PAYLAŞ

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı olan Sığacık deneyimlerimizi paylaşalım biraz da sizinle 🙂

Sığacık küçük ama küçük olduğu kadar aslında size bi o kadar da yetmeyen şirin, her mevsim rahatlıkla gidebileceğiniz huzurlu tam kafa dinlenecek bi tatil kasabası. Ayrıca bu şirin yerin bi çok diziye de ev sahipliği yapmışlığı da var . Bizce sadece Seferihisar’ın değil, İzmir’inde en renkli ve huzurlu yerlerinden bi tanesi diyebiliriz. Sığacık gün geçtikçe önem kazanmaya devam ediyor. Ve Sığacık Türkiye’nin en sakin kenti unvanını da kazanmış ve unvanı korumaya devam ediyor. Ayrıca Dünya üzerinde kale içi yerleşim yerleri içerisinde de hatırı sayılır bir yeri var. Pazar günleri daha bi kalabalık olan Sığacık’ta kale içinde oturan ev sahipleri evlerinin önlerine çıkar keyif yaparlar . Oraya gittiğinizde kendinizi hiç yabancı hissetmezsiniz. Çünkü Sığacık‘ın insanları samimi ve içten bi yapıya sahiptir.

sigacik_liman

Ayrıca Sığacık’ta bi de organik pazarı da bulunmakta. Bu organik Pazar göreceğiniz ender organik pazarlardan bi tanesi. Ayrıca onların dışında bu pazarda ev yapımı reçeller, börekler, mis gibi kokan taze meyveler, sebzeler; Sığacıklı teyzelerin, elleriyle ördüğü el işlerini, kendi ürettikleri doğal taşları da bulmak tabi ki mümkün.

2255773-sigacik-koy-pazari-5

sigacik-organik-pazari-3

 

Sığacıkta görülmesi gereken yerler ;

Sığacık Kalesi görülmesi gereken yerlerin basında geliyor elbette. Sığacık Kalesi, günümüzde de kullanılan Sığacık Limanı’nın hemen kuzeydoğusunda yer alır Tarihi yerler gezmeyi seviyorsanız buraya kesinlikle uğramalısınız. Diğer bi görülmesi gereken yer ise Sığacık Limanı . Sığacık Kalesinden çıktıktan sonra zaten yürüyerek Sığacık Limanına varıyorsunuz. Burası gün batımını izlemek ve dolayısıyla fotoğraf çekilmek için eşsiz yerlerden bi tanesi 🙂

1367340623

Eğer yazın gidiyorsanız da ; Akkum plajlarına gitmelisiniz. Büyük Akkum plajı masmavi ve temiz bir deniz olmasıyla olduğu kadar elit olmasıyla da ön plana çıkıyor.. Ama eğer daha hareketli bi yer istiyorsanız Mukka Beach Club tavsiyemiz.

 

akkum_plaj

Peki burada ne yenir?

Tabiki buraya gelmişken balık yemeniz ya da yöresel yemeklerini yemeniz bizim tavsiyemiz. Bi size La Dude’yi rahatlıkla önerebiliriz. Burası lezzetiyle olduğu kadar ambiyansıyla da dikkat çeken yerlerden bi tanesi.

Buraya nasıl gidilir ?

İzmir’den otoyolla ulaşım en rahat ve kolay yol. İzmir Seferihisar arası 45 kilometre. Sığacık için 5 kilometre daha yol almanız gerekiyor. Aynı yolda belediye otobüslerinin seferleri de var. Asfalt yol akkum plajı, ekmeksiz koyu, teos antik kentine kadar devam ediyor. Sığacık’a giderken, Seferihisar merkezine gelen yolda sağ tarafta benzin istasyonu var. Derhal yanından içeri giriyorsunuz. 5 kilometre sonra da Sığacık sahiline ulaşıyorsunuz.

Yani kısacası Sığacık kesinlikle görülmesi gereken yerlerden bizce. Hafta sonu bile gidip kafa dinleyebilir stresinizi kolay bi şekilde atabilrsiniz. Eminiz bu sahil kasabasında kendinizi çok rahat hissedeceksinizdir… 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *