PAYLAŞ

Seyahat etmeyi seviyorsanız, seyahat sırasında uygulayabileceğiniz diyet listesi ile seyahatinizin ve sağlığınızın iyi geçmesini sağlayabilirsiniz. Sürücü olarak yapılan uzun yol seyahatinde sürücü, gece uyumamak için kalorisi yüksek yiyeceklerden tüketebilmektedir. Bu yüksek kalori ve hareketsizlik sebebiyle yolculuğunuzun bitiminde kilo olarak geri dönüş olabilir. Sadece araç yolculuğu değil, uzun süreli tren ve uçak seyahatinde de tüketilenlere dikkat edilmelidir. Bir diyet listesi kesinlikle oluşturulmalıdır.

Seyahat Ederken Tüketilmesi Gereken Yiyecekler

Araç yolculuğu için; Kepekli lavaş, sandviç ekmeği ve beyaz ekmeğe göre daha sağlıklıdır. İçerisine koyabileceğiniz lor peyniri ve ya içerisine süreceğiniz zeytin ezmesi uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Kıymalı börek, sıcak hava da hemen bozulacağı, sindirimi uzun sürmesi ve yüksek kalorisi sebebiyle tercih edilmemelidir.

Bunun yerine sebzeli börekler düşük kalorisi ve sağlıklı olması sebebi ile daha iyi bir tercih olacaktır. Seyahat esnasında tüketilen çikolata, cips gibi abur cuburlar yüksek yağ ve kalori içerdiği için tercih edilmemelidir. Abur cubur yerine meyve tüketmek gerekmektedir.

Gazlı içeceklerin tüketimi yerine ise daha çok su ve evde termosa hazırlayacağınız bitki çayları tercih edilmelidir. Bu bilgiler doğrultusunda tüketilmesi daha sağlıklı olan besinler ile diyet listesi oluşturabilirsiniz.

Tren için; Araç ile seyahatlerden daha uzun sürmesine karşılık daha eğlenceli olabilmektedir. Çünkü raylar üzerinde giden tren yolcuları için trafik derdi ya da uykuyla savaşma gibi bir durum söz konusu değildir. Yanınızda taşıdığınız ve seyahat sırasında tüketeceğiniz besinlere dikkat etmelisiniz.

Protein bakımında zengin olan et ve et içeren besinler çabuk bozulabileceğinden tercih edilmemelidir. Et yerine hafif sebzeli börek, sandviç, tost gibi besinler tercih edilmelidir. Muz, elma gibi çabuk bozulmayacak meyvelerde tercihler arasında olmalıdır. Sıcakta ve ya yaz aylarında daha çabuk bozulabilecek pirinç, mayonez ve patates gibi besinlerin diyet listesi içeriği olmamalıdır.

Yemek vagonlu seyahatinizde tüketeceğiniz besin menüsünü iyi seçmelisiniz. Mide için ağır, yağlı ve sindirimi zor besinler tüketmek yolculuğunuzun kötü geçmesine sebep olabilir. Yemekli vagonlarda alkol tüketimine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Aşırı alkol tüketimi sebebi ile yolculuk sonrası alkolün etkilerini yaşamak istemezsiniz.

Uçak yolculuğu için; Uzun uçak yolcukları öncesinde ve ya uçak yolculuğu sırasında servis edilen besinleri tüketebileceğiniz için diyet listesi içerisinde bulunan besinleri tercih etmeniz gerekmektedir. Tam olarak aynı besinler olmama olasılığı için yüksek yağ ve kalori içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca sıvı kaybı olacağından bol sıvı tüketilmelidir.

Sağlıklı Diyet ve Beslenme Önerileri : https://zayıflama.net


Warning: A non-numeric value encountered in /home/u5955848/public_html/wp-content/themes/Newsmag/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *