PAYLAŞ

Türkiye’nin en kalabalık 13. şehri Hatay ilimiz ile ilgili rehber olarak hazırladığımız bu yazımızda; şehirde ne yapılır? gezilmesi gereken yerler nerelerdir? şehrin meşhur yiyecekleri ve şehirde yapılmadan geri dönülmemesi gereken aktiviteler nelerdir? Tüm bu soruların cevabını bulabilirsiniz…

Hatay Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler 

1) Antakya Kalesi 

Şehre yolunuz düştüğünde mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biridir. İstanbul’da yer alan surlardan sonra ülkedeki en büyük sur duvarlarına sahip olan bu kalenin tarihi milattan öncesine kadar gidiyor.

2) Ulu Cami

Şehrin merkezinde yer alan Ulu Cami, Memlük dönemine ait bir eserdir. Ata köprüsü yakınında bulunur ve aynı zamanda Hatay’ın en eski camisidir. Osmanlı tarzını yansıtan bir cami olan Ulu Cami, Hatay’da görülmesi gereken yerler arasında yer alır.

3) Vakıflı Köyü 

Türkiye’nin son Ermeni Köyü olan Vakıflı Köyü, yüzyıllar boyunca Ermeniler’e ev sahipliği yapmış. Etnik yapısı ile Hatay’da turistik yerlerden biri.

4) St. Pierre Kilisesi 

Dünyanın ilk mağara kilisesi olan Saint Pierre Kilisesi, Hristiyanlık tarihinin en eski kiliselerinden de biridir. Kilisede her yıl 29 Haziran tarihinde tören düzenlenir. Yılın her döneminde şehre gelen turistlerin gezdiği yerlerden biri olan bu kilise, Hatay’da gezilmesi gereken yerler arasında yer alır.

5) Harbiye Şelalesi 

6) Hıdırbey Musa Ağacı 

7) Büyük Antakya Parkı

8) Titus Kaya Tüneli

9) Uzun Çarşı 

10) St. Simon Manastırı 

Hatay Mutfağı 

Mutfağı ile ünlü bir şehir olan Hatay’a yolunuz düşerse, şehrin meşhur yemeklerini tatmayı ihmal etmeyin.

  • Tavuklu Kepse Pilavı : Zengin Hatay mutfağının en meşhur lezzetlerinden biridir. Bir Arap yemeği olan kepse pilavı, zaman içinde Hatay mutfağında yerini almış, şehrin meşhur yemeklerinden biri haline gelmiştir.
  • Ekşili Antakya Kebabı :Hatay mutfağı denince ilk akla gelen yemeklerden biri olan Ekşili Antakya Kebabını, yanında lavaş ekmeği ile yemenizi tavsiye ediyoruz.
  • Lebeniye
  • Yörük Kebabı 
  • Kağıt Kebabı 
  • Humus 
  • Semirsek 
  • Künefe 

Hatay’da Alışveriş!

Şehre turistik amaçlı olarak geldiyseniz ve dönerken arkadaşlarınıza ve ailenize hediyeler götürmek istiyorsanız, şehrin merkezinde yer alan Uzun Çarşı’yı tercih edebilirsiniz. Hatay’daki en büyük ve en eski çarşı olan Uzun Çarşı’da Hatay’ın figürlerini, aksesuarları, hediyelik eşyaları ve aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Çarşı, eski Hatay evlerinin arasında yer alır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *