PAYLAŞ

Cunda Adası, Ayvalığın biraz açıklarında zaman içinde anakara ile birleştirilmiş çok güzel, tarihi değerleri olan mutlaka gidilmesi görülmesi gereken hoş bir ada. Cunda Adası tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle koruma altına alınmış bir adadır. 1976’dan bu yana sit alanı ilan edilmiş olan Cunda Adası yaklaşık 5.000 civarında nüfusa sahiptir. Kışın 5.000 olan nüfus yaz aylarında 20.000 civarı olabiliyor.

Cunda Adasında İlk Boğaz Köprüsü

Gezerken öğrendiğimiz bir konuya daha değinelim,
Cunda Adası ile Ayvalık arasında aslında küçük bir ada daha var. Bu adanın adı da Lale Adası. 1817 lerde denizin doldurması yöntemi ile anakara ile bağlanıyor. 1896 yılında ise Lale adası ile Cunda adası arasında Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olduğu iddia edilen köprü ile iki ada birleştirilmiş.

IMG_5382

Cunda Adasında Ne Yenilir ? Nerelere Gezilir ?

İlk boğaz köprüsü denilen köprüyü geçtikten sonra yol ikiye ayırıyor sizi hangi yoldan giderseniz gidin Cunda’nın merkezine bağlar sizi.

Cunda Adasının halkı daha çok zeytincilik ve balıkçılıkla geçinirler. Cunda Adasındakiler balıkçılığı çok iyi biliyor. Hem balık tutmayı hem de pişirmeyi. Oraya özgü Papalina balığını denemenizi tavsiye ederim. Papalina balığı hamsiye benzer çerez gibi yenilebilecek bir balık türüdür.

Balık ve deniz ürünlerinin dışında adada fast food yapan restoran ve kafeler, zeytinyağlı ev yemekleri, ızgara et ve tavuk ürünleri, pide ve kebap çeşitlerini de bulabilirsiniz.

Akşamları yürüyüş yaparken lokma tatlısını yemeden de dönmeyin.

IMG_5383

Cunda Adasının evleri arasından dar sokaklarında dolaşabilirsiniz. Cunda Adasında Rum Ortodoks cemaatinden kalma birçok manastır, klise gibi tarihi yerler görmek mümkün.

IMG_5378

Cunda Adasında Nerede Kalınır ? Fiyat Nedir ?

Cunda Adasına giden takipçilerimiz orada konaklamakta mümkün. Birçok butik otel ve pansiyon mevcut. 100 TL ile 600 TL arasında bir fiyata otelde konaklamanızı yapabilirsiniz.

IMG_5379

IMG_5377

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *