PAYLAŞ

Türkiye’nin en kalabalık 10. şehri Mersin, hem tarihi, hem doğası, hem de içinde yaşayan insanları ile görülmeye değer illerimizden biri. Toplamda 13 adet ilçesi ile gezilecek, görülecek birçok yeri olan bu şehirde, yapabileceğiniz onlarca farklı aktivite, mutlaka tatmanız gereken birçok farklı lezzet var. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük limanı da yine Mersin’dedir. Binlerce yıllık tarihi ile şehirde tarihe şahitlik edebileceğiniz onlarca yapı ve birçok farklı yer var. Peki, Mersin’de ne yapılır? Nereye gidilir? Ve ne yenir?

1) Adam Kayalar’a Gidin 

Mersin Erdemli’de bulunan Adam Kayalar’ın tarihinin milattan önce üçüncü yüzyıla kadar gittiği tahmin edilir. Şeytan Deresi vadisinin gizli bir hazinesi olarak gösterilen bu kayalar, tarihi ve oldukça önemli bir eserdir. Şehrin önemli turistik noktalarından biri olan Adam Kayalar, aynı zamanda Türkiye’nin de önemli arkeolojik kalıntılarından biridir.

2) Refah Şehitleri Anıtı’nı Görün 

Mersin’de görülmesi gereken yerlerden biri olan Refah Şehitleri Anıtı, 2.dünya savaşı döneminde batan gemide hayatını kaybeden askerlerin anısına yapılmıştır. Şehirde, Atatürk Parkı’nın içerisinde bulunan bu anıt, deniz kenarında yer alır.

3) Mersin Marina’ya Gidin 

Mersin’in yaşam merkezi olarak bilinen Marina; hem yerlilerin hem de şehre gelen turistlerin mutlaka uğradığı yerlerden biridir. Mersin’de görülmesi gereken yerlerden biri olan Mersin Marina, şehre farklılık katar. Burası, Mersin’de kahvaltı yapmak ve keyifli vakit geçirmek için en ideal yerlerden biridir.

4) Mersin Deniz Müzesi’ni Gezin 

Şehirde kültürel bir gezi yapacaksanız, Deniz Müzesi’ni görmeden geri dönmeyin. Yetişkinler için 7 TL olan giriş ücreti, öğrenciler için ücretsizdir. Müzeyi hafta içi 9 ile 17 ve haftasonu 10-18 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

5) Meşhur Tantuniyi Deneyin 

Mersin’de tantuni yemeden, tantuni yedim demeyin.

6) Şalgam Suyu İçin 

Mersin’e geldiyseniz, mutlaka şalgam suyu için.

7) Atatürk Evi Müzesini Ziyaret Edin 

Şehirde kültürel bir gezi yapıyorsanız, Atatürk Evi Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin.

8) Cennet Cehennem Mağaralarını Gezin 

Doğal yolla oluşmuş cennet ve cehennem mağaraları, Mersin’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

9) Doktorun Yeri 

Erdemli’de bulunan Doktorun Yeri, şehirde piknik yapmak için en ideal yerlerden de biridir. Manzarasıyla insanı mest etmeye yetiyor, mutlaka görmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *