PAYLAŞ

“Ben kampa gidiyorum hadi görüşürüz” denilip malzemesiz kampa çıkılmaz. Ayılar yer kurtlar kapar valla…

Yaz mevsimi geldiğinde çoğu kişi kampa gider. Kamp yapma duyguları kabarır. Gece konaklamalı bir doğa gezisine ya da kalacak uygun bir yer olup olmadığını bilmediğimiz bir geziye giderken çadır ve tulum ikilisi mutlaka gereklidir.

Uyku Tulumu Seçimi ve Kullanımı

uyku-tulumu-rotasensin

Uyku tulumu seçiminde genellikle özel olarak hazırlanan elyaf ve benzeri maddeler kullanılmaktadır. Bunun dışında hala kaz tüyü tulumlar da bulunmaktadır. Katlamayınız ! Tulumun malzemesi ne olursa olsun kılıfının içine koyarken tulumunuzu katlamadan buruşuk düzensiz bir şekilde kılıfa tıkıştırın. Bunun sebebi katlayarak koyduğunun tulumların kat yerinde bir incelme olabileceğinden ileride bu noktadan soğuk alması muhtemeldir. Uyku tulumumuzu ıslak ortamlardan ve rutubetli yerlerden uzak tutmalıyız. Gece çardırda uyurken oluşan nem nedeniyle tulumumuz nemlenebilir, bu sebepten dolayı öncelikle tulumumuzu temiz bir kayanın üzerine serip havalandırmalıyız. onun dışında tuluma girerken elbiselerinizi çıkarmanız ne kadar soğuk olursa olsun iç çamaşırlarınızla tuluma girmeniz en mantıklısıdır yoksa terlemenize sebep olabilir.

Çadır Seçimi ve Kullanımı

çadır-rotasensin

Çadırın sizi her türlü hava şartlarından koruması önemli. Bu yüzden çadır seçerken dört mevsim ya da en azından üç mevsimlik çadırları tercih etmelisiniz. Çadır alırken öncelikle aranması gereken genel özellikler yağmura ve rüzgara karşı dayanıklılığı. İyi bir çadır tam izolasyon sağlar özellikle fermuarlı kapı yerlerinden sızıntı yapmaz. Çadır seçiminden daha çok çadırın kurulacağı yerde önemlidir. Özellikle ağaç altlarına kurulan çadırlar yağmurlu havalar için sakıncalıdır. Düz bir alanda suya yakın bir yere çadırınızı kurmalısınız. Çadırınızı kurduktan sonra, tulumunuzu sermeden önce mutlaka önce zemini kontrol etmeli, küçük taş vb. malzemeleri temizlemeliyiz.

Yemek İçin Özel Üretim Kaplar

kamp-yemek-rotasensin

Lezzetli ve yeterli yemeklerde kamplarımızın bir parçasıdır. Akşam üzeri toplanan çalılardan yakılan ateşler yemeklerimiz, kahvemiz ve çay için yeterli olacaktır. Kaynatmak için, bir derin kap ve sıcak içecekleri soğutmadan rahatça içebilmek için termos bardaklar çok uygundur. Eğer hava şartları ateş yakmaya uygun değil ise portatif bir ocak kullanabilirsiniz. Burada önemli olan çok yer kaplamayan malzemelerdir.

Çanta Hazırlamak

kamp-cantasi-rotasensin

Size ufak bir öneride bulunmak isterim. Çantanızın içine fazladan gereksiz çamaşır, kıyafet koymayın. Çünkü bunun dönüşünde sadece çantanızda boşa taşımanız gereken kirli giysileriniz olur. Unutmayın ki hafif bir çanta her zaman ideal bir kamp için önemlidir.

– Hafif bir çanta ile seyahat etmek size bir çok koşulda kolaylık sağlayacaktır.
– Seyahatiniz ne kadar uzun sürerse sürsün yaklaşık bir hafta yetecek giysi ile seyahatinizi tamamlamanız mümkün.
– Yanınıza mutlaka almanız gereken bir eşyanız var ise o eşyanın mümkün olduğunca küçüğünü ve hafifini almalısınız.

Bu malzemeler dışında yanınıza mutlaka almanız gereken el feneri, yedek pil, bıçak, küçük tabure, gerekirse mangal ve kömürleri, çatal, kaşık gibi malzemeleri unutmamalıyız. Herkese şimdiden bol keyifli kamplar diliyorum…

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *