PAYLAŞ

Evet, şimdiki durağımız belki biraz karnınızı acıktıracak biraz da değişik lezzetleri öğreneceğiniz Meşhur Tavacı Recep Usta.

Recep Usta’yı bilen bilir, gerek yemekleriyle gerek sunumuyla herşeyi ile mükemmel bir restoran. Öncelikle merak edenlere Recep Usta’nın nereden geldiğini, tarihini ve kim olduğunu sitesinden aldığımız bilgiler eşliğinde paylaşalım.

“Şiirlere ve filmlere konu olan lezzetlere imza atan Recep BUDAK namı değer Recep Usta 1961 yılında Diyarbakır’da doğdu. Restorancılık mesleğine, bulaşıkçı olarak Silvan’da başladı. 1978 yılında kendi lokantasını açarak aşçılığa adım attı. Aşçılıktaki ilk ustalığı; gerdan haşlamadır ki bu yemek, Yılmaz Erdoğan’ın en çok sevilen şiirinin “Ben seninle bir gün Veysel Karani’de haşlama yeme ihtimalini sevdim ” dizesindeki lokantada sunulmaktadır. Haşlamayı yapan ise Recep Usta’dır. Bununla da kalmaz Recep Usta; tava, kaburga dolması ve gerdan haşlamayı başta Diyarbakır olmak üzere Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerine tanıtan ve sevdiren kişidir.”

Şimdilik sizlere bu kadar bilgi paylaşalım isteyen devamını Recep Ustanın sitesinden bakarak bulabilir..

Neredeyse toplam 9 tane şubesi bululan Tavacı Recep Usta’nın, biz sizlere İzmir’deki yerini ve lezzetlerini tanıtacağız. İzmir Alsancak’ta bulunan Meşhur Tavacı Recep Usta, 2011 tarihinde kurulmuş olup büyük bir köşk içinde ve bahçesinde yemek yeme imkanı sunuyor.

izmir-alsancak-subemiz-tavaci-rotasensin

Tarihini bir kenara bırakıp yemeklerine ve servisine gelelim 🙂

Öncelikle şunu belirtelim, Tavacı Recep Usta’ya gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız yoksa yer bulmakta gerçekten zorlanabilirsiniz. Biz geçen akşam gittiğimizde de oldukça kalabalıktı.

tavaci-recep-usta-izmir-rotasensin

Giriş muhteşem, ilgi alaka süper, girişdeki arkadaşa isminizi söyleyip size ayrılan yere oturuyorsunuz. Öncelikle gelen mezeler arasında nar ekşili bol cevizli salatası, çiğ köftesini, kuru patlıcan dolmasını ve içli köftesini afiyetle yedik 🙂 Biz buranın saç kavurma ve kaburga dolmasına bayılıyoruz. Siparişimizi verdik sohbetimizi ettik saç kavurma ve kaburga dolmamızı afiyetle yedik. Söylediğimiz yemekler dışında da tabiki de bir çok yemek mevcut burada. Bu arada etrafta dolaşan bir mırracı görmeniz mümkün. Mırra’yı bilmeyenler için kısaca “acı kahve” olarak adlandırabiliriz. Dileyen olursa yemekten sonra tadabilir.

Yemekler bitti ama daha servis bitmedi 🙂 İrmik tatlısı, efsane dondurması ve baklavasıyla yemeklerin üzerine tatlı ziyafeti yapabiliyorsunuz.

Tavaci_Recep_Irmik_Helvasi_rotasensin

 

Hepinize şimdiden afiyet olsun 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *