, en çok konut alım- satımının yapıldığı dönemlerdir. Üniversite sınav sonuçlarının açıklanması, lise veya ortaöğretim kayıtlarının başlaması, öğretmenlerin yeni atama yerleri ve yaz tatillerinin bitmesi gibi faktörler doğrultusunda en yüksek fiyatlar sunulur.

Düğün sezonları da başlı başına piyasaya yöne veren kriterlerdir. Nisan ve Ekim ayı aralarında yapılan nişan, düğün etkinlikleri yeni yuva kuranların emlak seçmesiyle daha da renklenir. Kiralık ev ya da satılık daire seçenekleri, düğün sezonlarında en sık alım- satım yapılan zamanlardır.

Satılık Daire fiyatları Nasıl Seçilmelidir?

İstanbul, Ankara gibi şehirlerde daire seçerken, ilçe ve mahalleye göre değerlendireme yapılır. Çalışanlar için kolay ulaşım, öğrencili aileler için okula yakın konum veya lokasyonu şık bölgelere göre fiyatlar belirlenir. Satılık daire fiyatları arasında değerlendireme yaparken, diğer ilanlara da bakarak, satılan konutun gerçek değerleri yansıtıp yansıtmadığını anlayabilirsiniz.

Ayrıca belediyelerden öğrenilebilen rayiç bedelleri ile satışa sunulan konutların gerçek ve ortalama değerleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bina yaşı, bina kat sayısı, sosyal olanaklar, site içi tesisler, bina bahçesi, oda sayısı, banyo sayısı, asansör, ısıtma sistemler, mutfak ve banyo donanım özelliklerine göre fiyatlar belirlenir ve değerlendirilir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *