PAYLAŞ

Nedir Bu “Yeşil Yol” Projesi ?

Yeşil Yol projesi, Doğu Karadeniz Turizm Mastır Planı çerçevesinde Proje Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hazırlandı. Turizm gelişip bölgeye ekonomik katkı sağlanacağı yönünde yaylaları birleştiren yoldur Yeşil Yol. Yetkililer der ki; gelen ziyaretçiler Yeşil Yol sayesinde bütün yaylaları daha rahat gezme ve konaklama imkanı bulacak.

yesilyolll

Proje Neler Getirir ? Neler Götürür ?

Turizm öldürür ! Derelerin ana kaynaklarının bulunduğu göller seviyesine yol çıkarmak, kontrolsüz geçişler zemin hazırlamak turizmi öldürecek. Buraya gelen her insanın arabayla gezmek istemesini düşünmek yanlış. Bu “Yeşil Yol” denilen yolun tarihi taş döşeli patika ve orman yollarının üzerinden geçecek olması yanlışından bahsetmeyelim bile…

yesilyol4

protesto

Protestolar Başladı !

Haberlerde de yakından takip ettiğiniz üzere Yaylalarını korumak amacıyla oradaki köylü halkı protestolarına başladı bile.

Geçimini hayvancılıkla sağlayanlar soruyorlar; “Başka yaylaya yol olursa, hayvanlarımız çalınırsa nasıl bulacağız? Nereye götürüldüğünü nasıl bileceğiz?”

Çocukluğundan beri burada yaşamış insanlar seslerini duyurmak istiyorlar; “Biz dağımıza taşımıza dozerin değmesini istemiyoruz. Yaylamız bozulur. Güzelliğimiz gider. Yaylayı yaylaya bağlayacaklar. Buralara oteller yapacaklar. Biz kalabalık yabancı insan istemiyoruz.”

Bize Göre…

Karadeniz denilince bizim aklımıza gelen yeşillik, doğa ve temiz havadır. Öylede kalsın ! Şu anda Karadeniz Bölgesi’nde yolu açılmış olan yaylaların büyük bir kısmı betona teslim olmuş. Bölgeye daha fazla turist ve ziyaretçi çekmeye çalışmak otantik yayla dokusunun daha da bozulmasını ve yaylalardaki kirliliğin daha da artmasına sebep. Şu anda da görebiliriz ki yaylalarda ki kirlilik bunun en bariz kanıtı.

yesilyol1

Biz RotaSensin ekibi olarak kısaca bunu “Karadeniz’in Kalbine Saplanan Hançer” olarak görüyoruz…
Bir şeye “yeşil” deyince o şey doğa dostu olmuyor !

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Kutucuğa Doğru Sayıyı Girin *